Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lipca 2015 r.
6:36

Chcą stworzyć mapę występowania barszczu Sosnowskiego

0 9 A A
 (fot. UM Zamość)
(fot. UM Zamość)

Bardzo dokładną mapę występowania barszczu Sosnowskiego chce stworzyć Instytut Geodezji i Kartografii. Dzięki niej gminom ma być łatwiej walczyć z tą groźną rośliną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dorastający nawet do 3 metrów barszcz Sosnowskiego rośnie najczęściej na nieużytkach rolnych. Porasta miedze, łąki, rowy, brzegi rzek, pobocza dróg. Kontakt z rośliną może prowadzić do groźnych poparzeń, zapalenia skóry, spojówek, a nawet śmierci. Ziele jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i alergików, a zarazem niezwykle trudne do usunięcia.

– Całkowite pozbycie się jej może zająć nawet kilka lat – przyznaje prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, szefowa Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. – Należy jednak pamiętać, że walka z barszczem może też nigdy nie przynieść oczekiwanego efektu jeśli zostanie przeprowadzona w sposób niewłaściwy. Przykładowo pracownicy gminy usuwają fachowo barszcz rosnący na jednej z gminnych posesji. Rok później pojawiają się tam jednak kolejne rośliny, bo trafiły w to miejsce nasiona z roślin niewłaściwie usuniętych kilka kilometrów dalej na działce prywatnej. To może przypominać walkę z wiatrakami.

Dlatego Centrum Teledetekcji chce pomóc gminom w walce z niechcianym i niebezpiecznym chwastem tworząc mapę, na której ukazane zostaną wszystkie rośliny. W jaki sposób powstanie mapa? Nisko nad ziemią latać ma samolot wyposażony w kamerę filmującą w paśmie widzialnym i podczerwonym. Na podstawie wykonanych zdjęć stworzona zostanie mapa poszczególnych gmin.

– A mam nadzieję, że i całej Polski – nie ukrywa Katarzyna Dąbrowska-Zielińska. – Będzie to mapa niezwykle dokładna i pokazująca nie tylko duże skupiska roślin, ale i poszczególne egzemplarze. Dzięki temu poznamy rzeczywistą skalę zagrożenia, a samorządy będą mogły podjąć zdecydowane kroki w walce z barszczem Sosnowskiego.

Centrum Teledetekcji na razie nie jest w stanie oszacować, ile będzie kosztowało przygotowanie mapy. Wiadomo jedynie, że cena będzie tym niższa im więcej sąsiadujących ze sobą gmin poprosi o jej wykonanie.

– Na razie rozsyłamy oferty i prosimy gminy o wstępne deklaracje – mówi prof. Dąbrowska-Zielińska. – Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu. Największe zainteresowanie nasza oferta wzbudziła w woj. lubelskim i śląskim. Mapę zamówić chce już na pewno starostwo w Zamościu, a z rozmów telefonicznych z innymi gminami woj. lubelskiego wiem, że już wysłały do nas wstępne deklaracje w tej sprawie. Ile ich będzie dokładnie, dowiemy się za kilka tygodni.

Na razie wstępnie zainteresowane pomysłem wykonania mapy są gminy Nielisz, Wisznice i Ostrówek. – Taka mapa jest potrzebna, bo barszcz jest niebezpieczny. Na naszym terenie nie ma go jednak dużo. W tym roku usunęliśmy tylko barszcz rosnący na jednym nieużytku rolnym. Dlatego, czy skorzystamy z oferty zależy w dużej mierze od tego, ile będziemy musieli za wykonanie mapy zapłacić – przyznaje Robert Wlazło, z Urzędu Gminy Wysokie.

Ta mapa ostatni raz była aktualizowana w 2013 r. (źródło: Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie)

Mapę występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego już od 12 lat przygotowuje Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Mapa jest uzupełniana na podstawie informacji otrzymywanych od przedstawicieli gmin i właścicieli terenów, na których rośnie barszcz, organizacji ekologicznych oraz szkół i przedszkoli. Ostatni raz mapa była aktualizowana w 2013 r.

– W tej chwili otrzymujemy bardzo wiele kolejnych zgłoszeń i zaraz po wakacjach będziemy ją znowu aktualizować – mówi Izabela Sachajdakiewicz z PSER. – Nasza mapa ma charakter informacyjny. Pokazuje, że barszcz nie jest problemem lokalnym tylko ogólnopolskim. Mapa przygotowana na podstawie zdjęć lotniczych będzie miała za to dokładny charakter inwentaryzacyjny i będzie mogła służyć poszczególnym gminom do podjęcia zdecydowanej i skutecznej walki z tym chwastem.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezononie zaprezentują się lubelskiej publiczości. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!