Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 listopada 2012 r.
11:05
Edytuj ten wpis

Edyta Górniak kończy 40 lat

Autor: Zdjęcie autora PAP Life
0 0 A A
Edyta Górniak (PAP Life)
Edyta Górniak (PAP Life)

Olśniewająca uroda i krystalicznie czysty głos wyniosły Edytę Górniak na szczyt. Na swoją pozycję jedynej prawdziwej diwy współczesnej polskiej estrady artystka pracuje już od lat. We środę obchodzi 40. urodziny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wokalny debiut Edyty Górniak miał miejsce 14 listopada 1972 r. na oddziale położniczym szpitala w Ziębicach.

Dziewczynka od pierwszych chwil na świecie zwracała na siebie uwagę otoczenia. Rozśpiewana Edyta już w przedszkolu powtarzała, że zostanie piosenkarką. I gdy dla jej koleżanek śpiew do mikrofonu zrobionego z butelki od szamponu był niczym innym, jak zabawą, Edyta występami przed publicznością złożoną z lalek i pluszaków oswajała się z przyszłym zawodem.

Górniak nie przepuszczała żadnej okazji, by otworzyć usta - śmiało wykorzystywała akustykę szkolnych sal, przez co często wypraszana była z lekcji. Edukację przerwała w klasie maturalnej technikum ogrodniczo-pszczelarskiego. Spodnie-ogrodniczki i kapelusz pszczelarki, nijak się miały do szykownych kreacji jej śpiewających idolek.

Jako nastolatka Edyta Górniak wykonała szlagier Sam Brown "Stop" w programie "Śpiewać każdy może". Z telewizji trafiła na deski amfiteatru w Opolu, a stamtąd prosto do kultowego musicalu "Metro". W 1993 r. po raz pierwszy nagrała w studiu piosenki ("Autostrada niebo-piekło" i "Whenever" skomponowane przez późniejszego autora jej wielkiego przeboju "Dotyk", Piotra Rubika).

Zachwyty nad "To nie ja"

"Najpiękniejszy młody głos Europy" - tymi słowy Edytę Górniak i jej wykonanie utworu "To nie ja" podczas Konkursu Piosenki Eurowizji określił dziennikarz stacji BBC. Odziana w skromną białą sukienkę i proste letnie obuwie wokalistka oczarowała widzów oraz jurorów, którzy przyznali Polsce 2. miejsce w konkursie. Data 30 kwietnia 1994 r. przeszła do historii polskiej piosenki, a gwiazda Edyty Górniak w ciągu zaledwie 3 minut (tyle trwał jej występ na Eurowizji) rozbłysła na firmamencie.



Sukces "To nie ja" na krajowych listach przebojów powtórzyły kolejne nagrania Edyty - energetyczna piosenka "Jestem kobietą" i zmysłowy utwór "Dotyk". Repertuar debiutanckiej płyty Edyty Górniak uzupełniły utwory, które piosenkarka wykonywała na początku kariery w przedstawieniach muzycznych.

Krytycy kręcili nosem, wystawiając płycie umiarkowane noty, ale słuchacze pozostali pod urokiem artystki. Album "Dotyk" rozszedł się w blisko milionowym nakładzie, a tytułowe nagranie przez ponad pół roku utrzymywało się w top 10 najpopularniejszych teledysków programu "Muzyczna Jedynka" do momentu, gdy na prośbę samej Edyty usunięto "Dotyk" z zestawienia, by "zrobić miejsce na nowe propozycje".

Tuż po premierze "Dotyku" w maju 1995 r. Edyta Górniak rozpoczęła pracę nad anglojęzycznym materiałem, z którym miała wejść na światowe listy przebojów. Do produkcji płyty zwerbowano Chrisa Neila, który parę lat wcześniej poprowadził Celine Dion ku międzynarodowemu gwiazdorstwu.

Ameryka i Anglia nie zainteresowały się Edytą

Strategia marketingowa kompanii EMI zakładała dotarcie z albumem "Edyta Górniak" do fanów Celine Dion. Do promocji Edyty Górniak na światowym rynku wybrano bezbarwną melodię "When You Come Back To Me", która w żaden sposób nie reprezentowała energii głosu i osobowości wokalistki. "To była piosenka dla nikogo" - podsumował prezenter radiowy Marek Niedźwiecki. Premiera płyty Edyty Górniak w listopadzie 1997 r. zbiegła się z wydaniem najsłynniejszej płyty Celine Dion "Let's Talk About Love". Okazało się, że słuchacze nie potrzebują "drugiej Celine".

Dwa najważniejsze rynki fonograficzne - USA i Wielka Brytania - nie były zainteresowane Edytą. "Dla Amerykanów Edyta była zbyt europejska. Anglicy z kolei zupełnie nie mieli na nią pomysłu" - powiedział PAP Life producent Chris Neil. Albumowi nie pomógł też fakt, że kilka kompozycji, które oryginalnie powstały z myślą o Edycie nagrali inni wykonawcy, m.in. Martine McCutcheon i Robert Miles. "Opóźniająca się premiera albumu Edyty spowodowała, że autorzy piosenek udostępnili je innym" - wyjawił Neil. "Nie byliśmy zachwyceni" - wspomina po latach w rozmowie z PAP Life.

Z europejskim rynkiem Edyta Górniak zmierzyła się ponownie w 2003 r. Tym razem artystka postawiła na brzmienie i wizerunek w stylu Kylie Minogue. Singiel "Impossible" osiągnął jednak minimalny sukces, a towarzyszący mu album "Invisible" - zgodnie z tytułem - pozostał niezauważony. Brytyjski oddział wytwórni EMI oraz niemiecki Virgin rozwiązały z Edytą kontrakty.

Po powrocie do kraju Edyta Górniak miłość do muzyki przedłożyła na miłość do mężczyzny. W listopadzie 2005 r. wokalistka poślubiła muzyka Dariusza Krupę, ojca jej syna Allana.

W ciągu ostatnich kilku lat nazwisko Edyty Górniak zamiast na czołowe miejsca list przebojów (płyty "EKG" z 2007 r. i tegoroczne "My" nie sprostały oczekiwaniom) trafiało na czołówki pism plotkarskich (walka z paparazzi, rozwód z mężem). Artystka zamiast dzielić się ze słuchaczami swoim niepospolitym głosem, udzielała wskazówek jak śpiewać, uczestnikom programów telewizyjnych. Zamiast na scenie prezentować nowe przeboje, prezentowała wdzięki na parkiecie "Tańca z gwiazdami".

Pozbawiona właściwej opieki menedżerskiej artystka podjęła szereg chybionych decyzji. Z okazji 40. urodzin wypada zatem życzyć Edycie Górniak ponownych sukcesów muzycznych. Wszak urodziła się po to, by śpiewać.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium