Festiwale

Festiwal Bożego Narodzenia 2012

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2012, 21:02

Wigilia, kiermasz i wspólne kolędowanie. W dniach 19 grudnia 2012 r. – 1 stycznia 2013 r. odbędzie się Festiwal Bożego Narodzenia.

Już po raz drugi Ojcowie Dominikanie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Gmina Lublin połączyli inicjatywy skupione wokół Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku jako partner dołączył Wojewódzki Ośrodek Kultury. W tym roku Szopka Bożonarodzeniowa usytuowana będzie przed Bazyliką Ojców Dominikanów – na końcu ulicy Złotej.

W czasie trwania Festiwalu zamieni się ona w scenę świątecznych występów artystycznych, tętniącą muzyką wspólnego kolędowania. Piwnica pod Fortuną przeniesie święta w dawne czasy, dzięki prezentacji renesansowych zwyczajów świątecznych.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zaprasza wszystkich mieszkańców oraz turystów do zakupów przedświątecznych na Lubelski Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Pośród blisko dwudziestu stoisk nie zabraknie tematycznego rękodzieła czy smakowitych, tradycyjnych potraw świątecznych. Kiermasz odbędzie się w dniach 19 – 23 grudnia 2012 r. Stoiska będą usytuowane na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Łokietka, przy ul. Bramowej.

Ojcowie Dominikanie, jak co roku, zgromadzą wszystkich mieszkańców wokół stołu wigilijnego na trzynastej już Wigilii Starego Miasta, która odbędzie się 23 grudnia br.

Wspólne świętowanie rozpocznie się uroczystą Mszą św. w intencji mieszkańców miasta, a następnie bożonarodzeniowym korowodem przez Rynek przejdziemy pod Bazylikę aż do szopki, gdzie przy wigilijnym stole będziemy składać sobie życzenia i dzielić się opłatkiem. W trakcie wigilii pojawią się „mikołaje”, którzy będą rozdawać dzieciom prezenty. Świętowanie poprzedzi wspólne strojenie choinek oraz koncert „Kolęda dookoła świata”.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie zaprezentuje w krużgankach Klasztoru O. Dominikanów wystawę szopek bożonarodzeniowych, wykonanych przez artystów ludowych z całej Polski, członków Stowarzyszenia. Wystawa obejmować będzie szopki wykonane różnymi technikami charakterystycznymi dla poszczególnych regionów (m.in. szopki drewniane, ceramiczne oraz ze słomy). Na Festiwalu nie zabraknie również bożonarodzeniowej iluminacji, pachnących świerków i szczególnej, świątecznej atmosfery.

Organizatorzy zapraszają do włączenia się w przygotowanie Wigilii Starego Miasta poprzez przekazanie darów dla najmłodszych. Dzięki wsparciu darczyńców Ojcowie Dominikanie corocznie przygotowują około 700 paczek dla najbardziej potrzebujących.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna