Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 maja 2019 r.
17:02

Autobusem przez kulturę. Zapisy na 12. edycję Wielokulturowego Lublina!

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Od 12 lat w Lublinie organizowany jest festiwal mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. W tym roku organizatorzy zapraszają w dniach 24-26 maja. Przed nami trzy dni spotkań, koncertów, spektakli i innych trakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Celem Wielokulturowego Lublina jest prezentacja mieszkańcom tożsamości kulturowej mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych. W atrakcyjnej formie, poprzez koncerty, spektakle, warsztaty, projekcje filmowe i ciekawe spotkania, organizatorzy przybliżają odbiorcom poszczególne kultury.

Tradycją podczas festiwalu jest Wielokulturowy Autobus, który kursuje po mieście, odwiedzając miejsca związane z życiem codziennym mniejszości. Wśród przystanków m.in. Buddyjski Ośrodek Medytacji, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Kaplica Greckokatolicka, Parafia Ewangelicko-Augsburska. Autobus będzie aktywny w sobotę i niedzielę w godz. 10-16.

Część z tych placówek otworzy swoje drzwi na okres trwania festiwalu. Każdy z chętnych będzie mógł odwiedzić mieszkające tam mniejszości i poznać ich tradycje. Tak będzie w Centrum Kultury Islamu przy ul. Romanowskiego 40 gromadzącego islamską społeczność Lublina, w Cerkwi Greckokatolickiej w Muzeum Wsi Lubelskiej, w której poznamy społeczność unitów czy w Domu Sióstr Białych (ul. Chodkiewicza 9), gdzie będzie można spotkać Siostry Misjonarki Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki.

W tym roku Wielokulturowy Lublin rozpocznie się w piątek, 24 maja. Po zmroku w Jesziwas Chachmej przy ul. Lubartowskiej 85 będzie można poznać tradycję szabatową i uczestniczyć we wspólnej kolacji.

W sobotę organizatorzy zapraszają na spacery: szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska) oraz żydowskim (Skansen). Zainteresowani będą mogli spotkać również nauczyciela buddyjskiego (Centrum Kultury).

Wieczorem rozpoczną się koncerty. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Świętej Trójcy o godz. 18 będzie miał miejsce występ zespołu Zelowskie Dzwonki grającego na dzwonkach ręcznych. Jego członkowie to przede wszystkim młodzież w wieku szkolnym i gimnazjalnym. Założycielem jest Wiera Jelinek, a obecnymi opiekunami – ks. Tomasz Pieczko oraz dyrygent Anna Kimmer.

W Centrum Kultury o godz. 19.30 wystąpi grupa Dżango Bongo słynąca z improwizacji wokół muzyki Romów. W repertuarze zespołu usłyszymy nie tylko standardy jazzowe, ale również romanse cygańskie, rumby flamenco czy tanga argentyńskie.

Na godz. 21 zaplanowano koncert grupy Sokół Orkestar z Krakowa prezentującej muzykę bałkańską w ethno-rockowej odsłonie.

Zainteresowani będą mogli również o godz. 21 w Centrum Islamu uczestniczyć w wieczerzy ramadanowej Iftar. To pierwszy posiłek muzułmanina w okresie ramadanu, spożywany od porannego posiłku przed wschodem słońca.

W niedzielę, 25 maja o medytacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacji (ul. Zielona 5) opowie nauczyciel. To wydarzenie o godz. 12. Dwie godziny później Rafał Olech wprowadzi uczestników w trzy poziomy i trzy filary buddyzmu.

O godz. 16 w Kinie Centrum Kultury będzie można zobaczyć dzieło Emila Kusturicy "Na mlecznej drodze", w którym reżyser opowiada o wielkiej miłości w czasie wojny.

Wieczorem, o godz. 18, w Katedrze Prawosławnej (ul. Ruska 15) usłyszymy muzykę cerkiewną w wykonaniu zespołu chóralnego pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni. Będzie to koncert najpiękniejszych pieśni prawosławnych nawiązujących do najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego – bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej.

Festiwal zakończy się w Centrum Kultury koncertem muzyki teatralnej Pawła Passiniego o godz. 19. Premierowy koncert zbudowany z motywów inspirowanych muzyką żydowską ze spektakli reżysera, m.in. "The Hideout - Kryjówki" czy "Dybbuka". Do współpracy zaproszono muzyków, którzy współtworzyli dotychczasowe realizacje – Daniela Mońskiego i Daniela Słomińskiego. Koncert wzbogacą historie opowiadane przez Andrzeja Pałygę oraz Pawła Janysta.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, jednak na część z nich (w tym na Wielokulturowy Autobus) obowiązują zapisy, które trwają do 22 maja w kasie CK oraz mailowo: edukacja@ck.lublin.pl.

Program:

Piątek, 24 maja:

- godz. 19.30 - Szabat - wprowadzenie do tradycji i wspólna kolacja (Jesziwa Chachmej Lublin)

Sobota, 25 maja:

- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych / Cerkiew Greckokatolicka
- godz. 10.30 - Spacer szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 12 - Spacer po Miasteczku Żydowskim (Muzeum Wsi Lubelskiej)
- godz. 17 - Buddyzm we współczesnym świecie - spotkanie z Rafałem Olechem (Sala Czarna CK)
- godz. 18 - Zelowskie Dzwonki (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 19 - Dżango Bango (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Sokół Orkestar (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Iftar - wieczerza ramadanowa (Centrum Kultury Islamu)

Niedziela, 26 maja:

- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych
- godz. 10 - Spacer szlakiem żydowskim
- godz. 12 - Wprowadzenie do medytacji (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 14 - Trzy poziomy i trzy filary w buddyzmie - spotkanie z Rafałem Olechem (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 16 - Kino bałkańskie "Na drodze mlecznej" (Sala Kinowa CK)
- godz. 18 - Koncert muzyki cerkiewnej (Katedra Prawosławna)
- godz. 19 - Koncert muzyki teatralnej Pawła Passiniego (Sala widowiskowa CK)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

II Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

19 maja lubelska Arena będzie gospodarzem finałowej rywalizacji. W decydującym spotkaniu zagrają GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław.

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Seniorka z powiatu hrubieszowskiego znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i oferował seanse telewizyjne. Z każdym seansem czuła się lepiej, a sprawę zgłosiła na policję, bo brakowało jej na dalsze wpłaty.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna