Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

16 lipca 2018 r.
21:24

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
611 50 A A
Przydrożne drzewa pomagają walczyć z suszą – przypominają ekolodzy. – Jest to szczególnie ważne na obszarach intensywnego rolnictwa, gdzie praktycznie jedyne drzewa rosną właśnie przy drogach. Drzewa przydrożne podwyższają plony roślin uprawnych (o 10-20 proc.) i hamują siłę wiatrów wysuszających glebę – czytamy w petycji Instytutu Drzewa
Przydrożne drzewa pomagają walczyć z suszą – przypominają ekolodzy. – Jest to szczególnie ważne na obszarach intensywnego rolnictwa, gdzie praktycznie jedyne drzewa rosną właśnie przy drogach. Drzewa przydrożne podwyższają plony roślin uprawnych (o 10-20 proc.) i hamują siłę wiatrów wysuszających glebę – czytamy w petycji Instytutu Drzewa (fot. Maciej Kaczanowski)

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kwestia przydrożnych drzew nabrała charakteru politycznego. W maju poseł Marcin Horała (PiS) złożył interpelację w sprawie zagrożeń w ruchu drogowym powodowanych przez przydrożne drzewa.

– Należy pamiętać, że większość dróg i drzew była budowana i sadzona kilkadziesiąt lat temu. Natężenie ruchu było wtedy mniejsze, a drogi miały inne parametry techniczne. Wówczas też nie zagrażało to bezpieczeństwu uczestników ruchu. Dzisiaj jest inaczej – odpowiedział mu Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Jednocześnie należy zauważyć, że ustawa o ochronie przyrody należy do właściwości Ministra Środowiska – dodał.

Ministerstwo Środowiska potwierdza, że trwają prace nad projektem ułatwiającym drogowcom wycinkę drzew rosnących w pasach drogowych. Projekt jest w fazie wstępnej, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych.

Sam pomysł liberalizacji prawa w tej materii przyprawia ekologów o grozę. Jednym głosem krzyczą, że zbliża się powtórka lex Szyszko, czyli masowa wycinka drzew.

– Obecne przepisy rozsądnie równoważą potrzeby modernizacji dróg oraz zachowania drzew. Dalsza ich liberalizacja nie poprawi bezpieczeństwa, natomiast może prowadzić do nadmiernej utraty drzew przydrożnych – alarmuje dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec z Wrocławia, dyrektor Instytutu Drzewa i współpracownik Fundacji EkoRozwoju. – Tymczasem obecność drzew utrzymuje sprzyjający rolnictwu mikroklimat, przeciwdziała skutkom zmian klimatycznych i podtrzymuje bioróżnorodność – podkreśla.

Fachowcy od bezpieczeństwa są w tej kwestii podzieleni.

– Nasadzenia prowadzone kilkadziesiąt lat temu miały kilka celów: chronić przed nawiewaniem śniegu na szosę, odbierać nadmiar wody, przeciwdziałać oślepianiu kierowców – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Dzisiaj budując drogi stosujemy nowoczesne systemy odwadniania i siatki przeciwśnieżne. Dlatego uważam, że przydrożne drzewa są niepotrzebne, a przede wszystkim niebezpieczne.

W jego opinii drzewa powinny być nasadzane w odległości 20-30 metrów od drogi. Rzecz w tym, że w Polsce nie ma tak szerokich pasów drogowych. – Dziś po każdej wycince musimy przeprowadzić nasadzenia kompensacyjne, czyli posadzić tyle samo, takich samych drzew – dodaje dyr. Gwozda.

– Drzewa nie zabijają. To kierowcy wpadają na drzewa – mówi z kolei Radosław Jaskulski, instruktor w Szkole Auto Śkoda. – Z badań wynika, że drzewa rosnące przy drodze wpływają na ograniczenie prędkości, bo kierowca podświadomie odczuwa, że porusza się po wąskiej drodze i naturalnie zmniejsza prędkość. Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej. Ze względów bezpieczeństwa nie jestem zwolennikiem masowej wycinki przydrożnych drzew.

Członkowie Instytutu Drzewa i Fundacji EkoRozwoju wystosowali list otwarty do ministra środowiska Henryka Kowalczyka w obronie przydrożnych drzew. Poparło go już kilkadziesiąt różnych organizacji społecznych. 

Sonda: Co sądzisz o wycince drzew przy drogach?

Liczba głosów: 1228
66.69%
Jestem przeciw
33.31%
Jestem za

Pozostałe informacje

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium