Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

PROBNAMATURA

23 listopada 2010 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Matura próbna OPERON 2011. Język polski. ODPOWIEDZI, pytania, arkusze

Autor: Zdjęcie autora gk24.pl
0 49 A A

Publikujemy odpowiedzi na pytania z arkuszy próbnej matury 2011 z Operonem. Maturzyści pisali dziś maturę z języka polskiego. Zobacz, jak Ci poszło!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz także:Matura 2012 z operonem - język polski. Pytania, odpowiedzi, arkusze

Jak Wam poszła matura próbna z języka polskiego? Komentujcie na naszym forum, wymieniajcie się opiniami z innymi maturzystami.

Publikujemy odpowiedzi z matury próbnej Operon 2011 z języka polskiego, sugerowane przez nauczyciela koszalińskiego I LO im. Dubois.

Próbna matura OPERON 2011- język polski. Część I - czytanie ze zrozumieniem

1: Jest tezą, którą autor stara się udowodnić w swoim artykule

2: - Prezentacja stanowiska w sprawie werdyktu jury i chęć obrony przed niesłuszną krytyką
- Głos w dyskusji na temat festiwalu i oceny filmów i ewentualnych zmian

3: D

4: "obrońcy okopów” – nieliczni broniący szlachetnych ideałów przed zalewem barbarzyństwa i zmianami. Są to ostatni, którzy wierzą w wartości i zasady.

5: akapit 3: przykłady mają wskazać filmy z festiwalu uznane przez krytyków za artystyczne, które J. Rakowiecki uważa za wartościowe, ciekawe.
Akapit 11: filmy te zostały uznane za arcydzieła, choć są również przykładem sukcesu komercyjnego.

6: Zwrot ten oznacza, że docenienie wartości jednego dzieła nie wyklucza wartości innego, które jest z nim porównywane.

7: "U licha” – wykrzyknienie

8: Cytuje je ponieważ, podobnie jak Tuwim uważa, że znaczenia niektórych słów (tu: "komercyjny” i "artystyczny”) są dziś przekręcane, manipuluje się nimi.

9: Styl potoczny – autor zastosował go, gdyż chce uczynić swój artykuł bardziej zrozumiałym, trafić do szerszego grona odbiorców. Tekst nabiera w ten sposób charakteru bardziej emocjonalnego.

10: stanowisko 1 – (film komercyjny) służący do zdobywania zysków, schlebiający prostym gustom, mało oryginalny; (ocena) – negatywna
stanowisko 2 – (film komercyjny) szanujący gusta szerszego grona widzów, zrozumiały nie tylko dla elit, szanujący pieniądze przeznaczone na jego produkcję; (ocena) – pozytywna

11: Autor uważa, że oba stanowiska nie oddają w pełni znaczenia słowa, są niewystarczające, nieprawdziwe.

12: Dziś na filmach artystycznych, które nie wymagają dużych nakładów na produkcję, można zarobić.

13: Film artystyczny: - bardzo dobra gra aktorska, sprawna reżyseria, dopracowana scenografia, wiarygodne kostiumy.
Film komercyjny: - melodramatyczny charakter, odwoływanie się do uczuć szerszego grona widzów

14: - 7

15: C

- autor przytacza przykłady filmów na poparcie swojej tezy, że kino komercyjne może być artystyczne (i odwrotnie)
- by przekonać odbiorców tekstu uzywa 1. os. l. mnogiej ("nie oszukujmy się”)
- cytuje wypowiedzi oponentów i krytykuje je

Próbna matura OPERON z języka polskiego. Wypracowanie - temat 1

CZĘŚĆ II: Temat 1 – uwagi i spostrzeżenia dotyczące analizy i interpretacji utworów:

1. "Czatyrdah” A. Mickiewicza
- utwór romantyczny,
- pochodzi z cyklu "Sonety krymskie”, który jest owocem podróży autora na Krym,
- sonet – gatunek poezji refleksyjno-opisowej o regularnej budowie,
- jest opisem Czatyrdahu, szczytu górskiego
- podmiotem lirycznym jest mirza – szlachcic turecki
- osoba mówiąca w wierszu pochodzi z kręgu kultury muzułmańskiej, częsty bohater sonetów Mickiewicza

- pochodzenie p. lirycznego podkreślają liczne orientalizmy ("muślimin”, "padyszach”, "janczary”, "giaur”)
- przykład liryki inwokacyjnej
- adresatem jest tytułowy Czatyrdah
- p. liryczny zwraca się do niego, jak do istoty żywej, osoby ("padyszachu”)
- uosobienie jako sposób przedstawienia góry
- lęk i respekt przed górą widoczny w postawie p. lirycznego

- p. liryczny wychwala górę – panegiryczny charakter utworu
- hiperbolizacje stosowane w opisie szczytu podkreślają emocje p. lirycznego, podziw i zachwyt,
- wykrzyknienia i porównania do masztu minaretu wskazują na strzelisty wygląd góry
- sakralizacja góry poprzez porównanie do Gabryjela, "całowanie stóp”
- wskazuje to na religijny stosunek ludzi do góry
- ludzie w stosunku do przyrody okazują się słabi
- dotykają ich nieszczęścia – los ludzki jest niepewny, zmienny, w przeciwieństwie do gór, które są wieczne, niezmienne

- góry są pośrednikiem między ziemią (ludźmi), a niebem (Bogiem)
- góra wydaje się wsłuchiwać w to, co do ludzi mówi Bóg
- wszystko wydaje się jej podlegać ("ziemie, ludzie, gromy”)
- góra jest strażnikiem strzegącym raju

2. "Księga ubogich” J. Kasprowicza:
- utwór młodopolski (I wojna światowa)
- z cyklu "Księga ubogich”, który jest dowodem na przyjęcie przez autora światopoglądu franciszkańskiego
- wiersz o regularnej budowie – odzwierciedla spokój i równowagę psychiczną p. lirycznego
- inwokacyjny charakter utworu – p. liryczny zwraca się do szczytu
- liryka bezpośrednia, wypowiedź ma osobisty charakter, jest wyznaniem
- wykrzyknienia oddają emocjonalny charakter wypowiedzi

- p. liryczny mieszka niedaleko góry, widzi ją codziennie z okien swojego domu (w ten sposób można go utożsamić z autorem, który mieszkał w Poroninie)
- p. liryczny to osoba, która w przeszłości cierpiała
- przeszłość ("cień świata…”) ciągle jeszcze o sobie przypomina, co nie pozwala mu w pełni cieszyć się życiem

- przyroda jednak pozwala zapomnieć mu o cierpieniu
- góry dają mu siłę, chęć do życia
- afirmacja i radość życia jest wynikiem kontaktu człowieka z przyrodą
- wypowiedź podmiotu lirycznego wydaje się intymną rozmową z górą ("pytasz”, "i owszem”)
- postawa p. lirycznego to akceptacja ludzkiej egzystencji ("człowiek jest tylko człowiekiem”), wraz z jej negatywnym aspektem
- pierwsza i ostatnia strofa stanowią klamrę kompozycyjną

3. Porównanie
- oba utwory przedstawiają górski pejzaż widziany przez p. liryczny
- inwokacyjny charakter obu utworów (adresatami są górskie szczyty)
- liryka bezpośrednia

- wykrzyknienia podkreślają emocjonalny charakter monologu lirycznego
- u Mickiewicza pojawia się opis krymskiego szczytu (popularny w romantyzmie orientalizm), u Kasprowicza zaś krajobraz rodzinny – tatrzański (popularny w Młodej Polsce)
- biograficzne konteksty obu utworów

- u Mickiewicza uwidacznia się dystans między bohaterem a przyrodą (lęk, trwoga, szacunek, respekt), u Kasprowicza relacje mają charakter osobisty, intymny
- obraz niezmiennej przyrody w sonecie podkreśla zmienność, kruchość ludzkiej egzystencji, natomiast u Kasprowicza widok gór daje p. lirycznemu siłę do pokonywania przeciwieństw, pozwala zaakceptować los
- utwory pochodzą z różnych epok

Źródło: Próbna matura OPERON 2011 - język polski. Odpowiedzi na www.gk24.pl/matura

Uwaga! Arkusze i oficjalny klucz odpowiedzi próbnej matury z języka polskiego znajdziecie na stronie wydawnictwa OPERON!


Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Matura 2011 Przecieki / 27 kwietnia 2011 o 15:48
0
Siema na tej stronię możecię znaleśc Arkusze Oraz Odpowiedzi Na Mature 2011. Kolega mi mówił że rok temu zdawał
z matmy i dzięki tej stronie zdał na 80%. Polecam Wam.

[url="http://testy-maturalne-2011.blogspot.com/"]http://testy-maturalne-2011.blogspot.com/[/url]
Avatar
misio / 25 listopada 2010 o 20:19
0
A jeśli ktoś napisał,że artykuł o nadludziach Raskolnikow gdzieś przeczytał , a przecież to był jego artykuł , to jaki błąd popełnia? Kardynalny czy rzeczowy?
Avatar
Anna / 24 listopada 2010 o 19:38
0
czytanie bardzo sympatycznie ... co prawda zajmuje troche czasu gdyz 3ba pomyslec nad synonimami bo przeciez nie mozna cytowac jak CIe o to nie prosza, ale wydaje mi sie ze jedno z prosszych czytan z jakimi do tej pory sie spotkalam, co do wypracoania to 2 przeciez banal! pierwsze lepsze opracowanie zaczyna od omawiania tego tematu,co do 1 to podobno jest podchwytliwe chociaz przeciez mozna sie odwolac do Chlopow i ladnie opisac psychizacje krajobrazu ! matura bardzo mi sie podoba !
Pozdrawiam
biolog:*
czytanie bardzo sympatycznie ... co prawda zajmuje troche czasu gdyz 3ba pomyslec nad synonimami bo przeciez nie mozna cytowac jak CIe o to nie prosza, ale wydaje mi sie ze jedno z prosszych czytan z jakimi do tej pory sie spotkalam, co do wypracoania to 2 przeciez banal! pierwsze lepsze opracowanie zaczyna od omawiania tego tematu,co do 1 to podobno jest podchwytliwe chociaz przeciez mozna sie odwolac do Chlopow i ladnie opisac psychizacje krajobrazu ! matura bardzo mi sie podoba !
Pozdrawiam
biolog:* rozwiń
Avatar
uczen / 24 listopada 2010 o 17:49
0
Ksero klucza do matury próbnej 2010/2011 OPERON (matma polski języki gegra itp)

[size="7"]http://adf.ly/Bf6z
[/size]
Avatar
Gosia / 24 listopada 2010 o 15:10
0
Czytanie z polskiego bardzo trudne, wypracowanie akurat mi podpasowało. Matematyka o wiele łatwiejsza od tej próbnej z CKE. Zobaczymy jak wyjdą wyniki. jutro niemiecki rozszerzony...
Avatar
Kazek / 24 listopada 2010 o 15:07
0
Beez sensu! nie podobalo mi sie! trudna matrua była..
tylko wypracowania latwe..a to czytanie? matko..
Avatar
misia / 24 listopada 2010 o 14:51
0
dzisiejsza matematyka była dużo łatwiejsza, polski z kolei nie był najprostszy. nie ma tragedii, zobaczymy jak pójdzie mi jutro rozszerzony niemiecki. ; )
Avatar
iiii / 24 listopada 2010 o 14:51
0
Matury były łatwa. nie była ani banalna ani trudna.
Polski zawierał pytania w stylu jaką pełni funkcję co przynosi zawsze wiele problemów ale tematy wypr były banalne.
Avatar
kaska / 24 listopada 2010 o 14:09
0
mow za Siebie:/ bylo trudne i jedno i drugia, na Psy sam schodzisz, a nie szkolnictwo w Polsce... Zastanow sie co mowisz,bo obrazasz innych...
Avatar
janiczek / 24 listopada 2010 o 13:43
0
Polski był megaprosty, a matematyka... jeszcze prostsza. Poziom polskiego szkolnictwa schodzi na psy!
Avatar
Matura 2011 Przecieki / 27 kwietnia 2011 o 15:48
0
Siema na tej stronię możecię znaleśc Arkusze Oraz Odpowiedzi Na Mature 2011. Kolega mi mówił że rok temu zdawał
z matmy i dzięki tej stronie zdał na 80%. Polecam Wam.

[url="http://testy-maturalne-2011.blogspot.com/"]http://testy-maturalne-2011.blogspot.com/[/url]
Avatar
misio / 25 listopada 2010 o 20:19
0
A jeśli ktoś napisał,że artykuł o nadludziach Raskolnikow gdzieś przeczytał , a przecież to był jego artykuł , to jaki błąd popełnia? Kardynalny czy rzeczowy?
Avatar
Anna / 24 listopada 2010 o 19:38
0
czytanie bardzo sympatycznie ... co prawda zajmuje troche czasu gdyz 3ba pomyslec nad synonimami bo przeciez nie mozna cytowac jak CIe o to nie prosza, ale wydaje mi sie ze jedno z prosszych czytan z jakimi do tej pory sie spotkalam, co do wypracoania to 2 przeciez banal! pierwsze lepsze opracowanie zaczyna od omawiania tego tematu,co do 1 to podobno jest podchwytliwe chociaz przeciez mozna sie odwolac do Chlopow i ladnie opisac psychizacje krajobrazu ! matura bardzo mi sie podoba !
Pozdrawiam
biolog:*
czytanie bardzo sympatycznie ... co prawda zajmuje troche czasu gdyz 3ba pomyslec nad synonimami bo przeciez nie mozna cytowac jak CIe o to nie prosza, ale wydaje mi sie ze jedno z prosszych czytan z jakimi do tej pory sie spotkalam, co do wypracoania to 2 przeciez banal! pierwsze lepsze opracowanie zaczyna od omawiania tego tematu,co do 1 to podobno jest podchwytliwe chociaz przeciez mozna sie odwolac do Chlopow i ladnie opisac psychizacje krajobrazu ! matura bardzo mi sie podoba !
Pozdrawiam
biolog:* rozwiń
Avatar
uczen / 24 listopada 2010 o 17:49
0
Ksero klucza do matury próbnej 2010/2011 OPERON (matma polski języki gegra itp)

[size="7"]http://adf.ly/Bf6z
[/size]
Avatar
Gosia / 24 listopada 2010 o 15:10
0
Czytanie z polskiego bardzo trudne, wypracowanie akurat mi podpasowało. Matematyka o wiele łatwiejsza od tej próbnej z CKE. Zobaczymy jak wyjdą wyniki. jutro niemiecki rozszerzony...
Avatar
Kazek / 24 listopada 2010 o 15:07
0
Beez sensu! nie podobalo mi sie! trudna matrua była..
tylko wypracowania latwe..a to czytanie? matko..
Avatar
misia / 24 listopada 2010 o 14:51
0
dzisiejsza matematyka była dużo łatwiejsza, polski z kolei nie był najprostszy. nie ma tragedii, zobaczymy jak pójdzie mi jutro rozszerzony niemiecki. ; )
Avatar
iiii / 24 listopada 2010 o 14:51
0
Matury były łatwa. nie była ani banalna ani trudna.
Polski zawierał pytania w stylu jaką pełni funkcję co przynosi zawsze wiele problemów ale tematy wypr były banalne.
Avatar
kaska / 24 listopada 2010 o 14:09
0
mow za Siebie:/ bylo trudne i jedno i drugia, na Psy sam schodzisz, a nie szkolnictwo w Polsce... Zastanow sie co mowisz,bo obrazasz innych...
Avatar
janiczek / 24 listopada 2010 o 13:43
0
Polski był megaprosty, a matematyka... jeszcze prostsza. Poziom polskiego szkolnictwa schodzi na psy!
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 66 9

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 1

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 13 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!