Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

PROBNAMATURA

9 grudnia 2009 r.
17:05
Edytuj ten wpis

Matura próbna matematyka wyniki 2009/2010: Lubelscy maturzyści wypadli najgorzej w kraju

0 20 A A

Matura próbna z matematyki wypadła na Lubelszczyźnie bardzo słabo. Gdyby wyniki listopadowej próby z matematyki były liczone do właściwej matury, egzaminu dojrzałości nie zdałby co trzeci uczeń z naszego regionu. –Trzeba się brać za naukę! – alarmują nauczyciele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w środę wyniki próbnej matury z matematyki, przeprowadzonej w całym kraju na początku listopada. Egzamin zaliczyło (czyli uzyskało ponad 30 proc. punktów) zaledwie 76 proc. maturzystów.

W naszym regionie do próby przystąpiło 23,5 tys. uczniów z ponad 400 szkół. Pisali tylko poziom podstawowy. Na rozwiązanie 34 zadań mieli niespełna trzy godziny. Musieli m.in. rozwiązywać równania z kilkoma niewiadomymi, wielomiany, ciągi, liczyć sinusy, tangensy, współrzędne punktów, długości odcinków w trójkącie, liczyć prawdopodobieństwo… Obowiązywały te same zasady, co na właściwej maturze.

Najlepiej poszło maturzystom z Wielkopolski – zdało 79 proc. z nich. Najgorzej – z Lubelszczyzny. U nas zaliczyło tylko 71 proc. zdających. – Można się było tego spodziewać – przyznaje Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. – Od lat nasi uczniowie wypadają słabo w porównaniu z innymi województwami. M.in. dlatego, że to u nas są jedne z najmniejszych nakładów na oświatę w kraju.

Maturzyści tuż po wyjściu z egzaminu nie kryli pesymizmu. – Liczyłem, że będzie łatwiej – mówił nam Patryk Albiński z jednego z lubelskich liceów. – 30 proc. nie uzyskałam. Mam nadzieję, że da to do myślenia tym, co wymyślili maturę z matematyki! – pisała z kolei na naszym forum internetowym Kasia.

– Moi uczniowie twierdzili, że nie było trudno – tłumaczy Jakuszko. – Ale jak jest naprawdę, dowiemy się dopiero w czwartek. Gdy poznamy wyniki naszej szkoły.

– Teraz będzie można zobaczyć poszczególne odpowiedzi i ocenić, nad czym trzeba jeszcze popracować – mówi Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, która prowadzi egzaminy w naszym regionie. – Do właściwej matury kilka miesięcy. Jeżeli w tym czasie nie można nadrobić wszystkiego, to warto chociaż zwrócić uwagę na poszczególne typy zadań. Czasem wystarczy znać jakąś definicję, wzór, trochę pomyśleć i można zadanie rozwiązać.

Od tego roku szkolnego matura z matematyki jest znowu obowiązkowa dla wszystkich zdających (po raz pierwszy od 1983 r.). Żeby zdać egzamin dojrzałości, uczniowie muszą zaliczyć wszystkie przedmioty obowiązkowe na minimum 30 procent: j. polski, j. obcy i właśnie matematykę.

Matury rozpoczną się 4 maja egzaminem z języka polskiego. Matematyka będzie dzień później.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 22:21
0
srata ta ta...
Avatar
~Maturzystka~ / 5 stycznia 2010 o 19:48
0
Nie oszukujmy się że przeciętny uczeń nie zda matury na 30%. Pytania (przynajmniej te testowe) są na tyle proste że przy pomocy karty wzorów (której na starej maturze W OGÓLE nie można było mieć) każdy przeciętny uczeń rozwiąże je. Sama jestem uczennica przeciętnego liceum i widzę po swoich znajomych że jeśli tylko trochę się przyłożyć to uzyskanie 30% nie jest niczym szczególnie trudnym.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2009 o 11:41
0
sluchajta! ja jstem taki cienki uczen mam same pały a zdałam maturkę na 36 % bez zadnego przygotowania.... naprawde mysle ze kazdego stac na te 30% ....wystarczy tylko troche sie skupic i pomysleć ;D
Avatar
abc / 15 grudnia 2009 o 18:32
0
nieznajoma napisał:
to nie wina rodziców ani nauczycieli...
sądzę że to uczniowie powinni sie do tego przykładać... W tym roku pisze mature z matematyki. Dla mnie próbna nie była trudna... Zawsze sa problemy z zadaniami "otwartymi" na nich zdobywa sie najwiecej punktow ale jak nie umie sie ich rozwiazac to sie te punkty traci....
ja na tym zawsze obalam:/;((((



Problem tkwi w nauczaniu poczatkowym,gdy ktos nie zacheci dziecka do nauki- ono samo do niej nie siadzie.Przez cala podstawowke, gimnazjum i ogolniak trafialam na samych nauczycieli ktorzy mieli wszystko w d.... i szczerze dopiero nauczylam sie uczyc na studiach niemalze przeplacajac zalamaniem nerwowym.



Problem tkwi w nauczaniu poczatkowym,gdy ktos nie zacheci dziecka do nauki- ono samo do niej nie siadzie.Przez cala podstawowke, gimnazjum i ogolniak trafialam na samych nauczycieli ktorzy mieli wszystko w d.... i szczerze dopiero nauczylam sie uczyc na studiach niemalze przeplacajac zalamaniem nerwowym. rozwiń
Avatar
nieznajoma / 10 grudnia 2009 o 22:19
0
to nie wina rodziców ani nauczycieli...
sądzę że to uczniowie powinni sie do tego przykładać... W tym roku pisze mature z matematyki. Dla mnie próbna nie była trudna... Zawsze sa problemy z zadaniami "otwartymi" na nich zdobywa sie najwiecej punktow ale jak nie umie sie ich rozwiazac to sie te punkty traci....
ja na tym zawsze obalam:/;((((
Avatar
xxx / 10 grudnia 2009 o 14:38
0
ludzie co wy mowicie. dla nie ktorych moze ta matura to moze i banal ale wcale sie nie dziwie bo pewnie w wiekszosci mowia to osoby z klas matematycznych. sory ale jesli ktos idzie do klasy sportowej to raczej nie z zamiarem klucia matmy. to takze jest wina nauczycieli ktorzy nasza mature maja gdzies i nie bardzo sie do tego przykladaja.. przynajmniej moja matematyczka taka jest;/
Avatar
XXX / 10 grudnia 2009 o 08:35
0
zawri napisał:
Te wyniki przede wszystkim świadczą o poziomie nauczania czyli o kadrze nauczycielskiej. Nauczyciele potrafią dobrze i skutecznie tłumaczyć matematykę, ale na kosztownych korepetycjach, a w szkole jakoś chyba tracą tą umięjętność. Czy dysponuje ktoś linkiem do strony z wynikami w poszczególnych szkołach lub miastach?

Prawda jest taka że za tak kiepskie winiki są winni rodzice, którzy coraz częściej uważają że "szkoła" ma za nich wszystko zrobić. Nie jestem nauczycielem, ale rodzicem. Mam dziecko w szkole podstawowej, które jak na razie świetnie sobie radzi. Nie podchodzę obojętnie do edukacji mojego dziecka, tylko się tym interesuję. Praktycznie codziennie roazmawiamy o tym co było w szkole, a jak dziecko czegoś nie rozumie to mu sam tłumaczę. Jeżeli jakiś tatuś lub mamusia, oboje pewnie wielcy biznesmeni z wyższym wykształceniem, nie potrafią pomóc dziecku w nauce, bo sami mają problem z tabliczką mnożenia to niech nie mają pretensji do nauczycieli. W takiej sytuacji to faktycznie są potrzebne korepetycje tylko komu dziecku, czy rodzicom , Zanim się zacznie wymagć od innych to trzeba zacząć od siebie.

Prawda jest taka że za tak kiepskie winiki są winni rodzice, którzy coraz częściej uważają że "szkoła" ma za nich wszystko zrobić. Nie jestem nauczycielem, ale rodzicem. Mam dziecko w szkole podstawowej, które jak na razie świetnie sobie radzi. Nie podchodzę obojętnie do edukacji mojego dziecka, tylko się tym interesuję. Praktycznie codziennie roazmawiamy o tym co było w szkole, a jak dziecko czegoś nie rozumie to mu sam tłumaczę. Jeżeli jakiś tatuś lub mamusia, oboje pewnie wielcy biznesmeni z wyższym wykształc... rozwiń
Avatar
Magda_23 / 9 grudnia 2009 o 22:52
0
Gość napisał:
To nie uczniowie są winni że takie są wyniki matur i innych egzaminów szkolnych ale ci d_ebile co zajmują się w Polsce majstrowaniem przy programach nauczania, ministrowie, posłowie i cała pozostała chałastra. Młodzież mamy wspaniałą i ambitną, tylko trzeba stworzyć jej warunki do nauki a nie wymyślać jakieś idiotycznye podręczniki aby wyszarpnąć jak najwięcej kasy z kieszeni biednych rodziców. Wiem coś o tym bo mam córkę w podstawówce i myślicie że czerpie ona wiedzę z tych idiotycznych książeczek wymyślonych przez antypedagogów, otóż nie, mam na szczęście jeszcze książki z lat 60-tych i 70-tych do szkoły podstawowej. I właśnie z tych podręczników które przechodziły na kolejne pokolenia uczniów można rzeczywiście dziecko czegoś nauczyć.



Bez przesady. Nauczyciele dobrze nauczają. To jest wina właśnie młodzieży i rodziców. Bo młodzież myśli że jak rodzice maja kasę to wszystko im wolno i nie muszą się uczyć. A dopiero na egzaminach wychodzi że kasa nie załatwi im wszystkiego. A poza tym Matematyka nie polega na wyuczeniu się wzorów na pamięć. Bo to nic nie da jak się nie myśli logicznie. Tyle w temacie. ja zdawałam maturę w 2005 roku. Po raz pierwszy wtedy była nowa matura. Ale widząc zadania z matmy z próbnej matury mogła bym ją napisać z marszu i mimo że matmy nie mam już od 5 lat to powiem szczerze że Te zadania są banalne! Czas się przyłożyć do nauki żeby w maju nie było płaczu że zadania były za trudne.



Bez przesady. Nauczyciele dobrze nauczają. To jest wina właśnie młodzieży i rodziców. Bo młodzież myśli że jak rodzice maja kasę to wszystko im wolno i nie muszą się uczyć. A dopiero na egzaminach wychodzi że kasa nie załatwi im wszystkiego. A poza tym Matematyka nie polega na wyuczeniu się wzorów na pamięć. Bo to nic nie da jak się nie myśli logicznie. Tyle w temacie. ja zdawałam maturę w 2005 roku. Po raz pierwszy wtedy była nowa matura. Ale widząc zadania z matmy z próbnej matury mogła bym ją napisać z ... rozwiń
Avatar
kamil / 9 grudnia 2009 o 22:11
0
Trzeba chcieć zdać tą maturę,a nie czekać na cud.Nic dodać,nic ująć.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2009 o 21:08
0
To nie uczniowie są winni że takie są wyniki matur i innych egzaminów szkolnych ale ci d_ebile co zajmują się w Polsce majstrowaniem przy programach nauczania, ministrowie, posłowie i cała pozostała chałastra. Młodzież mamy wspaniałą i ambitną, tylko trzeba stworzyć jej warunki do nauki a nie wymyślać jakieś idiotycznye podręczniki aby wyszarpnąć jak najwięcej kasy z kieszeni biednych rodziców. Wiem coś o tym bo mam córkę w podstawówce i myślicie że czerpie ona wiedzę z tych idiotycznych książeczek wymyślonych przez antypedagogów, otóż nie, mam na szczęście jeszcze książki z lat 60-tych i 70-tych do szkoły podstawowej. I właśnie z tych podręczników które przechodziły na kolejne pokolenia uczniów można rzeczywiście dziecko czegoś nauczyć.
To nie uczniowie są winni że takie są wyniki matur i innych egzaminów szkolnych ale ci d_ebile co zajmują się w Polsce majstrowaniem przy programach nauczania, ministrowie, posłowie i cała pozostała chałastra. Młodzież mamy wspaniałą i ambitną, tylko trzeba stworzyć jej warunki do nauki a nie wymyślać jakieś idiotycznye podręczniki aby wyszarpnąć jak najwięcej kasy z kieszeni biednych rodziców. Wiem coś o tym bo mam córkę w podstawówce i myślicie że czerpie ona wiedzę z tych idiotycznych książeczek wymyślonych przez antypedagogów, otóż nie, ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 22:21
0
srata ta ta...
Avatar
~Maturzystka~ / 5 stycznia 2010 o 19:48
0
Nie oszukujmy się że przeciętny uczeń nie zda matury na 30%. Pytania (przynajmniej te testowe) są na tyle proste że przy pomocy karty wzorów (której na starej maturze W OGÓLE nie można było mieć) każdy przeciętny uczeń rozwiąże je. Sama jestem uczennica przeciętnego liceum i widzę po swoich znajomych że jeśli tylko trochę się przyłożyć to uzyskanie 30% nie jest niczym szczególnie trudnym.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2009 o 11:41
0
sluchajta! ja jstem taki cienki uczen mam same pały a zdałam maturkę na 36 % bez zadnego przygotowania.... naprawde mysle ze kazdego stac na te 30% ....wystarczy tylko troche sie skupic i pomysleć ;D
Avatar
abc / 15 grudnia 2009 o 18:32
0
nieznajoma napisał:
to nie wina rodziców ani nauczycieli...
sądzę że to uczniowie powinni sie do tego przykładać... W tym roku pisze mature z matematyki. Dla mnie próbna nie była trudna... Zawsze sa problemy z zadaniami "otwartymi" na nich zdobywa sie najwiecej punktow ale jak nie umie sie ich rozwiazac to sie te punkty traci....
ja na tym zawsze obalam:/;((((



Problem tkwi w nauczaniu poczatkowym,gdy ktos nie zacheci dziecka do nauki- ono samo do niej nie siadzie.Przez cala podstawowke, gimnazjum i ogolniak trafialam na samych nauczycieli ktorzy mieli wszystko w d.... i szczerze dopiero nauczylam sie uczyc na studiach niemalze przeplacajac zalamaniem nerwowym.



Problem tkwi w nauczaniu poczatkowym,gdy ktos nie zacheci dziecka do nauki- ono samo do niej nie siadzie.Przez cala podstawowke, gimnazjum i ogolniak trafialam na samych nauczycieli ktorzy mieli wszystko w d.... i szczerze dopiero nauczylam sie uczyc na studiach niemalze przeplacajac zalamaniem nerwowym. rozwiń
Avatar
nieznajoma / 10 grudnia 2009 o 22:19
0
to nie wina rodziców ani nauczycieli...
sądzę że to uczniowie powinni sie do tego przykładać... W tym roku pisze mature z matematyki. Dla mnie próbna nie była trudna... Zawsze sa problemy z zadaniami "otwartymi" na nich zdobywa sie najwiecej punktow ale jak nie umie sie ich rozwiazac to sie te punkty traci....
ja na tym zawsze obalam:/;((((
Avatar
xxx / 10 grudnia 2009 o 14:38
0
ludzie co wy mowicie. dla nie ktorych moze ta matura to moze i banal ale wcale sie nie dziwie bo pewnie w wiekszosci mowia to osoby z klas matematycznych. sory ale jesli ktos idzie do klasy sportowej to raczej nie z zamiarem klucia matmy. to takze jest wina nauczycieli ktorzy nasza mature maja gdzies i nie bardzo sie do tego przykladaja.. przynajmniej moja matematyczka taka jest;/
Avatar
XXX / 10 grudnia 2009 o 08:35
0
zawri napisał:
Te wyniki przede wszystkim świadczą o poziomie nauczania czyli o kadrze nauczycielskiej. Nauczyciele potrafią dobrze i skutecznie tłumaczyć matematykę, ale na kosztownych korepetycjach, a w szkole jakoś chyba tracą tą umięjętność. Czy dysponuje ktoś linkiem do strony z wynikami w poszczególnych szkołach lub miastach?

Prawda jest taka że za tak kiepskie winiki są winni rodzice, którzy coraz częściej uważają że "szkoła" ma za nich wszystko zrobić. Nie jestem nauczycielem, ale rodzicem. Mam dziecko w szkole podstawowej, które jak na razie świetnie sobie radzi. Nie podchodzę obojętnie do edukacji mojego dziecka, tylko się tym interesuję. Praktycznie codziennie roazmawiamy o tym co było w szkole, a jak dziecko czegoś nie rozumie to mu sam tłumaczę. Jeżeli jakiś tatuś lub mamusia, oboje pewnie wielcy biznesmeni z wyższym wykształceniem, nie potrafią pomóc dziecku w nauce, bo sami mają problem z tabliczką mnożenia to niech nie mają pretensji do nauczycieli. W takiej sytuacji to faktycznie są potrzebne korepetycje tylko komu dziecku, czy rodzicom , Zanim się zacznie wymagć od innych to trzeba zacząć od siebie.

Prawda jest taka że za tak kiepskie winiki są winni rodzice, którzy coraz częściej uważają że "szkoła" ma za nich wszystko zrobić. Nie jestem nauczycielem, ale rodzicem. Mam dziecko w szkole podstawowej, które jak na razie świetnie sobie radzi. Nie podchodzę obojętnie do edukacji mojego dziecka, tylko się tym interesuję. Praktycznie codziennie roazmawiamy o tym co było w szkole, a jak dziecko czegoś nie rozumie to mu sam tłumaczę. Jeżeli jakiś tatuś lub mamusia, oboje pewnie wielcy biznesmeni z wyższym wykształc... rozwiń
Avatar
Magda_23 / 9 grudnia 2009 o 22:52
0
Gość napisał:
To nie uczniowie są winni że takie są wyniki matur i innych egzaminów szkolnych ale ci d_ebile co zajmują się w Polsce majstrowaniem przy programach nauczania, ministrowie, posłowie i cała pozostała chałastra. Młodzież mamy wspaniałą i ambitną, tylko trzeba stworzyć jej warunki do nauki a nie wymyślać jakieś idiotycznye podręczniki aby wyszarpnąć jak najwięcej kasy z kieszeni biednych rodziców. Wiem coś o tym bo mam córkę w podstawówce i myślicie że czerpie ona wiedzę z tych idiotycznych książeczek wymyślonych przez antypedagogów, otóż nie, mam na szczęście jeszcze książki z lat 60-tych i 70-tych do szkoły podstawowej. I właśnie z tych podręczników które przechodziły na kolejne pokolenia uczniów można rzeczywiście dziecko czegoś nauczyć.



Bez przesady. Nauczyciele dobrze nauczają. To jest wina właśnie młodzieży i rodziców. Bo młodzież myśli że jak rodzice maja kasę to wszystko im wolno i nie muszą się uczyć. A dopiero na egzaminach wychodzi że kasa nie załatwi im wszystkiego. A poza tym Matematyka nie polega na wyuczeniu się wzorów na pamięć. Bo to nic nie da jak się nie myśli logicznie. Tyle w temacie. ja zdawałam maturę w 2005 roku. Po raz pierwszy wtedy była nowa matura. Ale widząc zadania z matmy z próbnej matury mogła bym ją napisać z marszu i mimo że matmy nie mam już od 5 lat to powiem szczerze że Te zadania są banalne! Czas się przyłożyć do nauki żeby w maju nie było płaczu że zadania były za trudne.



Bez przesady. Nauczyciele dobrze nauczają. To jest wina właśnie młodzieży i rodziców. Bo młodzież myśli że jak rodzice maja kasę to wszystko im wolno i nie muszą się uczyć. A dopiero na egzaminach wychodzi że kasa nie załatwi im wszystkiego. A poza tym Matematyka nie polega na wyuczeniu się wzorów na pamięć. Bo to nic nie da jak się nie myśli logicznie. Tyle w temacie. ja zdawałam maturę w 2005 roku. Po raz pierwszy wtedy była nowa matura. Ale widząc zadania z matmy z próbnej matury mogła bym ją napisać z ... rozwiń
Avatar
kamil / 9 grudnia 2009 o 22:11
0
Trzeba chcieć zdać tą maturę,a nie czekać na cud.Nic dodać,nic ująć.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2009 o 21:08
0
To nie uczniowie są winni że takie są wyniki matur i innych egzaminów szkolnych ale ci d_ebile co zajmują się w Polsce majstrowaniem przy programach nauczania, ministrowie, posłowie i cała pozostała chałastra. Młodzież mamy wspaniałą i ambitną, tylko trzeba stworzyć jej warunki do nauki a nie wymyślać jakieś idiotycznye podręczniki aby wyszarpnąć jak najwięcej kasy z kieszeni biednych rodziców. Wiem coś o tym bo mam córkę w podstawówce i myślicie że czerpie ona wiedzę z tych idiotycznych książeczek wymyślonych przez antypedagogów, otóż nie, mam na szczęście jeszcze książki z lat 60-tych i 70-tych do szkoły podstawowej. I właśnie z tych podręczników które przechodziły na kolejne pokolenia uczniów można rzeczywiście dziecko czegoś nauczyć.
To nie uczniowie są winni że takie są wyniki matur i innych egzaminów szkolnych ale ci d_ebile co zajmują się w Polsce majstrowaniem przy programach nauczania, ministrowie, posłowie i cała pozostała chałastra. Młodzież mamy wspaniałą i ambitną, tylko trzeba stworzyć jej warunki do nauki a nie wymyślać jakieś idiotycznye podręczniki aby wyszarpnąć jak najwięcej kasy z kieszeni biednych rodziców. Wiem coś o tym bo mam córkę w podstawówce i myślicie że czerpie ona wiedzę z tych idiotycznych książeczek wymyślonych przez antypedagogów, otóż nie, ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika 0 0

Zamieszania z transferem Krzysztofa Ropskiego z Siarki Tarnobrzeg do Motoru ciąg dalszy. Najpierw w piątek spadkowicz z II ligi poinformował, że oddał pieniądze żółto-biało-niebieskim i przenosiny napastnika do Lublina zostały anulowane. Innego zdania są jednak działacze Motoru.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale 0 1

Wpadli na pomysł, jak ożywić świdnickie murale, wzięli udział w ogólnopolskim ogólnopolskim konkursie i znaleźli się wśród laureatów. Dzięki projektowi Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku o ściennych malowidłach będzie można dowiedzieć się o wiele więcej niż dotychczas.

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam"
Magazyn

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam" 25 0

To będzie wyjątkowy weekend dla Katarzyny Kucharskiej. Do Lublina zjedzie rozproszona po całej Polsce cała jej wielopokoleniowa rodzina, by wspólnie z roześmianą seniorką świętować jej setne urodziny. Nikogo nie zabraknie, bo jak można byłoby nie stawić się na jubileuszu osoby bardzo kochanej?

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna 0 1

Od stycznia sołtysi i przewodniczący rad osiedli z gminy Łęczna otrzymają podwyżkę. Wyższa dieta ma być recepta na spadające zainteresowanie objęciem tej funkcji.

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy 22 6

W sierpniu ubiegłego roku drewniany dom pana Mariana z Markuszowa niemal doszczętnie spłonął, a mężczyzna tymczasowo zamieszkał u rodziny. Dzięki ofiarności darczyńców udało mu się zakupić nowy, typu holenderskiego. Pomogli strażacy, radni, sportowcy, parafianie oraz internauci.

"Zazdrośnice" Teatru ITP
21 stycznia 2020, 19:00

"Zazdrośnice" Teatru ITP 0 0

21 stycznia o godz. 19 w Centrum Transferu Wiedzy 02 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (al. Radziszewskiego 7) odbędzie się pokaz spektaklu "Zazdrośnice" w wykonaniu aktorów Teatru ITP.

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora 20 22

Przeciw planowanej budowie odlewni aluminium protestują mieszkańcy domów stojących na pograniczu Lublina i Świdnika. Projektowana odlewnia za 40 mln zł miałaby przetapiać rocznie tysiące ton aluminiowego złomu. Sąsiedzi są przerażeni i proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt 0 2

Najedzą się do syta, niektóre pewnie pierwszy raz w życiu. Dzięki hojności ludzi z Hrubieszowa bezdomne psy i koty spokojnie przetrwają zimowe miesiące

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia] 3 17

Niewiele zabrakło, a Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiłaby sensację już pierwszego dnia Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Lublinianki podejmowały w lubelskiej hali MOSiR w ćwierćfinale tych zmagań PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski i niemal przez całe spotkanie szły łeb w łeb z tym rywalem. Niemal, bo w czwartej kwarcie lepiej zagrali goście, którzy triumfowali 88:80

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników 0 3

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiada podwyżki dla pracowników KAS. Mówił o tym podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym w Łukowie.

Trzeci transfer Wisły Puławy, czwarty w drodze

Trzeci transfer Wisły Puławy, czwarty w drodze 0 0

W piątek kontrakt z klubem z Puław podpisał Dominik Cheba, który ostatnio zakładał koszulkę KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Z kolei Wisła Sandomierz poinformowała, że do Dumy Powiśla przenosi się Dariusz Brągiel.

Otrzymali zgłoszenie o zaginięciu, znaleźli rozczłonkowane ciało kobiety
film

Otrzymali zgłoszenie o zaginięciu, znaleźli rozczłonkowane ciało kobiety 0 0