Festiwale

Festiwal Trzech Kultur niezagrożony. Minister zmienił zdanie, będzie dotacja. Ale mniejsza

Dodano: 10 kwietnia 2016, 07:54

We Włodawie niepowtarzalnym tłem dla festiwalowych wydarzeń są oryginalne wnętrza posynagogalne
We Włodawie niepowtarzalnym tłem dla festiwalowych wydarzeń są oryginalne wnętrza posynagogalne

Był moment, kiedy organizacja tegorocznej edycji Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie stanęła pod znakiem zapytania. Minister kultury odrzucił bowiem wniosek o dofinansowanie tej imprezy. Jej organizator, czyli Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, odwołało się od tej decyzji i – jak się właśnie okazało – częściowo skutecznie.

– Pierwotnie aplikowaliśmy o 400 tys. zł dotacji z ministerialnego programu „Wydarzenia artystyczne – muzyka” – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor włodawskiego muzeum. – Po odwołaniu ministerstwo przyznało nam 103 tys. zł.

Po tym, jak do pracowników muzeum dotarła informacja, że ich wniosek przepadł, skupili się na szukaniu innych rozwiązań, w tym przede wszystkim sponsorów. Równolegle o pieniądze na festiwal zabiega także starosta włodawski. Bez względu na skutek tych wysiłków powiat w swoim budżecie zabezpieczył już 100 tys. zł. Kolejnych 50 tys. obiecał marszałek województwa lubelskiego. W tej sytuacji do docelowej kwoty w wysokości 400 tys. zł muzealnikom brakuje jeszcze 150 tys. zł.

– Jesteśmy przekonani, że tegoroczny festiwal pod względem poziomu artystycznego nie będzie ustępował poprzednim – zapewnia Lewczuk vel Leoniuk.

Muzealnicy prowadzą już zaawansowane rozmowy z wykonawcami, których chcieliby zaprosić do udziału w festiwalu. Dopóki jednak nie podpiszą z nimi wiążących umów, nazwisk nie zdradzą.

Przez ostatnie cztery lata Festiwal Trzech Kultur o finansowanie nie musiał się martwić. Powiat przekazał na rzecz Muzeum na Majdanku (czyli Skarbu Państwa) Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu w Sobiborze. W zamian otrzymał 2 mln zł, dzięki czemu przez cztery lata Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego miało po pół miliona złotych rocznie na organizację festiwalu.

Muzeum zabiega także o pieniądze na remont zajmowanych budynków po synagodze. Na początek zarząd powiatu przyznał podległej mu placówce ponad 20 tys. zł na ekspertyzy techniczne zawilgoconych murów. Muzeum już nawiązało współpracę z wyspecjalizowaną firmą, która podjęła się tego zadania.

Wyniki ekspertyz pozwolą zamówić szczegółowy program konserwatorski, a następnie projekty budowlane.

Czytaj więcej o: Włodawa Festiwal Trzech Kultur
Organizator
Polak
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Organizator
Organizator (11 kwietnia 2016 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

po co komu takie głupoty za 100 tys. PIS w końcu powinno zamknąć kran dla darmozjadów

Po to dają 100 tys aby taki tuman jak ty chociaż raz do roku zobaczył coś ciekawego.

Rozwiń
Polak
Polak (10 kwietnia 2016 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wiedziałem, że kultura ruska (ukraińska) była obecna w Lublinie. I miała potencjał odpowiadający kulturze polskiej czy nawet żydowskiej...

Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co komu takie głupoty za 100 tys. PIS w końcu powinno zamknąć kran dla darmozjadów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna