Festiwale

Sztuka towaru - performance w Galerii Labirynt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2010, 10:53
Autor: KMO

We wtorek (22 listopada) o godz. 19.00 w Galerii Labirynt w Lublinie (ul. Grodzka 5a) odbędzie się performance/wykład Alevtiny Kakhidze, ukraińskiej artystki, na podstawie cyklu rysunków "Najbardziej komercyjny projekt”.

Alevtina uważa, że ewolucja pragnień konsumenckich osiągnęła tempo niemal dziesięciokrotnie szybsze od normalnego. Wspomina, że w Maastricht, gdzie miała studiować sztukę, odwiedzać muzea i galerie, najbardziej uwielbiała sklepy. Chodziła do nich i stała godzinami gapiąc się na wszystko dookoła. Po prostu patrzyła.

– Dlaczego to mi się przydarzyło? – zastanawia się Alevtina. – Wydaje mi się, że to dlatego, że dorastałam w Związku Radzieckim.

I to była inspiracja do zainteresowania się tym tematem, kulturą konsumpcyjną oraz związanej z nią władzą, bogactwem i przyjemnością. Kakhidze od kiedy wyjechała z Ukrainy na stypendium do Maastricht i realizuje projekty, w których bada relacje pomiędzy sztuką, a towarem, poruszając przy tym zagadnienia wartości funkcji sztuki, potrzeby estetyki w życiu człowieka oraz siły iluzji.

Temat, który inspiruje Kakhidze przewija się w sztuce, przede wszystkim tej zachodniej -- to commodidty art czyli sztuka towaru.

Artyści znajdujący inspiracje w obszarze kultury popularnej, w przedmiotach codziennego użytku, badają relacje pomiędzy tak zwanymi rzeczami zwykłymi czy użytecznymi ,a tymi niezwykłymi – symbolicznymi i "bezużytecznymi”.

Performance Kakhidze jest prezentacją spojrzenia na nadmiar Zachodu oczami gościa z Ukrainy, gdzie robienie zakupów jeszcze niedawno określano jako rzecz "odrażającą”.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna