Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

14 listopada 2017 r.
13:56

Air show w Świdniku w 2018: Trzy dni pokazów [co będzie się działo]

0 43 A A

Historyczny Supermarine Spitfire, ale też odrzutowce F 16 i MiG 29 – te między innymi samoloty zobaczymy w czerwcu podczas festiwalu lotniczego w Świdniku. Samoloty mają startować i lądować zarówno z lotniska trawiastego, jak też z pasa Portu Lotniczego Lublin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla mnie jest to wydarzenie szczególne, bo w przyszłym roku minie 25 lat od ostatnich dużych pokazów w Świdniku – przyznaje Damian Majsak, prezes lubelskiego wydawnictwo Kagero Publishing, który jest partnerem świdnickiego Urzędu Miasta przy organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Festival 2018 w Świdniku. – To były pierwsze pokazy w moim życiu. Byłem wówczas studentem. Spotkanie, po tylu latach, z ówczesnymi organizatorami pokazów, aby zorganizować duże show w Świdniku, jest ogromną frajdą i główną motywacją.

Air Festiwal Świdnik 2018 zaplanowano w dniach 8–10 czerwca. Ma to być impreza cykliczna. – Bardzo chciałbym, aby to była największą impreza w regionie, która przywraca lubelskie tradycje lotnicze, do których nawiązujemy – mówi pochodzący ze Świdnika poseł Artur Soboń (PiS).

Świdnicki festiwal lotniczy będzie wpisywać się w obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. – W przyszłym roku będziemy też obchodzić setną rocznicę urodzin gen. Tadeusza Góry – zaznacza Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – W 2018 r. przypada też 80-lecie szkoły pilotów imienia marszałka Rydza-Śmigłego w Świdniku, która wyszkoliła wielu bardzo dobrych pilotów. Mało kto o tym wie, że taka szkoła działała. Do tego dochodzi też 65-lecie Aeroklubu Świdnik.

Air Festiwal Świdnik 2018 będzie wpisywać się też w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. – Będzie to wydarzenie z udziałem najwyższych władz państwowych, z udziałem sprzętu wojskowego, samolotów i śmigłowców, które służą w polskich siłach zbrojnych – zapowiada poseł Soboń. – Sądzę, że będzie to wydarzenie niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców naszego regionu.

– Program festiwalu składać się będzie z kilku części: historycznej, sportowej, cywilnej i wojskowej. Zaprosimy gwiazdy z kilku krajów europejskich – zapowiada Majsak, który przyznaje, że prowadzone są rozmowy z ekipami z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Słowacji i Czech. – Rozmawiamy też z pilotami z Niemiec – dodaje.

Na świdnickim festiwalu mamy zobaczyć m.in. samoloty wojskowe – F-16 i MiG29, ale też i śmigłowce produkowane w PZL Świdnik. Będą również maszyny historyczne. – Zaproszenie przyjął m.in. Jacek Mainka – mówi prezes Majsak.

Mainka w tym roku sprowadził do podwarszawskiego Konstancina kolejny zabytkowy samolot North American T-6 Harvard 4M. W Świdniku pojawić ma się również Supermarine Spitfire. Był to jeden z najsłynniejszych samolotów bojowych używanych podczas II wojny światowej, na których Polacy walczyli m.in. w Bitwie o Anglię.

– Chcielibyśmy, aby ten spitfire przyleciał w malowaniach, w jakich latał gen. Tadeusz Góra – zdradza Majsak.

Jak zapowiadają organizatorzy, świdnicki festiwal lotniczy ma być imprezą większą niż „Lotnicze Depułtycze”, mimo że pas startowy lotniska trawiastego w Świdniku jest nieco krótszy.

– Jednak zaraz za płotem mamy 2,5 km pasa Portu Lotniczego Lublin – podkreśla Majsak. – Stamtąd będą startować i tam będą lądować szybsze i cięższe samoloty.

– Organizatorzy zapewniają, że nie będzie kolizji z regularnymi lotami – mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin.

Miasto już szykuje się do tego wydarzenia. – Przygotowujemy miejsce na 3,5 tysiąca samochodów. Będą to parkingi bezpłatne – zapowiada burmistrz Świdnika.

– Na pewno razem z panem burmistrzem będziemy prosić pana prezydenta Krzysztofa Żuka, aby uruchomić też bezpłatną komunikację z Lublina – dodaje poseł Soboń.

Organizatorzy spodziewają się, że w ciągu trzech dni w imprezie weźmie udział ok. 90 tys. osób.

 

Pozostałe informacje

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium