Festiwale

Jazz Bez po lubelsku (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2009, 17:04

Po raz drugi Lublin będzie współgospodarzem Międzynarodowego Festiwalu "Jazz Bez”. Wydarzenie potrwa u nas od 4 do 7.12.

Jazz Bez to uznany ukraińsko-polski festiwal muzyczny z dziewięcioletnią tradycją. Najpierw odbywał się równolegle we Lwowie i Przemyślu. Z czasem rozprzestrzenił się na kolejne miasta. W ubiegłym roku po raz pierwszy zagościł w Lublinie.

Tegoroczna edycja została zaprogramowana na 4–13 grudnia we Lwowie, Przemyślu, Lublinie, Tarnopolu, Sanoku, Łucku, Odessie, Kijowie, Sewastopolu i Symferopolu. Zaprezentowane będą różne oblicza jazzu. Zabrzmi improwizowana muzyka znanych i rozpoznawalnych grup, jak również nowe konstelacje wybitnych muzyków.

Podczas festiwalu wystąpi blisko 100 muzyków z 12 krajów – z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Holandii, Francji, Rosji, Białorusi, Litwy, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki, a nawet Egiptu. W lubelskiej, czterodniowej, odsłonie wezmą udział cztery grupy z różnych państw i solista z Lublina.

Cykl zainauguruje białoruski duet Gurzuf, tworzony przez Egora Zabelova i Artema Zalesskiya. Pierwszy z nich jest wirtuozem akordeonu guzikowego, drugi natomiast znakomitym perkusistą. Grają wybuchową mieszankę muzyki klasycznej, jazzu, wschodniego folku a nawet punk rocka i hip-hopu.

Sobota będzie należała do międzynarodowej grupy Bez Spohadiv. Stworzyli ją Ukrainiec Martyn Twerdun, znany z grupy MT-3, i Aleksander Maksymiv, gitarzysta urodzony w Kanadzie, na stałe mieszkający w Holandii. Swój styl określają jako modern jazz.

Trzeciego dnia wystąpią razem Ukraińcy z grupy ShockolaD & i Orkiestry Kameralnej "Leopolis”. Muzyka tej kooperatywy to połączenie współczesnego jazzu, folku, world music, funku, electro i klasyki.

Na koniec zaprezentuje się międzynarodowa supergrupa złożona z Michela Donedy, Jurija Jaremczuka, Tatsuyi Nakataniego i Frederica Blondy'ego. Pierwszy jest francuskim wirtuozem saksofonu. Drugi to ukraiński klarnecista i saksofonista. Trzeci jest wybitnym perkusistą amerykańskim pochodzącym z Osaki. Czwarty to francuski mistrz fortepianu.

Kwartet Doneda–Jaremczuk–Blondy–Nakatani gra wybuchowy free jazz.

Lublin będzie reprezentował DJ Papa Zura, który nakręci piątkowe after party.

Miejsce: restauracja Czarcia Łapa, Rynek 19. Wstęp wolny.

Program

4 grudnia (piątek)
20.00: Gurzuf
21.30: Papa Zura

5 grudnia (sobota)
19.00: Bez Spohadiv

6 grudnia (niedziela)
19.00: ShockolaD & Orkiestra Kameralna "Leopolis”

7 grudnia (poniedziałek)
19.00: Doneda–Jaremczuk–Blondy–Nakatani
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna