Festiwale

Prapremiera "Czarnego Czwartku” w Świdniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2011, 12:07

Premierowa gala filmu "Czarny Czwartek” odbędzie się w najbliższy czwartek (24 lutego) o godzinie 1
Premierowa gala filmu \"Czarny Czwartek” odbędzie się w najbliższy czwartek (24 lutego) o godzinie 1

W czwartek (24.02) w kinie Lot w Świdniku przedpremierowy pokaz filmu pt. "Czarny Czwartek – Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauzego. Dzień później obraz trafi na ekrany kin w całej Polsce.

Świdnik został wybrany na miejsce przedpremierowego pokazu jako jedyne miejsce w całym kraju. Nieprzypadkowo, bo zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie polskiej walki z komunistycznym reżimem, obok Gdańska i Gdyni.

– Świdnik zaznaczył się na mapie Polski jako miasto, w którym ludzie walczyli o wolność i zapłacili za nią cenę. Po naradzie z dystrybutorem w ten sposób wyróżniliśmy to miasto – podkreśla Arkadiusz Robaczewski, prezes Instytutu Summorum Pontificum, który jest współorganizatorem gali premierowej w Świdniku. – Na pewno na świdnicki pokaz przyjadą autorzy scenariusza i autor zdjęć. Jest szansa, że na świdnicki pokaz przyjadą aktorzy. Na razie trwają z nimi rozmowy.

Premierowa gala filmu "Czarny Czwartek” odbędzie się w najbliższy czwartek (24 lutego) o godzinie 18 w kinie Lot. To jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W przejmującym obrazie, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u.

Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z "U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego. W filmie zobaczymy także m.in. Witolda Dębickiego, Piotra Garlickiego, Sławomira Orzechowskiego, Cezarego Rybińskiego.

Scenariusz do filmu napisali Mirosław Piepka i Michał S. Pruski. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc. "Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do "Czarnego czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski. Twórcy filmu podkreślają, że "Czarny czwartek” nie jest tylko filmem o wydarzeniach Grudnia '70, lecz mówi o czymś, co dotyka nas codziennie. To film o kryzysie zaufania i kryzysie wiary.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna