Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

23 października 2015 r.
10:22

Zachęta na zamku. Sztuka współczesna z wizytą w muzeum

0 1 A A
23 października 2015 0:00

Może bywalcy muzeów zaczną częściej zaglądać do galerii sztuki współczesnej? A muzeum przestanie się niektórym kojarzyć tylko z zakurzonymi gablotami? Wystawa „(A)Symetrie” Lubelskiego Towarzystwa Zachęty na Zamku Lubelskim chce łamać schematy i stereotypy. To eksperyment

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dziedzińcu akwarium, w którym karpie koi Grzegorza Drozda próbują się zmierzyć ze „Zmianą Organizacji Ruchu”. W holu wideo z 2004 roku Józefa Robakowskiego. Obok starych monet i medali „Niedokończony kaloryfer” Tomasz Matuszczaka, a na klatce schodowej wideofresk Dominika Lejmana. Jako plafon.


- To wydarzenie bez precedensu w historii naszego muzeum. Nigdy dotąd Zamek Lubelski nie współpracował ze stowarzyszeniem zajmującym się sztuką współczesną w tak wielkim wymiarze - podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor muzeum. I zaprasza do zwiedzania muzeum „w nieco innym wymiarze”.


Dialog
Na pierwszy rzut oka na korytarzach i salach wystawowych nic się nie zmieniło. Na ścianach obrazy w zdobionych ramach, w szklanych gablotach ceramika i inne zabytkowe przedmioty. Sztuka współczesna subtelnie wnika w wystawy stałe. Podejmuje dialog. Raz opiera się na podobieństwach, raz na kontrastach.

- Muzea sztuki dawnej zmieniają się - mówi Zbigniew Sobczuk, prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty. - My też, jako miasto i jako kolekcja sztuki współczesnej, dotarliśmy do tego momentu. Sztuka się nie zatrzymuje, ona idzie dalej. Mam nadzieję, że zwiedzającym zaproponowane przez nas zestawienia będą się podobały. Że pobudzą do intelektualnej refleksji.

Kontrast

Sąsiedztwo prac sprzed wieków z tymi współczesnymi wywołuje napięcie, nieraz też kontrowersje. Ale nie szokuje.

- Te miejsca nie są przypadkowe - podkreśla Sobczuk. - Staraliśmy się, by te zestawienia były czytelne. Zaproponowaliśmy też ścieżkę zwiedzania. W wersji papierowej i elektronicznej.


Z jednej strony wystawa pokazuje różnice miedzy sztuką współczesną i dawną. Z drugiej, podkreśla jak podobny jest sposób myślenia artystów wczoraj i dziś. Inne są tylko środki.


- Zmienia się język wypowiedzi, zmieniają się media. Ale oddziaływanie sztuki na widza ma wspólny rdzeń. Niezależnie od tego czy to malarstwo czy wideo - tłumaczy historyk sztuki Marcin Lachowski.


Kontekst
Wystawa „(A)Symetrie” to zarazem symboliczny powrót Lubelskiej Zachęty na zamek. To tutaj, 10 lat temu, Towarzystwo rozpoczęło budowanie swojej kolekcji. W sali wystaw czasowych pokazało wówczas 20 prac. Dziś ma na koncie 18 wystaw w kraju i za granicą i ponad 200 prac. Na zamku zobaczymy 99. Na to, by pokazać całość, nie było miejsca. - Mogliśmy wszędzie naćkać. Ale przecież nie o to chodzi - tłumaczy Sobczuk.


Wystawa pokazuje coś jeszcze: jaki był Lublin kiedyś i jaki jest dziś. Jak zmieniło się podejście mieszkańców do sztuki i sytuacja artystów.


- Wśród wielu prac, jakie są na zamku, zaledwie kilka jest autorstwa artystów mieszkających w Lublinie. To było miasto, z którego wyjeżdżali, zwykle za granicę. W naszej kolekcji aż 1/3 prac to prace artystów związanych z Lublinem - podkreśla Paulina Denysiuk z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty.


Wernisaż i perfomance Łukasza Głowackiego w piątek, 23 października, o godz. 19. Wystawę można oglądać do 30 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. W każdą sobotę o godz. 12 oprowadzanie kuratorskie.


Do muzeum ze smartfonem
Wystawę „(A)Symetrie” warto zwiedzać z tabletem lub smartfonem. Ze strony http://www.zacheta.lublin.pl można ściągnąć folder wystawy z opisami wszystkich prac w kontekście miejsc w jakich są eksponowane. Warto też przez wyjściem do muzeum zagrać w grę www.asymetrie.pl, a w czasie wernisażu w zakamarkach zamku rozglądać się za czarnymi torbami z nadrukiem jednej z prac Stanisława Dróżdża. Kto znajdzie, może sobie je zabrać do domu.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna