Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

20 kwietnia 2019 r.
16:46

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 2 A A
8 maja 2019 19:00
(fot. materiały promocyjne)

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wieża Babel

Biblijny wątek powraca w różnych kręgach kulturowych, m.in. w mitach ludów Ameryki Środkowej i Północnej. Zdaniem organizatorów Festiwalu, historia Wieży Babel jest opowieścią zarówno o ludzkiej pysze, jak również o poszukiwaniu uniwersalnego języka, o wielkim mieście i jego aspiracjach, ale też o mnogości i pomieszaniu ludzkich języków i kultur.

- Wieża Babel jest oczywistą metaforą współczesnej metropolii, w której rządzą dwie sprzeczne tendencje – z jednej strony poszukiwanie porządku, funkcjonalności, uniformizacja, z drugiej żywioł różnicowania – etnicznego, językowego, kulturowego. Nową edycją Festiwalu spróbujemy przekonać, że dwuznaczność, polisemia, niejasność, pogwałcenie reguł i zwyczajów - nie muszą być patologiami muzyki lecz najgłębszymi korzeniami jej geniuszu - twierdzą organizatorzy, Jerzy Kornowicz i Mirosław Haponiuk.

Polifonia nowoczesności

W takie spojrzenie na motyw przewodni tegorocznej edycji Festiwalu muzycznie będą wpisywać się zaproszeni do Lublina goście. 11. KODY otworzy szwajcarska formacja The Stone Alphabet, która 8 maja o godz. 19 wystąpi w Kościele Rektoralnym (ul. Królewska 9). Z wykorzystaniem unikalnego, kamiennego instrumentarium, artyści wykonają muzykę komponowaną na żywo. Przeciwwagą dla tych nietypowych brzmień będą archaiczne śpiewy prawosławne gruzińskiej grupy Anchiskhati Ensemble, która zaśpiewa w kościele o godz. 20. Formacja rekonstruuje tradycyjne gruzińskie pieśni. Wraz z nimi na scenie wystąpi saksofonista Reso Kiknadze, który ubarwi koncert rodaków również elektroniką.

W czwartek, już w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), wystąpią polscy artyści. O godz. 19 rozpocznie się monodram Marcina Krzyżanowskiego "Nadri - Kenosis". - Muzyk odwołuje się do arabskiego słowa "nadir" (przeciwieństwo zenitu) i greckiego "kenozis" (samoponiżenie istoty boskiej), aby opisać ciemną i nieokreśloną stronę aktu twórczego, zaprosić w muzyczną podróż ku najbardziej skrytym pokładom arche - opowiadają organizatorzy.

Do polifonii miasta odniesie się także zaplanowany na godz. 20 koncert symultaniczny "Echo Chamber" grupy Hashtag Ensemble. Utwory autorstwa Jagody Szmytki, Artura Zagajewskiego i Niny Fukuoka rozbrzmiewać będą w tym samym momencie wykonywane przez wieloosobowy zespół, skoordynowane w swojej odmienności, zmuszając do poszukiwania sensu wspólnego.

Goście rodem z Afryki pojawią się na scenie Centrum Kultury w piątek. O godz. 19 zorganizowany zostanie wyjątkowy koncert artystek z Mali, Beninu, Gabonu i Nigerii, czyli kolektyw Les Amazones d’Afrique.

Les Amazones d’Afrique to głos silnych kobiet, które opowiadają o współczesnych problemach Afrykanek i zwracają uwagę na potrzebę zmian społecznych oraz walki z przemocą. Jest to projekt nie tylko artystyczny, ale również zaangażowany, bo wierzą one, że muzyka, poprzez zwiększanie wrażliwości i zachętę do refleksji, może zmieniać świat na lepsze.

Spotkania i potańcówka

Każdy dzień festiwalowy skończy się spotkaniem z występującymi artystami. Będzie to okazja do rozmowy o inspiracjach i znaczeniach wykonywanej muzyki. Spotkania będzie prowadził Kajetan Prochyra.

Tradycją Festiwalu KODY jest Noc Tańca. Na finał tegorocznej odsłony imprezy wystąpi US Orchestra z Ukrainy. Muzycy wykonają dawną tradycyjną muzykę, popularną we wsiach i małych miasteczkach Środkowej i Zachodniej Ukrainy. Uczestnicy będą mogli nauczyć się tańców tradycyjnych przy śpiewach i muzyce instrumentalnej ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy. W programie również muzyka ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nagrana w latach 1920-1930 przez Columbia Records.

- Każde z wydarzeń XI Festiwalu KODY zawierać będzie w sobie następujące elementy: pokład pamięci i tradycji, ich modyfikację i kontekstualizację, zjawiska nowe oraz stan przenikania się arche z modernizmem. Nasz festiwal zawsze jest wrażliwy na etos dźwięku, na dociekanie utajonych treści kulturowych tajemnic, na hermeneutykę symbolu - dodają organizatorzy.

W tym roku wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Program Festiwalu:

Środa, 8 maja:

- godz. 19 - Koncert The Stone Alphabet (Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9)
- godz. 20 - Koncert Ensemble Anchiskhati & Reso Kiknadze (Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9)
- godz. 22 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

Czwartek, 9 maja:

- godz. 19 - Koncert Marcin Krzyżanowski (Oratorium, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 20 - Koncert Hashtag Ensemble ( Przestrzenie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 22 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

Piątek, 10 maja:

- godz. 19 - Koncert Les Amazones d'Afrique (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 21 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 22 - Noc Tańca (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

19 maja lubelska Arena będzie gospodarzem finałowej rywalizacji. W decydującym spotkaniu zagrają GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław.

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Seniorka z powiatu hrubieszowskiego znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i oferował seanse telewizyjne. Z każdym seansem czuła się lepiej, a sprawę zgłosiła na policję, bo brakowało jej na dalsze wpłaty.

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

We wtorek szczęście dopisało mieszkańcowi Puław. Szczęśliwy gracz trafił szóstkę w lotto plus i wygrał milion złotych.

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Algorytmy wyszukiwarek stanowią oś, wokół której kręci się cały świat marketingu internetowego. Każdy przedsiębiorca online musi mieć świadomość, jak te algorytmy działają i jakie mają znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć jak zmieniają się algorytmy wyszukiwarek oraz wskazać, jak firmy mogą dostosować swoje strategie SEO w 2024 roku.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna