Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2024 r.
15:46

Już stoi, czas na uroczyste odsłonięcie

Autor: Zdjęcie autora IC BAS ArtS
0 A A

W sobotę punktualnie o godzinie 16 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wydarzeniu udział weźmie brat zmarłego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zdradził w czwartek Marek Krakowski, odsłonięcie pomnika będzie godne, bez fajerwerków. W otwarciu udział wezmą politycy PiS, Jarosław Kaczyński oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. 

Zapraszamy do oglądania relacji na żywo z wydarzenia. 

W międzyczasie na miejscu uroczystości doszło do interwencji policji. Mężczyźnie został wyrwany transparent z napisem "Lechu, tyś tu nie stał" i wywiązała się szarpanina. 

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: 

Muszę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania tego pomnika. To dla tych wszystkich, którzy uważają, że polskie dzieje powinny iść w kierunku wolności, w kierunku niepodległości, którzy wierzą, że warto być Polakiem, że warto by Polska trwała bardzo ważne wydarzenie. Ten pomnik, jeden na razie z niewielu w kraju, to wyraz pamięci o człowieku, który wypowiedział te słowa, ale który nie tylko je wypowiedział ale potrafił w swoim działaniu, które trwało przez kilkadziesiąt lat zrealizować tą idee, dążył do tego by stała się faktem.

Zasługi Lecha Kaczyńskiego to nie tylko to, iż pełnił wiele wysokich funkcji, najpierw w związku zawodowym Solidarność, aż po funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego, a później w instytucjach państwowych aż po funkcję prezydenta RP.

Przede wszystkim był człowiekiem, który zdawał sobie sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się nasz kraj i zdawał sobie sprawę, co trzeba uczynić, by tą sytuację zmienić. Zdawał sobie sprawę z tego, że w Polsce po 89. roku powstał system, który co prawda przywrócił nam te największe wartości: niepodległość i wolność, ale który jednocześnie był skrajnie niesprawiedliwy i skrajnie nieefektywny jeżeli chodzi o podejmowanie wszelkich zbiorowych, a potrzebnych społeczeństwu, potrzebnych narodowi działań. I podjął najróżniejsze przedsięwzięcia zmierzające do tego by ten stan rzeczy zmienić.

To dzięki niemu mogła zostać powołana pierwsza partia, która tylko mówiła to, co ja przed chwilą powiedziałem, że potrzebna jest ta wielka zmiana, ale jednocześnie sprawiała sprawę naszego narodu w sposób rozsądny, nie konstruowała jakiś naiwnych, z czasem moralnie słusznych koncepcji, a chciała Polski w Europie, w Unii Europejskiej, a jednocześnie Polski silnej i niepodległej – mówię tu o Porozumieniu Centrum, partii która miała bardzo silne oparcie w tym miejscu, to znaczy w Lublinie m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Bez niego, choć sam nigdy nie był członkiem tej partii jej powołanie byłoby niemożliwe.

Bez niego nie byłoby także możliwe powołanie Prawa i Sprawiedliwości, tej partii która nie tylko powstała dzięki niemu, nie tylko niosła w swoim programie te idee, o których przed chwilą mówiłem, ale także potrafiła je realizować, bo miał Lech Kaczyński pewną rzadką zdolność tzn. miał nie tylko rację jeśli chodzi o diagnozę sytuacji, nie tylko wiedział jak tą rację wyrazić, ale potrafił także wygrywać.

Potrafił wygrać, co wydawało się niemożliwe wybory prezydenckie w Warszawie, a następnie prezydenckie wybory w Polsce. I potrafił w ciągu tych niespełna czterech lat niedokończonej kadencji doprowadzić do tego, że nasz kraj pod bardzo wieloma względami się zmienił, że ten proces koniecznej zmiany rozpoczął się zarówno w sferze duchowej, rozpoczął z prawdziwą, słuszną, poddającą, tą co się należy naszemu narodowi politykę historyczną, jak i politykę która miała zabezpieczyć nie tylko Polskę, ale i naszą politykę przed rosyjskim imperializmem. Politykę przemyślaną, która przynosiła wiele sukcesów. O jednym z nich pan marszałek tutaj wspominał. To była polityka zmierzająca do obniżenia możliwości Rosji, jeśli chodzi o zdobywanie środków na zbrojenia, na ten właściwy temu krajowi imperializm, a z drugiej strony jednocząca te kraje, które były zagrożone.

To, że zginął w katastrofie - a ta katastrofa wynikała z zamachu w Smoleńsku - to z całą pewnością wynikało właśnie z tego, że ta polityka była coraz bardziej skuteczna, ale podejmował także bardzo wiele innych przedsięwzięć dotyczących wielkiej mierze świadomości społecznej. Mimo, że prezydentem Warszawy został zaledwie 13 lat po 89. roku, historycznie rzecz biorąc to czas bardzo krótki, prezydentem Rzeczypospolitej 16 lat to stał problem przypomnienia Polakom Solidarności, tego największego ruchu społecznego nie tylko w dziejach Polski, ale także i świata, wielkiego ruchu wolnościowego, wielkiego wydarzenia w historii nie tylko naszego narodu, ale historii całej ludzkości.

Podjął ten wysiłek nagradzając orderami bardzo wielu działaczy i przypominając bardzo wielu działaczy Solidarności, ale przede wszystkim realizując jej idee i nieustannie odwołując i się do jej tradycji. To też był element Jego polityki, polityki przemyślanej, polityki która miała na celu zmienić tradycję solidarnościową, tradycję związku zawodowego, tradycję która wyrastała z pewnej szczególnej historycznej sytuacji Polski nowoczesny republikanizm, nasze poczucie jedności, nasze poczucie odpowiedzialności za naród, za całość, za państwo, a jednocześnie poczucie związane z pełnym, całkowitym przywiązaniem do polskiej niepodległości i wolności, także indywidualnej, wolności Polaków.

Dzisiaj, kiedy został odsłonięty ten pomnik, te wartości są zagrożone. Pamiętajcie państwo ten pomnik powinien nas wspierać w walce o to, by Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty