Festiwale

Inne Brzmienia 2009: Skolimowski, Pszoniak, Nosowska, Kulka i Tinariwen

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2009, 15:23

Niebanalna muzyka na żywo i oryginalna plastyka zapanują na Starym Mieście przez sześć najbliższych dni dzięki imprezie organizowanej przez Mirosława Olszówkę.

Zaistnieje też teatr najwyższej próby artystycznej, będzie ciekawie zapowiadająca się debata i pożyteczne dla nowicjuszy warsztaty muzyczne.

Mimo że krótsze (to skutek kryzysu i wynikających z niego trudności ze znalezieniem sponsorów), tegoroczne wydanie festiwalu będzie chyba atrakcyjniejsze od pierwszego. A to za sprawą większej porcji wydarzeń pozamuzycznych. Stąd zresztą zmiana nazwy imprezy - z Festiwal Muzyki "Strefa Inne Brzmienia” na "Inne Brzmienia - Art'n'Music Festiwal”.

Mirosław Olszówka, dyrektor przedsięwzięcia, zaplanował aż sześć wystaw: Andrzeja Dudzińskiego - fotokompozycje, Andrzeja Fogtta - malarstwo, Jerzego Skolimowskiego - malarstwo, Janusza Foglera - fotografie, Wojciecha Prażmowskiego - fotografie i Tomasza Sikory - fotografie.

Fogler, Prażmowski, Sikora, Fogtt i Skolimowski wezmą też udział w debacie zatytułowanej "Granice Europy”. Otworzy ona festiwal 10 lipca o godz. 18 na dziedzińcu oo. dominikanów. Poprowadzi ją o. Tomasz Dostatni OP.

W tym samym miejscu 14 lipca dojdzie do dużego wydarzenia teatralnego. Wystąpi Wojciech Pszoniak. Znakomity aktor zagra w monodramie "Belfer”. To inscenizacja sztuki belgijskiego dramaturga Jean-Pierre'a Dopagne'a w przekładzie Bogusławy Frosztęgi i w reżyserii Michała Kwiecińskiego, będącej historią nauczyciela uczącego literatury w szkole dla tzw. trudnej młodzieży.

Jednak "Inne Brzmienia” to przede wszystkim atrakcje muzyczne. Olszówka zaplanował 12 występów artystów z kraju i z zagranicy. Koncerty będą na Rynku oraz w bazylice oo. Dominikanów i w dominikańskim wirydarzu.

Zaczną Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek tworzący Motion Trio. Akordeoniści zaprezentują 10 lipca w dominikańskiej bazylice kompozycje Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Michaela Nymana we własnych aranżacjach.

Na koniec wystąpi Kasia Nosowska. Wokalistka, znana z bardzo oryginalnego, cierpkiego brzmienia głosu i z wyjątkowego smaku literackiego, przedstawi 15 lipca na Rynku przegląd swoich najważniejszych solowych dokonań.

Największym wydarzeniem muzycznym ma być koncert zespołu Tinariwen (12 lipca, Rynek). To świetna tuareska grupa z Mali wykonująca afrykańskiego bluesa. W jej muzyce słychać czarny puls, antyfonalne wokale, saharyjską melancholię i zachodnie dźwięki elektrycznej gitary.

Oprócz Afrykańczyków z zagranicy przyjadą do Lublina Peyoti For President (Wielka Brytania, anarcho-folk-punk), The Ark (USA/Izrael/Ukraina, etno-jazz-blues-klezmer), Gorgisheli (Ukraina, art rock), Adlibitum (Ukraina, etno-jazz-blues) i SchockolaD (Ukraina, etno-jazz).

Z polskich muzyków poza Motion Trio i Kasią Nosowską na "Innych Brzmieniach” wystąpią Gaba Kulka, Pola i Maria Peszek oraz Voo Voo, które zagra z Haydamakami (zamiast planowanego wcześniej koncertu O.S.T.R. + Sofa).

Bilety na Motion Trio i na Kasię Nosowską są po 30 zł, na Wojciecha Pszoniaka po 60 zł. Na pozostałe punkty festiwalu wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna