Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

14 marca 2023 r.
14:10

120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. Czas na Twoją interpretację „Poematu o mieście Lublinie”

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 A A
Józef Czechowicz (pierwszy z lewej) z rodzicami i rodzeństwem.
Józef Czechowicz (pierwszy z lewej) z rodzicami i rodzeństwem. (fot. Fot. Muzeum Czechowicza)

W środę obchodzimy 120. rocznicę urodzin Józefa Czechowicza, poety zaliczanego do grona najwybitniejszych twórców okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jeszcze można nagrać własną interpretację fragmentu „Poematu o mieście Lublinie”. I wziąć udział w zaplanowanych na 15 marca wydarzeniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15 marca 1903 roku, w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 należącej do Gmachu Banku Handlowego (na tyłach współczesnego PDT-u) urodził się Józef Czechowicz. Poeta przez wiele lat związany z Lublinem był: nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem tutejszego środowiska kulturalnego.

Specjaliści do najważniejszych tomików poetyckich Czechowicza zaliczają „Kamień” (1927), „Balladę z tamtej strony” (1932), „Nic więcej” (1936), „Nutę człowieczą” (1939).

Poemat na głos

W Lublinie w szczególny sposób traktowany jest jego „Poemat o mieście Lublinie” – poetycki zapis nocnego spaceru po ulicach miasta.

Tekst, który powstał w 1934 roku jako słuchowisko radiowe, od 2001 roku jest odczytywany podczas „Urodziny Poety”, które co roku organizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Tradycyjnie poemat czytają różne zaproszone osoby, dotychczas było ich blisko 200.

Idea będzie kontynuowana także w tym roku. 15 marca w Bramie Grodzkiej o godzinie 17 będzie można posłuchać najbardziej lubelskiego z utworów Czechowicza. Z okazji 120. urodzin autora, organizatorzy liczą na przybycie dotychczasowych lektorów.

Podczas środowego wieczoru będzie dostępne tegoroczne wydanie „Poematu”. Dom Słów-Izba Drukarstwa przygotowała 120 unikatowych egzemplarzy. Będzie je można kupić w Centrum Informacji Bramy Grodzkiej (Grodzka 21).

Rękopis utworu będzie można zobaczyć w pobliskim muzeum.

Rękopisy na chwilę

Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej zaprasza od jutra na trwającą dwa tygodnie prezentację rękopisów i maszynopisów, które znajdują się w zbiorach placówki. Będziecie można zobaczyć między innymi zapisane odręcznie materiały autobiograficzne, brulion, teksty literackie oraz listy, które poeta ozdabiał rysunkami.

Krótki czas ekspozycji przygotowanej z okazji 120. urodzin Czechowicza to wymóg konserwatorski, takie eksponaty ze względu na warunki, w jakich powinno się je przechowywać, mogą być prezentowane rzadko i przez krótki czas.

Do magazynów sięga też Archiwum Państwowe i od jutra na swojej stronie będzie prezentowało archiwalia związane z Czechowiczem. Głównie pochodzące ze zbiorów Wydawnictwa Lubelskiego, które wydawało utwory poety. Będzie można zobaczyć na przykład jak przygotowywano współczesne edycje utworów dla dzieci ale nie tylko.

Kwestionariusz Iwana

Już teraz w zakładce „Lubelskie Dossier. Znani i nieznani w materiałach archiwalnych” można zobaczyć wystawiony 19 marca 1903 roku akt urodzenia Józefa, syna Pawła i Małgorzaty, czy budzący zainteresowanie historyków literatury kwestionariusz autorski Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Oddziału Sztuki i Kultury, który wypełnił dwudziestoletni wówczas Czechowicz. Napisał tam, że używa pseudonimu Iwan Modry.

Odręcznie wypisany dokument pozwolił dopisać do licznych pseudonimów poety kolejny.

Co ciekawe, dzięki zachowanemu kwestionariuszowi Jarosław Cymerman i Aleksander Wojtowicz rozszyfrowali kto jest autorem opowiadania „Paradoks Wielkiej Nocy” opublikowanego w 1927 roku w „Expressie Lubelskim”.

Ówcześni czytelnicy byli przekonani, że to przekład z ukraińskiego. Tłumaczem miał być „S.C” a autorem „Iw. Modryj”. Tymczasem współcześni naukowcy odkryli podwójną mistyfikację Czechowicza, który pod jednym pseudonimem napisał opowiadanie a pod drugim sfingował przekład.

Nagraj poemat

To ostatni moment, by wziąć udział w akcji „Nie tylko poeci czytają Poemat”. Odczytany przez siebie wybrany fragment „Poematu o mieście Lublinie” trzeba przesłać na adres weronika.rechul@tnn.lublin.pl w formie pliku dźwiękowego z dopiskiem zawierającym imię, nazwisko, zawód. Wszystkie interpretacje zostaną opublikowane na stronie internetowej Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” wraz z nagraniami z poprzednich lat. Nagrania można wysyłać do 15 marca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Wojciech Żukowski został wybrany burmistrzem już po pierwszej turze. Niemal dokładnie miesiąc później jego jedyny konkurent Grzegorz Zieliński objął stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tomaszów Lubelski.

Kontrolują piece. To oszuści

Kontrolują piece. To oszuści

Fałszywe ulotki zalewają gminę Łuków. Ktoś podszywa się w nich pod pracowników ochrony środowiska. Samorząd ostrzega mieszkańców.

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

Utrudnienia na trasie Lublin - Biłgoraj. Ok. godz. 6 rano na drodze wojewódzkiej 835 w miejscowości Jabłonna Majątek doszło do zderzenia motocyklisty z autem osobowym

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

6 osób zabitych, 26 rannych. Policjanci podsumowali majówkę w Lubelskiem. Było gorzej niż źle

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

Poniedziałek czeka nas pod znakiem burz. IMGW wydaje ostrzeżenie dla województwa lubelskiego.

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja
12 maja 2024, 8:00
galeria

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja

Będzie okazja podzielić się tym, co bezcenne i czego niczym innym zastąpić się nie da – krwią. Akcję poboru organizuje w niedzielę (12 maja) Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Dla tych, którzy się zgłoszą, przewidziano bardzo wiele atrakcji.

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą
Dzień Wschodzi
film

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą

Ponad 20 tysięcy wypadków drogowych w 2023 roku, z czego 19 tysięcy spowodowali kierowcy. W tym znaczna część to młode osoby do 25 roku życia. Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gościem Maciej Kulka — właściciel ośrodka szkolenia kierowców, instruktor, biegły sądowy.

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam
Wybory 2024

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam

Kwietniowe wybory samorządowe nie zmieniły układu sił w powiecie zamojskim. Nadal rządzić będzie ta sama koalicja, co ostatnio. Ten sam jest również starosta.

Początek tygodnia ze sporymi utrudnieniami w centrum miasta

Początek tygodnia ze sporymi utrudnieniami w centrum miasta

Sporo utrudnień czeka kierowców w związku z remontem ulicy Narutowicza. Pierwsze zmiany obowiązują już od poniedziałku (6 maja).

Tarasola Cisy Nałęczów walczy o Hummel IV Ligę. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów walczy o Hummel IV Ligę. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów pokonała na własnym boisku rezerwy Avii Świdnik i wykonała olbrzymi krok w kierunku zajęcia miejsca premiowanego grą w barażach o awans do IV ligi

Wyjazdowe wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

Wyjazdowe wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

W przedostatniej kolejce sezonu zwycięstwa odniosły KPR Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

Cenny wyjazdowy punkt Tomasovii. Wyniki Hummel IV ligi

Cenny wyjazdowy punkt Tomasovii. Wyniki Hummel IV ligi

W jednym z najciekawiej zapowiadających się meczów 26. kolejki Stal Kraśnik podzieliła się punktami z Tomasovią Tomaszów Lubelski

Po zakupach wybierz się na bezpłatne badanie piersi

Po zakupach wybierz się na bezpłatne badanie piersi

Mobilne mammobusy ponownie zaparkują pod sklepami sieci Kaufland. Darmowe badanie będzie można zrobić w 6 miastach w regionie.

Hetman Zamość gładko ograł Tanew Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Hetman Zamość gładko ograł Tanew Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Zmierzający do Hummel IV Ligi Hetman Zamość odniósł 21. wygraną w tym sezonie. Po nieco słabszym występie w Hrubieszowie podopieczni trenera Roberta Wieczerzaka nie dali żadnych szans mającej spore problemy ze stabilizacją formy Tanwią Majdan Stary. Przy okazji ekipa z Zamościa pobiła strzelecki rekord Łady 1945 Biłgoraj z zeszłego sezonu

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna