Festiwale

Mazur na współczesne parkiety. Konkurs tańców w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2015, 18:06

XIV Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich "O pierścień księżnej Izabeli” rozpocznie się już w sobotę (28 lutego). Organizatorzy spodziewają się kilkuset osób i to już w mieście da się zauważyć.

– Mamy zgłoszenia od 150 par z 24 ośrodków w kraju, przyjedzie też 7 par z Krzemieńca z Ukrainy – mówi Aleksandra Rolska, dyrektor artystyczny turnieju. – Każdej parze towarzyszą jeszcze instruktorzy, opiekunowie. Będzie na pewno bardzo wielu gości.

To wyjątkowy konkurs. W programie są tańce polskie piękne, trudne, nie raz przez współczesnych zapomniane, choć jak mówi dyrektor Rolska coraz chętniej młodzież chce je tańczyć. Już na studniówkach polonez jest obowiązkowy, ale także tańczy się na przykład mazura. Na wszystkich balach debiutantek w Europie tańczy się poloneza. Polskie tańce są bardzo piękne i w ten sposób staramy się, żeby przetrwały.
Konkurs jest znakomitą okazją do przypomnienia tradycji. Tym bardziej, że tańce wykonywane są nie w strojach ludowych lub z epoki, a we współczesnych. Czyli – mazura lub oberka można tańczyć na dzisiejszych parkietach.

– Do zespołów tańca ludowego jeszcze rodzice przyprowadzają dzieci, ale gdy te podrosną, już nie są zainteresowane zajęciami – dodaje Aleksandra Rolska. – Dziś nie wystarczy odtwarzać, trzeba także tworzyć. Dlatego ten turniej cieszy się dużym powodzeniem. A w założeniach miał być dwa, trzy razy…

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono 4 klasy taneczne, bo poziom choć bardzo wysoki jest jednak zróżnicowany. W niedzielę będzie to, czego widzowie najbardziej oczekują – dwa kara mazurowe. Żeby zatańczyć mistrzowsko mazura trzeba mieć duży talent. Obowiązują stroje wieczorowe, współczesne.
Organizatorami turnieju w tym roku są Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika”, MOSiR oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ludzi Potrzebujących "Pogodne Życie”.

Wszystkie koncerty odbywają się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po eliminacjach w sobotę o godz. 16 uroczyste otwarcie. W niedzielę o godz. 11 konkurs "kara mazurowego”, występ zespołu "Powiśle” i pokazy mistrzów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: taniec Aleksandra Rolska Puławy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna