Festiwale

Dużo beztroskiej zabawy, czyli 5. Carnaval Sztuk-Mistrzów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2014, 19:16
Autor: DOMINIK SMAGA

Mają nas zabawiać, wprawiać w podziw i osłupienie oraz przyprawiać o ból karku spowodowany zadzieraniem głowy i wodzeniem oczami tam i z powrotem. Niektórzy specjalnie po to jechali tu z bardzo daleka

O tym, co robią, sami artyści mówią „nowy cyrk”. Nowy, czyli taki, który stara się budować opowieść i nie polega na kilku trikach z bezdusznie wytresowanym tygrysem. Taki, w którym liczy się przede wszystkim to, co artysta da z siebie publiczności. Tak właśnie ma być do piątku w ramach Carnavalu Sztuk-Mistrzów. - Łącznie do Lublina przyjechali artyści z 22 krajów - mówi Ewa Dados-Jabłońska z biura festiwalu.

W papierowy program można się zaopatrzyć w punkcie informacyjnym na pl. Litewskim, te same informacje dostępne są też w internecie pod adresem sztukmistrze.eu. Spis imprez bardzo się przyda, bo atrakcje nakładają się na siebie i każdy musi sam zdecydować, gdzie pójść teraz, a co odłożyć na później i zobaczyć powtórkę spektaklu. W programie można też wypatrzeć kilka wydarzeń, na które wstęp jest limitowany i odebrać darmową wejściówkę, o ile ktoś inny nie sprzątnie nam jej sprzed nosa. Zdecydowana większość imprez odbywa się na świeżym powietrzu.

Kogo zobaczymy?

W piątek i w sobotę o godz. 21.30 na pl. Zamkowym w powietrzu szybować będą Francuzi z trupy Les Lendenmains. - Pokażą akrobatyczne przedstawienie w ruchu wykorzystując zawieszone wysoko trapezy - opowiada Dados-Jabłońska.

Na widowiskowe sztuczki iluzjonisty można wybrać się do Teatru Starego (potrzebna wejściówka) na spektakl „Sztukmistrz” grany w piątek o godz. 19, sobotę o 14 i niedzielę o 18. Spektakl ma dwie połowy po 45 minut, a po wyjściu niektórych mogą nurtować filozoficzne pytania o rzeczywistość.

Pytanie „jak on to robi” może towarzyszyć za to widzom opuszczającym występy Aerial Manx, połykacza mieczy. Wystąpi on w sobotę o 17.10 przed Ratuszem i o 19.20 na Rynku, a w niedzielę o 17.10 przed Ratuszem i o 20.30 na Rynku.

W świat mocno alternatywnej estetyki zabiorą nas O’Kejos ze swym spektaklem „Garbage Show” w namiocie na Błoniach pod Zamkiem (potrzebna wejściówka). To historia o śmieciach i tworzeniu świata, ale nie jest to nudna bajka o recyklingu z dydaktycznym smrodkiem.

- Oddzielnym wymiarem tego przedstawienia jest warstwa dźwiękowa. To świat innych, nieznanych dźwięków z instrumentów wykonanych z różnych przedmiotów - mówi Dados-Jabłońska. Pokazy zaplanowano na godz. 19.30 w sobotę i 19 w niedzielę.

Również za okazaniem wejściówki będzie można wejść na iluzjonistyczny występ polskiego trio The Mind Travellers, po których można spodziewać się nawet tego, że pokroją kogoś na kawałki, będą czytać w myślach lub łapać kule wystrzelone z pistoletu. Występy w Teatrze Starym w sobotę o 19 i 21 oraz w niedzielę o 12 i 14.

W trakcie Carnavalu Sztuk-Mistrzów przez lubelski deptak przetaczać się będzie również okrągły teatr utrzymany w steampunkowej stylistyce. Warto zachować czujność w sobotę o godz. 20.30 i niedzielę o 21.10.

Dwaj mocno zwariowani Belgowie z duetu Okidok wcielą się w role Kastora i Polluksa podczas występu „Slips Experience”, który w sobotę o godz. 17.10 zobaczymy na pl. Po Farze, a o 19.30 przed Ratuszem oraz w niedzielę o 18 na pl. Litewskim i 20.10 na deptaku. Drwala żonglującego siekierami można obejrzeć na pl. Po Farze w piątek o 18, sobotę o 16 i 19.10 i niedzielę o 18.30.

Lepiej od łaskotek może pobudzać dziecięcą widownię do śmiechu klaun Che Cirque, który będzie występował przed Centrum Kultury w piątek o godz. 17, w sobotę o 16 i 20 oraz w niedzielę o 16 i 19. Dla nieco większej widowni rozmyślnie kiczowata bajka „The Kitchœn Show” o kurze domowej. Do zobaczenia na Rynku w piątek o 19, w sobotę o 17.10 i 18.30 oraz w niedzielę o 16.30 i 18.
Koncert holenderskiej ulicznej orkiestry dętej będzie można usłyszeć trzykrotnie (piątek i sobota o 20.30, niedziela o 20) na pl. Po Farze.

A to wszystko to tylko część występów.

W piątek, sobotę i niedzielę od godz. 11 do 17 każdy będzie mógł spróbować, jak to jest żonglować piłką, jeździć na monocyklu, czyli rowerze z jednym kołem, czy też jak chodzić po linie. W tym samym miejscu i czasie dzieci zabawiać będzie Europejskie Centrum Bajki, a na pl. Litewski rozłoży się Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych z różnymi mądrymi i rozwijającymi zabawami dla dzieci (piątek 16-19, sobota 11-17, niedziela 13-18).

Ponadto każdego dnia od godz. 22 do 24 na gości będzie czekać klub festiwalowy na Błoniach pod Zamkiem i również codziennie można przez cały dzień wypatrywać ŚMIAŁKÓW CHODZĄCYCH PO LINIACH NAD STARYM MIASTEM, a w sobotę (godz. 17.15-21) i niedzielę (godz. 9-16 i 17-20) również między wysokimi biurowcami przy Wieniawskiej.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Carnaval Sztuk-Mistrzów
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna