Festiwale

Rozpoczął się Festiwal Kody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2014, 00:01
Autor: am

Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty muzyczne, potańcówki z kapelą na żywo. W środę w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) rozpoczął się Festiwal Tradycji i Awangardy „Kody. Impreza potrwa do niedzieli

To festiwal, gdzie tradycja przeplata się z awangardą. Jego twórcom od lat towarzyszy idea aranżowania spotkań wybitnych kompozytorów muzyki współczesnej, instrumentalistów i radykalnych przedstawicieli awangardowego jazzu z muzykami tradycyjnymi i twórcami rekonstruującymi archaiczne tradycje muzyczne.

- Światowe znakomitości spotykają się tu z artystyczną młodzieżą i leciwymi wiejskimi muzykantami. Po to, by razem poszukiwać nowych muzycznych sensów - tłumaczą organizatorzy wydarzenia z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Wczoraj na scenie na wirydarzu wystąpił Kronos Quartet, jeden najbardziej rozpoznawalnych kwartetów smyczkowych na świecie. Na koncercie w Lublinie amerykańscy muzycy wykonali kompozycje m.in. Wojciecha Kilara i Sergieja Rachmaninowa. Wieczór zakończył się potańcówką. W klimat tradycyjnego wesela na Roztoczu wprowadzali muzycy z Kapeli Bornego z Podzamcza.

I tak będzie do niedzieli: spektakl lub projekcja filmowa, potem koncert, a nocą tańce.

W piątek, 16 maja, japoński teatr Hana Itsutsu pokaże spektakl „No - żywa klasyka” (20.30). To teatr poetycki i muzyczny, wywodzący się z dawnych chińskich i japońskich widowisk sakralnych i świeckich. Aktorzy tańczą przy muzyce i śpiewie chóru.

Na festiwalu zobaczymy też premierowy spektakl dźwiękowy Lidii Zielińskiej „Zagubione ogniwo" nawiązujący do dawnych mitów i legend o katastrofach sprowadzanych przez bogów na ziemię (niedziela, 19.30) oraz kameralną wersję oratorium „Męka Simone”, poświęconego pamięci Simone Weil (sobota, 20).

Warsztaty improwizacji muzycznej (od piątku do niedzieli) dla wszystkich zainteresowanych poprowadzi francuski trębacz Brice Pichard.

A na zakończenie festiwalu, w niedzielę o godzinie 20.30, wystąpi amerykański gitarzysta THURSTON MOORE (na zdjęciu), założyciel grupy Sonic Youth. Artysta redagował muzyczne i literackie fanziny, założył wytwórnię płytową, współpracował m.in. z Yoko Ono i Merce Cunnighamem.

Codziennie od godz. 22 w klubie festiwalowym będzie potańcówka. W piątek i sobotę do tańca przygrywać będą Czarne Lwy z Przedmieścia, kapela dobrze znana m.in. z ubiegłorocznych letnich występów na Moście Kultury. A w niedzielę w CK ponownie pojawią się muzycy z Kapeli Bornego z Podzamcza.

Wstęp na potańcówki, pokazy filmowe, warsztaty i prezentacje jest wolny. Na inne wydarzenia trzeba kupić bilety. Bilet na jeden dzień kosztuje 45 zł (ulgowy 30 zł), a karnet na cały festiwal 150 zł (ulgowy 100 zł).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Festiwal Kody
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna