Festiwale

Noc Kultury w Lublinie. Program tegorocznej imprezy (co, gdzie, kiedy)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2014, 15:12
Autor: Dominik Smaga

Znamy już program tegorocznej Nocy Kultury z 7 na 8 czerwca. Tak, jak zapowiadano ciężar imprez będzie przesunięty ze Starego Miasta w rejon al. Unii Lubelskiej i Zamojskiej. - Sami jesteśmy ciekawi, jak to zostanie przyjęte - mówi prezydent miasta

Program podzielono na kilka działów, jak muzyka, czy film. Jeśli o muzykę chodzi, to Pałacem Sobieskich (ul. Bernardyńska) zawładnie Gaba Kulka. Przywiezie też kilka zespołów, wśród nich (ponoć ciekawy) debiut: Jerz Igor, zagrają też te, które wybrała z lubelskiej sceny.

Na drugiej scenie przy al. Unii Lubelskiej (róg Przemysłowej), odbędzie się, w systemie pucharowym, muzyczna bitwa 8 zespołów (Madvision, Workplace, Komische Pilze, Ancient Aliens, Lolo Ferari, Tak Jest!, Snake's Rib, Phedora). O tym, kto odpada, a kto walczy dalej, decydować ma publiczność.

Natomiast Strefą Muzyki Ciepłej (browar przy Bernardyńskiej) zarządzać ma… Junior Stress: - Będziemy starali się skumulować energię hiphopową, reggae'ową i dancehallową - zapowiada.

Strefy filmowe będą dwie

Jedna to kino samochodowe na parkingu przy al. Unii Lubelskiej z przewodnim motywem kina drogi. Druga strefa powstanie na zielonym skwerze między Zamojską a Farbiarską. Podobnie jak w zeszłym roku można się spodziewać m.in. akompaniamentu na żywo do niemego filmu. Ale…. muzykami będą dzieci, grać będą na sprzęcie AGD, a ubarwią tak "Czarnoksiężnika z Krainy Oz” z 1925 r.

>> Ściągnij pełny program Nocy Kultury 2014 (PDF).

Na terenie browaru będzie można pograć w komputerowe gry stworzone specjalnie na Noc Kultury. Ekranem będzie ściana budynku. Będą zarówno gry z kontrolerem ruchu, ale i coś na kształt "ruskiej gierki w jajeczka” znanej nieco starszym pokoleniom.

Kolejną scenę przy al. Unii Lubelskiej, między błoniami a targiem, zapełnić ma łódzki (ale z mocno lubelskim składem) teatr Chorea. - Przywozimy spektakl, czy też koncerto-widowisko o śnie, o nocy. To są kołysanki, ale i rozbudzanki. Z pięknymi wizualizacjami - zachęca Kuba Pałys z Chorei.

Sztukmistrze też w programie

Szykuje się też powiew Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Pojawić ma się 10 przyjezdnych artystów nowego cyrku, w planie jest też lubelski spektakl sztukmistrzów obok targowiska. Tegoroczna edycja Nocy Kultury to również potańcówki na Moście Kultury przy Zamojskiej, instalacje artystyczne, w tym osiem wież autorstwa Jarosława Koziary, czy też graffiti z mchu przy Farbiarskiej.

Co ze Starym Miastem? - Absolutnie Noc Kultury się stąd nie wyprowadza - mówi zastępca prezydenta, Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

Dodaje, że odbędzie się tu 80 z 200 imprez. Tyle, że będzie to w murach muzeów, galerii, teatrów, Archiwum Państwowego, Bazyliki oo. Dominikanów, Warsztatów Kultury i wybranych lokali gastronomicznych. Jeden z nich, Sielsko Anielsko, wystawi jedyną na Starym Mieście scenę. Stanie ona na Rynku, będzie nieduża i rozbrzmiewać ma muzyką ludową.

>> Ściągnij opisy wybranych atrakcji Nocy Kultury 2014.

Pusty będzie pl. Litewski; organizatorzy tłumaczą, że program powstaje z rocznym wyprzedzeniem, a wcześniej zakładano, że w 2014 r. plac będzie w trakcie przebudowy.
Wszystkie atrakcje są darmowe.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna