Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

23 lipca 2017 r.
19:14

Europejska Konwencja Żonglerska w Lublinie. Parada przeszła ulicami miasta

Autor: Zdjęcie autora reda
0 3 A A

W niedzielę po południu ulicami Lublina przeszła parada uczestników Europejskiej Konwencji Żonglerskiej. W niedzielę o godz. 20.30 będzie można jeszcze zobaczyć Noc Ognia (trzy miejsca: Centrum Kultury, plac po Farze i Rynek). Z kolei w poniedziałek o godz. 21 na placu Litewskim zaplanowano Galę Fireshow.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dominika, Alex, Dima i Grzegorz to jedni z blisko 2 tysięcy uczestników trwającej w Lublinie Europejskiej Konwencji Żonglerskiej. W niedzielne przedpołudnie przygotowywali się do występów i obserwowali warsztaty.

Park Ludowy i teren Targów Lublin jest sprawnie działającym organizmem. Można nie wychodzić za ogrodzenie by się wyspać, najeść, pójść na salę prób czy na warsztaty i poćwiczyć czy wreszcie zobaczyć spektakl. Organizatorzy zadbali nawet o to by rodziny z dziećmi miały swoją przestrzeń kempingową a wegetarianie nie musieli mieszkać wśród mięsożernych.

Podobnie podzielona jest na strefy według rodzajów aktywności przestrzeń do ćwiczeń i warsztatowa. Terenem gdzie może przyjść każdy kto jest aktualnie w Lublinie jest amfiteatr w parku Ludowym i jego okolica. W dzień trwają tu warsztaty nowocyrkowe dla chętnych oraz przygotowania do nocnych pokazów fire show. Noce Ognia zaczynają się tu o 21. Tak będzie od wtorku do soboty.

Parada Europejskiej Konwencji Żonglerskiej

– Przyjechaliśmy z Kijowa, występujemy w duecie – mówią bracia Alex i Dima Nagachevscy, którzy w niedzielę, w porze obiadowej przygotowywali się do próby i do nocnego show. W metalowej misce nasiąkały uplecione ze specjalnego sznura elementy, które są później podpalane. Artyści w grubych gumowych rękawicach dolewali z kanistra specyficznie pachnącą ciecz. Na nalepce napis po polsku „olej liturgiczny”.

– Zajmujemy się tym od ośmiu lat, kiedyś zobaczyliśmy występ dziewczyny z Moskwy i postanowiliśmy spróbować, opowiadają uczestnicy EJC2017, którzy byli już na poprzedniej lubelskiej edycji żonglerskiej imprezy. Czas na próby i występy dzielą z życiem zawodowym dalekim od Nowego Cyrku. Jeden z braci pracuje w branży IT, a drugi jest handlowcem.

W halach do ćwiczeń w niedzielne wczesne popołudnie było tak samo tłoczno i gwarnie jak na polu namiotowym czy strefie kulinarnej. Dziesiątki osób ćwiczyło stanie na rękach, ćwiczyło podnoszenia albo próbowało utrzymywać równowagę z innym akrobatą stojącym im na barkach. Jakiś chłopak ćwiczył salta na trampolinie cały czas filmując wirujący świat telefonem.

– Nie było już wolnych miejsc na warsztatach, dlatego tylko oglądamy. Przyjechaliśmy wczoraj i chcemy się na razie porozglądać – mówią Dominika Osam z Warszawy i Grzegorz Jastrzębski z Zielonej Góry. Oboje uczą się w szkole cyrkowej w Julinku. Dominika jest drugim pokoleniem kobiet ćwiczących na trapezie tanecznym, bo poszła w ślady mamy. – Najlepiej jak dziecko zacznie ćwiczyć i podpatruje rodziców. Mama, która ćwiczyła na trapezie, rozciągała mnie, uczyła pewnych rzeczy. Cyrk to było moje marzenie ale później się uparłam i wbrew mamie poszłam do szkoły baletowej. Tam umiejętności wyniesione z domu bardzo mi się przydały ale gdy skończyłam szkołę postanowiłam spełnić swoje marzenia z dzieciństwa. Teraz jestem na II roku szkoły w Julinku – opowiada Dominika Osam.

Będzie teraz musiała wybrać dyscyplinę w której się będzie specjalizować. Wybierze trapez taneczny. ­– To taki którego liny zbiegają się u góry, dlatego może wirować. I wisi niżej nad ziemią. Trapez statyczny ma kształt litery U – wyjaśnia Dominika. Grzegorz jest jej starszym szkolnym kolegą.

– Żałuję, że tak późno, bo dopiero po studiach poszedłem do szkoły w Julinku. Po maturze rodzice wymogli, żebym studiował, ale gdy tylko skończyłem bankowość i finanse zająłem się tym co mnie pasjonuje. Od wielu lat zajmuję się kuglarstwem, występuję na imprezach firmowych, weselach. Szukałem czegoś co bym mógł prezentować w salach, żeby to nie było sezonowe i teraz ćwiczę na kole. Ale żeby mieć taki europejski poziom w sztuce cyrkowej to trzeba zaczynać jako dziecko – opowiada Jastrzębski.

Grzesiek był już na Europejskiej Konwencji Żonglerskiej w Holandii, Dominika jest pierwszy raz. W tym roku przyjechali korzystając, że zorganizowano ją w Polsce.

Planują, że w poniedziałek wstaną wcześnie, bo o 8.30 trzeba się zapisywać na warsztaty. I jest kolejka!

Europejska Konwencja Żonglerska. Warsztaty

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna