Festiwale

Rozpoczął się 5. Lublin Jazz Festiwal

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2013, 12:18

Martin Kuchen & 9 Angels (Maciej Rukasz/ MATERIAŁY ORGANIZATORA)
Martin Kuchen & 9 Angels (Maciej Rukasz/ MATERIAŁY ORGANIZATORA)

Artyści z Polski, Danii, USA, Niemiec, Norwegii i Szwecji zagrają podczas piątej edycji Lublin Jazz Festiwal. Koncerty w Centrum Kultury od czwartku (5.12) do niedzieli.

Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych trendów we współczesnym jazzie. – Chcemy pokazać, co się dzieje w jazzie w Europie i na świecie. Przypominać artystów, muzyków, którzy wiele dokonali, ale też pokazać nurt free jazzowy – mówi Barbara Luszawska z Centrum Kultury w Lublinie.

– Program jest tak zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Arek Kaźmierak z CK.

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu jest ekspresyjna perkusistka Marylin Mazur z Danii. W Lublinie zagra po raz pierwszy. Artystka wystąpi w niedzielę godz. 19.30 (bilety 40-50 zł). Wcześniej, o godz. 18 na scenę wyjdzie Lubelska Orkiestra Jazzowa (bezpłatne wejściówki). Zespół tworzą lubelscy muzycy, którzy zagrają wspólnie z Trifonidis Roots Trio. Koncert poprzedzą kilkudniowe warsztaty.

W piątek, 6 grudnia, aż trzy wydarzenia (bilet na cały dzień – 40 zł). O godz. 19 "wschodząca gwiazda muzyki improwizowanej i jazzu”, czyli Samuel Blaser Trio. Półtorej godziny później na scenie pojawi się Damasiewicz Project, czyli kwintet jazzowy z Piotrem Damasiewiczem na trąbce i Maciejem Obarą na saksofonie.

Także w piątek usłyszymy Diazporę z Niemiec. Miejsca, w jakich można usłyszeć zespół, są zwykle bardzo nietypowe. Muzycy grają np. w metrze, na łodzi, na dachu, na balkonie. W Lublinie zagrają przed Ratuszem. Początek godz. 15, wstęp wolny. – To taki mikołajkowy prezent dla mieszkańców Lublina – mówi Barbara Luszawska.

Sobota, 7 grudnia, to – jak mówią organizatorzy – dzień konfrontacji pokoleń. W koncercie "Tribute to Jerzy Milian” (godz. 18) wystąpi czterech wibrafonistów: Barnard Maseli, Karol Szymanowski, Ireneusz Głyk i Dominik Bukowski. Swoją interpretację muzyki Miliana w stylu nu jazz przedstawi niemiecka grupa Jazzanowa, z którą wystąpi amerykański wokalista Paul Randolph (godz. 20.30). Bilet na cały dzień kosztuje 70-90 zł.

Karnety na wszystkie wydarzenia kosztują 160 zł. Koncerty w klubie festiwalowym, czyli specjalnie zaaranżowanej do tego celu przestrzeni CK, są darmowe. W piątek zagra tutaj Diazpora, a w niedzielę trio z Norwegii – Ballrogg.

To już piąta edycja Lublin Jazz Festiwal. – Myślę, że przez te lata Lublin zdobył renomę i swój własny niepowtarzalny klimat – mówi Luszawska.

Mamy dla Was podwójną wejściówkę na piątkowe koncerty. Dzwońcie dziś po 13, tel. 081-462-60-00

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna