Festiwale

Open City 2013: Złoty autobus i tory przed ratuszem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2013, 17:27

Open City 2013: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku dostanie nową podłogę. Pracuje nad nią Leon Tarasewi
Open City 2013: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku dostanie nową podłogę. Pracuje nad nią Leon Tarasewi

W piątek, 21 czerwca, zaczyna się piąta edycja Festiwalu Sztuki Otwarte Miasto. Instalacje na placach, ulicach, skwerach zostaną w Lublinie na miesiąc. A nawet dłużej.

Kuratorem tegorocznej edycji festiwalu jest Anda Rottenberg, wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Na jej zaproszenie przyjechało kilkunastu artystów wizualnych z całego świata, którzy umieszczą w przestrzeni publicznej 16 instalacji.

Tradycyjnie najwięcej instalacji pojawi się w ścisłym centrum miasta. Na placu pod Teatrem Andersena natkniemy się na popiersia na stołach ("Adampol” Esry Ersen z Turcji), na parterze kamienicy przy ul. Jezuicka 17 przez okno obejrzymy wideo "K 16” Zlatko Kopljara (Chorwacja). Kaplica Trójcy Świętej na Zamku dostanie nową podłogę (Leon Tarasewicz, Polska), a przed Zamkiem Assaf Gruber (Izrael) ustawi stojak na muzealne krzesła.

Plac Rybny w tym roku zajmie "gazetowa” gablota Olafa Metzela (Niemcy), nad placem po Farze będzie unosił się balon kolorystyką nawiązujący do monety euro (Flo Kasearu, Estonia), na deptaku przed Ratuszem pojawią się tory (Mykola Ridnyi, Ukraina), a w środku będzie można zobaczyć dokument Marcela Łozińskiego "89 mm od Europy”.

Już od poniedziałku na skwerze na rogu ul. Ewangelickiej i Krakowskiego Przedmieścia przy instalacji Mariny Naprushkiny z Białorusi pracowała grupa studentów zza wschodniej granicy. Eko-ogród "Make the square” zostanie tu na stałe. – Będziemy o niego dbać i podlewać rośliny – obiecuje Anna Horyńska z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” w Lublinie, organizatora festiwalu.

Zostaną też niebieskie linie Anny Molskiej. Namalowane na chodnikach wyznaczają trasę z targu przy ul. Wileńskiej na os. Słowackiego do Wzgórza Czwartek. Do architektury Oskara Hansena (projektant osiedla na LSM) nawiązuje też praca Pedro Cabrita Reis'a z Hiszpanii, który we wnęce bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście umieści kopię blokowego balkonu.

Co zobaczymy jeszcze? "Tabu” Mirosława Bałki w dawnej łaźni Łabęckich przy ul. Farbiarskiej 4a, instalację-zabawkę grupy Egle Rakauskaite przed Galerią Centrum, czy plakat Egle Rakauskaite na przystanku przy ul. 3 Maja.

W piątek po Lublinie będzie jeździł złoty autobus Pawła Althamera, wożąc tych, którzy na spacer po zmienionym przez artystów mieście nie mają siły, czy ochoty.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna