Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 lipca 2019 r.
21:20

Festiwal Śladami Singera. Coś więcej niż spektakl [program]

0 2 A A
13 lipca 2019 16:00

W sobotę w Kraśniku zaczyna się festiwal „Śladami Singera”. To jedno z dwunastu miast w naszym województwie gdzie przyjadą artyści m.in. z Izraela, Szwajcarii, Gambii, Ukrainy i Polski. Będzie okazja, aby zobaczyć cyrk, tańce, fire-show i posłuchać muzyki na żywo. Finał w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim marzeniem było, aby stworzyć jakieś kulturalne przedsięwzięcie związane z postacią Izaaka Baszewisa Singera – mówił Witold Dąbrowski, dyrektor festiwalu. – Dzięki niemu nazwy wielu miast stały się powszechnie znane na całym świecie, takie jak chociażby Chełm, Kraśnik, Biłgoraj czy Tyszowce. Kilkanaście lat temu grupa młodych ludzi związanych z Bramą Grodzką, która się nazywała Akademia Obywatelska, wyruszyła w podróż odwiedzając miasta, miasteczka opisywane przez Singera. Od 2011 roku odbywa się co roku festiwal nazwany „Śladami Singera”. Wtedy byliśmy w Tyszowcach, Biłgoraju, Szczebrzeszynie, Józefowie i Lublinie. Miałem marzenie, aby kolejne miasta dołączały z czasem do grona goszczących to wydarzenie – wspomina Dąbrowski i dodaje, że w tym roku festiwal wyjątkowo nie odwiedzi Chełma.

Bohaterowie opowieści Singera to przede wszystkim Żydzi. Festiwal jest organizowany dla upamiętnienia miejsc związanych z pisarzem a szczególnie dziedzictwa kultury żydowskiej.

– Chcemy przypominać o konieczności pamiętania o swoim lokalnym dziedzictwie. To jest prawdziwe przesłanie tego festiwalu. Wierzę, że co roku to przesłanie realizujemy. Myślę, że dajemy dużo radości mieszkańcom miejscowości, do których zawitamy – dodaje dyrektor festiwalu, który w każdym mieście i miejscowości trwa dwa dni.

– Spektakl i instalacja są połączone. Elementem łączącym są figury zdjęć ludzi, którzy tu kiedyś mieszkali. Będą to figury, którymi będę animował – mówi Konrad Biel, aktor Teatru Andersena w Lublinie, jeden z członków festiwalowej grupy. – Festiwal jest dla mnie ogromną lekcją historii regionu. Współtworzymy coś więcej niż spektakl. Jestem mile zaskoczony tym, jak osoby z miast, które odwiedzamy już się przywiązały do festiwalu. Jak to na nowo w pewnym sensie przywraca kulturę i tożsamość tego, co zostało zapomniane, zniszczone. Dla mnie osobiście jest to istota pierwotnego teatru, który miał od początku swoich tradycji podróżowanie.

– Mój dziadek pochodził z Lublina. Jestem niezwykle szczęśliwa, że mogę być przedstawicielką Izraela w festiwalu – mówi tancerka Lital Natanzon. – Pochodzę ze Szwajcarii, ale uczyłam się także we Francji i Kanadzie. Jestem pierwszy raz w Polsce – dodaje Aude Cattin, kolejna uczestniczka, która ćwiczy na kole cyra i żongluje kapeluszami.

– Pierwszego festiwalowego dnia, czyli 13 lipca, w Kraśniku pokazujemy spektakl Teatru NN „Opowieści z Bramy”, a o godzinie 20 zaprezentujemy film „Sztukmistrz z Lublina”. Drugiego dnia od 19.30 będą pokazy umiejętności naszych artystów, a grupa Teatru NN będzie już w Bychawie. Artyści będą za nami podążać z jednodniowym opóźnieniem. 25 lipca w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów pokażą spektakl „Przyjaciele sztukmistrza” – wylicza Dąbrowski zapraszając widzów.

Śladami Singera

Artyści odwiedzą 12 miejscowości:

13 - 14 lipca: Kraśnik
14 - 15 lipca: Bychawa
15 - 16 lipca: Kock
16 - 17 lipca: Piaski
17 - 18 lipca: Janów Lubelski
18 - 19 lipca: Szczebrzeszyn
19 - 20 lipca: Józefów
20 - 21 lipca: Biłgoraj
21 - 22 lipca: Tyszowce
22 - 23 lipca: Goraj
23 - 24 lipca: Krasnobród
25 lipca: Lublin

Występom towarzyszy bezpłatna gazetka „Sztukmistrz” przygotowana specjalnie dla każdego miejsca. Są w niej m.in. archiwalne zdjęcia i informacje o festiwalu oraz sylwetki artystów.

Szczegóły programu w każdym z miast tutaj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

19 maja lubelska Arena będzie gospodarzem finałowej rywalizacji. W decydującym spotkaniu zagrają GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław.

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Seniorka z powiatu hrubieszowskiego znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i oferował seanse telewizyjne. Z każdym seansem czuła się lepiej, a sprawę zgłosiła na policję, bo brakowało jej na dalsze wpłaty.

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

We wtorek szczęście dopisało mieszkańcowi Puław. Szczęśliwy gracz trafił szóstkę w lotto plus i wygrał milion złotych.

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Algorytmy wyszukiwarek stanowią oś, wokół której kręci się cały świat marketingu internetowego. Każdy przedsiębiorca online musi mieć świadomość, jak te algorytmy działają i jakie mają znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć jak zmieniają się algorytmy wyszukiwarek oraz wskazać, jak firmy mogą dostosować swoje strategie SEO w 2024 roku.

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Dopłata do czynszu jest pojęciem, które często pojawia się w kontekście mieszkań socjalnych i pomocy mieszkaniowej. Jest to forma wsparcia finansowego udzielana przez instytucje publiczne, takie jak urzędy miast i gmin, osobom, które mają trudności w regulowaniu czynszu za wynajmowane mieszkanie. Głównym celem dopłaty do czynszu jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów wynajmu mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim osób o niskich dochodach, bezrobotnych, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Jeszcze trzy miesiące temu Zbigniew Dżugaj stracił synekurę w PGE Dystrybucja, a już od dziś jest nowym starostą powiatu kraśnickiego.

Strefa medalowa? Nie wszystko zależy od Edach Budowlanych Lublin

Strefa medalowa? Nie wszystko zależy od Edach Budowlanych Lublin

Na dwie kolejki przed końcem sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin nie mogą być pewni występu w strefie medalowej.

Dziś królowa nauk. Matura z matematyki ruszyła
Foto/wideo
galeria
film

Dziś królowa nauk. Matura z matematyki ruszyła

Trwa rugi dzień egzaminów maturalnych. Dziś uczniowie zmierzą się z funkcjami, geometrią i rachunkiem prawdopodobieństwa.

Turystyczna majówka w Zamościu. W sobotę zwiedzanie za darmo
11 maja 2024, 10:00

Turystyczna majówka w Zamościu. W sobotę zwiedzanie za darmo

Trzeba przyjść o wyznaczonej godzinie w wyznaczone miejsce. Odebrać Kartę Odkrywcy Twierdzy Zamość. A później kilka godzin, nie wydając ani złotówki, zwiedzać największe atrakcje turystyczne miasta. Tak wygląda Turystyczna Majówka organizowana przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna