Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

15 kwietnia 2019 r.
9:16

Kowboje w Teatrze Osterwy. "Szczery do bólu obraz polskiej szkoły" [recenzja]

0 2 A A
Kowboje w Teatrze Osterwy
Kowboje w Teatrze Osterwy (fot. Maciej Kaczanowski)

Mogła być szóstka, jest cztery plus. Kowboje w Teatrze Osterwy to bardzo dobry spektakl, który się w finale rozjechał i stracił na wyrazistości. Jego największą wartością są aktorzy, którzy grają nauczycieli z lubelskich szkół. Dziki zachód to metafora tego, co dzieje się z polską szkołą. Nauczyciele są kowbojami, którzy po kolei przegrywają starcia z uczniami. Uczniowie kiedyś strzelali do nich z gumek, dziś potrafią zabić słowem, robiąc pif paf w białych rękawiczkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzieci kończą szkołę, idą w świat mocniejsze o wygrane walki. Nauczyciele zostają, dostają w dupę od kolejnych roczników. Bezsilni wobec uczniów, gotowi są zrobić pif paf swoim kolegom z pokoju nauczycielskiego. Nauczycielski western przygotowany przez duet Michał Buszewicz (tekst) i Anna Smolar (reżyser) to szczery do bólu obraz polskiej szkoły. Pomysł spektaklu powstał dużo wcześniej, zanim doszło do sporu nauczyciele – władza. Życie zaktualizowało „Kowbojów”, najnowsza premiera w Teatrze Osterwy robi bardzo przygnębiające wrażenie.

Westernowa metafora inscenizacyjna, dobra na początku, po 45 minutach zaczyna tracić na wyrazistości. Pomysły na finał nie chcą się sprawdzić. Ale i tak przesłanie jest wystarczająco czytelne. Szkoła się spaliła, jest indiański wigwam i żałosny survival z bezbronnymi nauczycielami. Nauczyciele po cichu marzą o systemie oświaty w Finlandii, gdzie ich koledzy pracują w komfortowych warunkach, dobrze zarabiają i stać ich na markowe ciuchy, a nie sweter z lumpeksu. Uczniowie w Polsce kupują markowe ciuchy z kieszonkowego i dają odczuć, kto tu rządzi.

Dla nauczycieli westernowy survival jest w Polsce coraz trudniejszy a nawet traumatyczny. Nauczyciele kowboje starają się być w formie, podobnie jak w wojsku starają się dokształcać i zachować sprawność potrzebną do sumiennego wykonywania zadań. Uczniowie spalą szkołę i zrobią nauczycielom zielony survival. Nauczyciele próbują nabyć umiejętności, pozwalające na samowystarczalną egzystencję w warunkach przebywania poza cywilizacją.

Nic z tego. Mogą tylko pomarzyć, że są mustangami. W rzeczywistości są końmi pociągowymi, nauczanie jest orką na ugorze. Jak któryś koń padnie, na jego miejsce czeka stado podrośniętych źrebaków. Nauczyciele ze spektaklu Anny Smolar to prawdziwi kowboje, którzy byli na początku zwykłymi poganiaczami bydła, dopiero potem malowniczymi bohaterami filmów. Bydło zapędziło ich w kozi róg, znaleźli się w matni, ze strachu potrafią się odszczekać a nawet boleśnie kąsać. Wspaniały monolog Daniela Dobosza (najlepsza rola) jest esencją spektaklu, który pokazuje bezbronnych nauczycieli. Choćby nie wiem jak się starali, to i tak będą coraz bardziej odpuszczać męczącą, pełną strachu i agresji pracę.

Aktorzy w tym spektaklu to szczere złoto. Od doskonałej Jolanty Rychłowskiej, matematyczki, dla której najważniejsze jest konkretne krzesło w pokoju nauczycielskim, na którym siada od lat. Przez przejmującą Edytę Ostojak, która jako młoda nauczycielka (kowbojka) jeszcze przez parę lat powalczy ze schematami, przez pełnego wdzięku Macieja Grubicha, który jako młody dyrektor rządzi w krótkich spodenkach i póki nie dostanie w dupę od życia, to nie porządzi. Aż po wspomnianego Daniela Dobosza, nauczyciela geografii, który już w nic nie wierzy. Poza nauczycielami na scenie jest jeszcze Przemysław Gąsiorowicz, który (kapitalnie) gra rodziców. Rodzice popisowo straszą nauczycieli przyjściem nowej władzy, która zrobi w tym burdelu czystkę i zostaną ci, co jeszcze rozumieją słynne zdanie Staszica, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Jest jeszcze uczennica, w tej roli charyzmatyczna Justyna Janowska, córeczka tatusia, którego gra Gąsiorowicz. Oraz pani kurator z martwą twarzą (gościnnie Sonia Roszczuk). Ta nowa twarz nowego systemu edukacji jest najbardziej dojmująca.

Wspomnijmy jeszcze opracowanie muzyczne Rafała Paradowskiego (dobra robota) oraz scenografię Anny Met. Spektakl trwa 110 minut. Dwa razy po 45 minut by wystarczyło w zupełności. – Portretujemy nauczycieli również jako ofiary systemu, a nie „oprawców”. To nie oni są odpowiedzialni za obecny stan rzeczy – mówią Anna Smolar i Michał Buszewicz.

Michał Buszewicz, Kowboje

Reżyseria i dramaturgia: Anna Smolar, dramaturgia: Michał Buszewicz, scenografia i kostiumy Anna Met, opracowanie muzyczne i reżyseria świateł Rafał Paradowski. Premiera 12 kwietnia 2019.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna