Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

10 września 2009 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Lublin zaprasza na Europejski Festiwal Smaku (program)

0 0 A A

Trzydzieści wydarzeń, które łączy dobry smak, zarówno kulinarny, jak i kulturalny, zaplanowano na ten weekend (11–13.09) w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W piątek startuje w Kozim Grodzie nowa doroczna impreza pod hasłem Europejski Festiwal Smaku. Jej organizatorzy skupią kilka wydarzeń kulinarnych dotąd odbywających się oddzielnie oraz zaproponują wiele premierowych pozycji. A wszystko po to, by zaprezentować w bardzo atrakcyjnej formie bogatą i różnorodną tradycję Lubelszczyzny i jej stolicy.

Chodzi zarówno o prezentację naszych oryginalnych produktów i potraw, jak i przypomnienie naszej historycznej roli – nawiązanie do renesansowych czasów, kiedy byliśmy miejscem krzyżowania się europejskich szlaków handlowych, a przez to także kulinarnych.

Za sprawą Jarmarku św. Jacka Rynek zamieni się w Miasteczko Smaku. Wokół Trybunału Koronnego stanie 50 stoisk z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Lubelszczyzny i całej Polski. Będą wędliny, białe i żółte sery, chleby, naturalne soki i miody, a nawet nalewki.

Na placu Po Farze będzie Scena Smaku. Tu kulinarne reprezentacje gmin wystąpią z pokazami gotowania swoich specjałów. Potomkowie Tatarów ze Studzianki pokażą, jak się przyrządza pierekaczewnika. Gospodynie z Trawnik ugotują zacierkę i przygotują żydowskie kluski.

Przedstawiciele Janowa Lubelskiego zaprezentują pieczenie gryczaków i wędzenie karpi. Kucharze z Kołacz usmażą kotlety nadbużańskie. Goście z Wisznic wystąpią z pokazem pieczenia sękacza na żywym ogniu.

Na Scenie Smaku zagoszczą z pokazami także przybysze z daleka. Przedstawiciele karczmy Marceliukes Kletis z Wilna przygotują potrawy kuchni litewskiej. Kucharze Restauracji Kurin ugotują smakołyki kuchni ukraińskiej. Będzie też Gotowanie z Robertem Makłowiczem.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje kulinarne. Zaplanowano również Festiwal Pierogów (plac Po Farze), Święto Miodu (Rynek), konkurs Smaki Lubelszczyzny (plac Po Farze) i Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych (Old Pub).

Oglądanie, degustowanie i kupowanie smakołyków będzie miało bogatą oprawę kulturalną. Na Scenie Smaku zabrzmi dużo tradycyjnej muzyki. Ognistą mieszankę muzyki karpackiej, cygańskiej i bałkańskiej wykona zespół Caci Vorba. Kapela Klezmaholics pochwali się nowym programem "Jazz Midrash” z pieśniami hebrajskimi i biblijnymi psalmami w jazzowym ujęciu.

Polska tradycja muzyczna pojawi się przede wszystkim w koncercie grupy Wątli Kołodzieje dedykowanym Kazimierzowi Grześkowiakowi. Najważniejszym źródłem inspiracji i przedmiotem przetworzeń w twórczości nieżyjącego od dziesięciu lat geniusza piosenki był nasz folklor.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Stanisław Soyka. Artysta wystąpi solo, akompaniując sobie na fortepianie. Wykona wybrane utwory z longplaya "Studio Wąchock”, który ukaże się 2 października i będzie zawierał m.in. piosenki stworzone na bazie dwóch wierszy Czesława Miłosza i liryka Zbigniewa Herberta, a także kawałki soulowe i przeróbkę ukraińsko-białoruskiego numeru ludowego.

Festiwal zapewni też wysmakowane wrażenia plastyczne. W Galerii Sztuki "Wirydarz” zostanie otwarta malarska wystawa Antoniego Fałata. W Muzeum Lubelskim ruszy pierwsza pośmiertna ekspozycja Franciszka Starowieyskiego "A smak dał nam Bóg za darmo”. W Muzeum Czechowicza będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Tatarzy z Lubelszczyzny”.

Wstęp bezpłatny.

Program

Piątek, 11 września

Rozpoczęcie Jarmarku św. Jacka – Rynek, 10.00
Msza święta w intencji Festiwalu – Bazylika Dominikanów, 12.00
Spotkanie z Robertem Makłowiczem i Piotem Bikontem: Wielokulturowy smak Lubelszczyzny – Zamek Lubelski, 14.00–15.00
Inauguracja Festiwalu – Scena Smaku, plac Po Farze, 16.00
Europa na talerzu: przedsmak czyli forszmak, Mirosław Augustyniak, Graf Marina – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Trawniki: trawnicka zaciera i kluski żydowskie – gotowanie na Scenie Smaku, 16.15
Koncert zespołu Caci Vorba – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy Antoniego Fałata – Galeria Sztuki "Wirydarz”, 18.00
Studzianka: pierekaczewnik i kuchnia Tatarów lubelskich – gotowanie na Scenie Smaku, 19.00
Wernisaż wystawy "Tatarzy z Lubelszczyzny” – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.00
Misterium palenia kawy, Krzysztof Drohomirecki, Pożegnanie z Afryką – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.30

Sobota, 12 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–19.00
Konkurs "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” – gotowanie na Scenie Smaku, 11.00–14.00
Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Sala Lustrzana, Old Pub, 12.00–15.00
Kołacze: kotlety nadbużańskie i kuchnia Polesia – gotowanie na Scenie Smaku, 14.00–14.45
Wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Uczniowie” – Scena Smaku, 14.45
Wisznice: pokaz pieczenia sękacza – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
A wszystko dopełnione lampką wina..., Matias Glusman, Argentyna, Wineria, 16.30
Renesansowa biesiada u Mistrza Jana (zaproszenia), 17.00–20.00
Koncert zespołu Klezmaholics – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy "Starowieyski: A smak dał nam Bóg za darmo” – Zamek Lubelski, 18.00
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” i w Międzynarodowym Turnieju Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Scena Smaku, 19.00
Koncert Stanisława Soyki – Scena Smaku, 20.00

Niedziela, 13 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–18.00
Święto miodu – Rynek, 10.00–18.00
Festiwal Pierogów polskich, ruskich, tatarskich, ukraińskich i ościennych – Scena Smaku, 12.00–15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni litewskiej i francuskiej, Marceliukeskletis, Wilno, Franc Delteil, Owernia – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni ukraińskiej, Oleg Brovin, Restauracja Kurin, Grand Persona Company, Wołyń – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
Janów Lubelski: gryczaki, karp z kopciuchy, parada orkiestry dętej – gotowanie na Scenie Smaku, 17.00
Koncert dla Grześkowiaka: Wątli Kołodzieje – Scena Smaku, 18.30
Zakończenie festiwalu – Scena Smaku, 20.00

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna