Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 sierpnia 2021 r.
13:05

Gwizdawki, samoróbki i inne cuda. Warsztaty na Jarmarku Jagiellońskim [program]

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
1 0 A A
20 sierpnia 2021 9:00
(fot. Materiały prasowe)

Ponad dwadzieścia różnych okazji, by nauczyć się czegoś od mistrzów. Jarmark Jagielloński zaczyna się w Lublinie 20 sierpnia jednak już trwają zapisy na warsztaty. Wszystko gratis.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do wyboru są rzemieślnicze, śpiewacze i instrumentalne. Tematyka bardzo różnorodna i różne wymagania stawiane uczestnikom. Czasami to kwestia wieku a czasami stosownego przygotowania – np. włożenia ubrania, które można zabrudzić podczas pracy. Wszystkie zajęcia w obrębie Starego Miasta w Lublinie. 

Żeby się zapisać, trzeba wypełnic formularz online. Są na stronie Jarmarku Jagiellońskiego (TUTAJ).

Program warsztatów

Kim jestem? Jesteś MUZYKĄ! Wdech… Wydech… Powietrze!

Weźmiemy pod lupę oddech i to, w jaki sposób może „grać” powietrze. Dowiemy się, gdzie trafia to powietrze i jak to jest, że oddech sprawia, że coś gra! Dzięki Filipowi – kapelmistrzowi i znawcy muzyki tradycyjnych orkiestr dętych z Roztocza Lubelskiego – będziemy mogli dotknąć, posłuchać i tym samym oswoić się z całą grupą instrumentów, które grają dzięki temu, że dmuchamy w nie z różną siłą. Będziemy mieli dosyć niezwykłą możliwość bawić się wspólnie przy dźwiękach sekcji „ciężkiej blachy”, jak mówią muzycy o puzonie i tubie. Usłyszymy też inne instrumenty dęte blaszane i drewniane: klarnet, trąbkę, sakshorn. Zbudujemy swój własny instrument, a przy okazji dowiemy się, jak to się dzieje, że na instrumentach dętych możemy wydobywać różne dźwięki. Stworzymy oranżadową orkiestrę butelkową! W miarę możliwości czasowych będziemy też malować techniką pouringu, gdzie kluczowe jest powietrze i dmuchanie.

Ważne, aby na ten dzień założyć ubrania, które można zniszczyć przy malowaniu!

Podczas warsztatu będzie nas wspierać Urodzinowa Orkiestra Rodzinna: Gabriela Burdalska (klarnet), Filip Burdalski (trąbka), Adam i Robert Burdalscy (baraban, bęben obręczowy).

Koncepcja merytoryczna i opracowanie całości: Marta Urban-Burdalska

Prowadzenie: Prowadzący: Marta Urban-Burdalska, Filip Majerowski

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 11.00 (pierwsza grupa) godz. 13.00 (druga grupa)

Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: dzieci w wieku 7-10 wraz z dorosłymi opiekunami

Kim jesteś? Jestem MUZYKĄ! Raz, dwa, trzy, rytm masz w sobie Ty!

Sobota to dzień, podczas którego będziemy szukać rytmów naszego ciała, naszego głosu, naszych kroków i codziennych czynności, w tym tych związanych z pracą. Będziemy też przyglądać się rytmom, które towarzyszyły kiedyś dzieciom na wsi, ich otoczeniu. Zastanowimy się, co z tego wynikało dla śpiewania i granej przez dzieci muzyki. Przyjrzymy się praktycznie wyliczankom, stworzymy także własne przyśpiewki o tematyce instrumentów, Jarmarkowego Podwórka oraz wartości spotkania i wspólnej zabawy.

Nie zabraknie starych zabaw z towarzyszeniem muzyki granej na żywo oraz twórczego poznawania różnych rytmów. Dzieci będą miały okazję zagrać na instrumentach perkusyjnych. Stworzymy plastyczną kompozycję rytmiczną.

W melodiach z Lubelszczyzny i Łemkowszczyzny będą nam towarzyszy bęben, baraban, tara i inne instrumenty perkusyjne własnego pomysłu oraz oczywiście skrzypce i basy.

Prowadzenie: Marta Urban-Burdalska, Marta Graban-Butryn, Krzysztof Butryn

Wsparcie: Gabriela, Filip, Robert i Adam Burdalscy

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 10.00 (pierwsza grupa), godz. 12.00  (druga grupa)

Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: dzieci w wieku 7-10 wraz z dorosłymi opiekunami

Kim jesteś? Jestem MUZYKĄ! Jak struna!

Struny głosowe są pierwszym instrumentem, z którym mamy do czynienia w swoim życiu. Gramy na nich od urodzenia, a nawet wcześniej, już w brzuchu mamy! Podczas warsztatu poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że mamy głos? Skąd się biorą te dźwięki, które wydajemy z siebie? Jak to się dzieje, że przy głośnym śpiewaniu czujemy, jak wibrują różne części naszego ciała? Czy to tylko struny głosowe? A może coś więcej? No właśnie! To bardzo ciekawe. Będziemy eksperymentować z głosem, badać różne związane z tym zjawiska.

Poznamy tradycyjne instrumenty strunowe: sukę biłgorajską, skrzypce i basy. Sami staniemy się wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną orkiestrą, grającą głosem muzykę z Łemkowszczyzny i Roztocza. Na koniec każdy z uczestników ozdobi ceramikę rysunkiem ulubionego przez siebie instrumentu tradycyjnego.

Prowadzenie: Marta Urban-Burdalska, Marta Graban-Butryn, Krzysztof Butryn

Współpraca: Gabriela, Filip, Robert i Adam Burdalscy

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 10.00 (pierwsza grupa), godz. 12.00 (druga grupa) 

Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: dzieci w wieku 7-10 wraz z dorosłymi opiekunami

Recyklingowe dźwięki

Warsztaty dla dzieci z budowy instrumentów z tego, co mamy w domu. Dzieci wykonają instrumenty perkusyjne – bębenki, grzechotki i tzw. przeszkadzajki.

Prowadzenie: Katarzyna Bednarz

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 10.00 (pierwsza grupa), godz. 11.00 (druga grupa)

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, ul. Grodzka 7, patio

Dla kogo: dzieci w wieku 6-9 lat wraz z dorosłymi opiekunami

Diabelskie skrzypce

Pan Tadeusz Makowski to kaszubski budowniczy instrumentów. Uczestnicy podczas spotkania z mistrzem nie tylko usłyszą barwne opowieści o szczególnym instrumencie, jakim są tzw. diabelskie skrzypce, ale także zbudują własne instrumenty.

Prowadzenie: Tadeusz Makowski

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 11.00

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dzieci w wieku 6-12 lat wraz z dorosłymi opiekunami

Lepienie gwizdawek z gliny

Glina może służyć nie tylko do wyrobu naczyń, ale także instrumentów. Przekonamy się o tym dzięki warsztatom, które przeprowadzi dla nas rodzina Kicmanów – doświadczonych ceramików z podgarwolińskiej Leokadii. W czasie zajęć uczestnicy będą mogli zmierzyć się z gliną, z której stworzą oryginalne gwizdawki.  

Prowadzenie: Anna i Rajmund Kicman

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 12.30

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, ul. Grodzka 7, patio

Dla kogo: dorośli oraz dzieci 8+ wraz z dorosłymi opiekunami

Wycinanka świętokrzyska

Wycinanka z papieru to ozdoba, bez której kiedyś nie wyobrażano sobie świątecznego wystroju chaty. Choć w Polsce znamy naprawdę wiele regionalnych odmian wycinanek, tym razem skupimy się na tradycji świętokrzyskiej, po której przewodniczką będzie nam pani Lucyna Kozłowska. Dzięki spotkaniu z twórczynią dowiemy się, jak wykonać to małe dzieło sztuki oraz jakie wzory i formy są właściwe dla tego regionu.

Prowadzenie: Lucyna Kozłowska

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 15.00

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dorośli oraz dzieci 8+ wraz z dorosłymi opiekunami

Czarne i białe kozły na kolorowo

Na warsztatach zamienimy czarno-białych koźlarzy z XIX-wiecznych szklanych negatywów z kolekcji Fundacji TRES w ozdobnych trójwymiarowych muzykantów. Przekształcimy fotograficzne archiwa w barwne płaskorzeźby.

Prowadzenie: Anna Kaźmierak

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 10.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, ul. Grodzka 5a, Sala widowiskowa, II piętro

Dla kogo: dorośli oraz dzieci 8+ wraz z dorosłymi opiekunami

Zabawki Szczypawki

Zabawki Szczypawki to propozycja dla najmłodszych. Spotkanie połączone z warsztatami, na których poznamy barwne życie Heleny Szczypawki-Ptaszyńskiej – jednej z najbardziej oryginalnych artystek nieprofesjonalnych. Dowiemy się, dlaczego świnie lubią landrynki, jak można mówić po angielsku bez znajomości języka obcego i wreszcie, dlaczego serce kobiety jest jaśniejsze. Wędrując ścieżkami jej twórczości, sami spróbujemy wykonać z drewna zwierzęta, które nie tylko zamieszkiwały wiejskie podwórko, ale także świat wyobraźni tej utalentowanej artystki.

Prowadzenie: Łukasz Ciemiński

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 10.00

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin,  ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dzieci w wieku 8+ wraz z dorosłymi opiekunami

Koronka iglicowa – podstawy wykonania

Koronka siatkowa wiązana przy pomocy iglicy, to tajemnicza i wymagająca sztuka, której tradycję kontynuuje pani Anna Karwacka-Kosińska. Przekazana jej niegdyś przez sąsiadkę wiedza i umiejętności, to skarby, którymi twórczyni będzie chciała podzielić się z uczestnikami kameralnych warsztatów podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Dzięki temu wypełnionemu pracą spotkaniu dowiemy się, jakie koronki odnaleźć można było kiedyś na Południowym Podlasiu.

Prowadzenie: Anna Karwacka-Kosińska

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dorośli

Warsztaty pieśni tradycyjnych

Mistrzyni, Maria Bienias, wybrała ze swojego szerokiego repertuaru różnorodne pieśni, z którymi zapozna uczestniczki jarmarkowych warsztatów. Usłyszymy i nauczymy się kołysanek, pieśni panieńskich, o miłości czy śpiewaczych opowieści o muzykantach.

Prowadzenie: Maria Bienias

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Medialabowa, I piętro

Dla kogo: uczestniczki 16+ (grupa żeńska)

Łowicki haft koralikowy

Choć w tradycji regionu łowickiego najbardziej zakorzeniony jest cieniowany haft płaski, to jednak w latach ‘20 XX wieku dołączył do niego także haft koralikowy, który szybko zyskał popularność. Mistrzyni haftu, pani Marianna Madanowska podczas zajęć nauczy adeptów tej sztuki, jak posługiwać się nicią i drobnymi koralikami, by tworzyć z nich wzory właściwe dla tradycji Księżaków Łowickich.

Prowadzenie: Marianna Madanowska

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 14.30

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dorośli oraz dzieci 10+ wraz z dorosłymi opiekunami

Rzeźba w drewnie – podstawy wykonania

Łuków leżący w województwie lubelskim to znany ośrodek rzeźby ludowej. Jednym z mistrzów od wielu tworzących na tym terenie jest pan Tadeusz Adamski. Podczas Jarmarku uczestnicy zajęć będą mieli okazję do tego, by pod okiem doświadczonego rzeźbiarza spróbować swoich sił w pracy z drewnem. Efekt końcowy spotkania zależeć będzie od samych uczniów, ale ważniejsze niż wykonanie gotowej rzeźby będą tutaj proces twórczy, spotkanie z materiałem, narzędziami oraz oczywiście postacią mistrza. Pan Tadeusz nie tylko przedstawi podstawy wykonywania rzeźb, ale także, jeśli uczestnicy będą tego ciekawi, opowie o własnej historii i doświadczeniach z kontynuowania tej dziedziny sztuki ludowej.

Prowadzenie: Tadeusz Adamski

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 14.00

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Sala Unii

Dla kogo: dorośli

Samoróbka

Samoróbkowe warsztaty z Małymi Instrumentami to okazja, by sprawdzić własne manualne umiejętności w podstawowych pracach technicznych. Celem naszego warsztatu jest zbudowanie własnego melodycznego instrumentu muzycznego, nawiązującego brzmieniowo do grającego obiektu-instalacji przygotowanej w tym roku specjalnie dla Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Każdy uczestnik będzie mógł ułożyć dowolny zestaw wysokości dźwięków i oczywiście zachować zbudowany przez siebie instrument.

Prowadzenie: Paweł Romańczuk

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 15.00

Gdzie: Jarmarkowe Podwórko, Lublin, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: dzieci w wieku 10-14 lat wraz z dorosłymi opiekunami

Warsztaty tradycyjnych pieśni weselnych

Pani Maria Bienias to śpiewaczka, gawędziarka i prawdziwa skarbnica tradycji swojego regionu. Dzięki warsztatom uczestniczki dowiedzą się, ile śpiewu wypełniało niegdyś tradycyjne wesela oraz jaki repertuar był wykonywany podczas kolejnych etapów tego rozbudowanego obrzędu.

Prowadzenie: Maria Bienias

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 15.30

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Medialabowa, I piętro

Dla kogo: uczestniczki 16+ (grupa żeńska)

Gra na bębenku obręczowym i barabanie (warsztat dwudniowy)

Muzyka to nie tylko melodia, ale także rytm, który z jednej strony ją porządkuje, a z drugiej pozwala na przesunięcia i akcenty, nadające jej lekkości i wyjątkowego stylu. W muzyce tradycyjnej ważnymi instrumentami rytmicznymi są bębny obręczowe i barabany, a tajniki gry na nich od wielu lat zgłębia Piotr Piszczatowski. Bazując na swoim doświadczeniu, przekaże uczestnikom swoją wiedzę i spostrzeżenia dot. gry na tych instrumentach.

UWAGA! Uczestnicy muszą posiadać własne instrumenty!

Prowadzenie: Piotr Piszczatowski

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 16.00, 22 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 (warsztaty dwudniowe)

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Widowiskowa, II piętro

Dla kogo: uczestnicy 16+

Gra na suce biłgorajskiej

Pan Zbigniew Butryn to wyjątkowa postać, która przywróciła do istnienia i żywej praktyki wykonawczej sukę biłgorajską. Dzięki spotkaniu z rekonstruktorem tego instrumentu, uczestnicy będą mogli poznać brzmienie suki, technikę gry na niej oraz roztoczański repertuar, którego kontynuatorem jest pan Zbigniew i jego rodzina.

Prowadzenie: Zbigniew Butryn

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz.17.30, 22 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 (warsztaty dwudniowe)

Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Medialabowa, I piętro

Dla kogo: uczestnicy 16+

Heklowanie – podstawy wykonywania koronki koniakowskiej

Heklowanie, czyli wykonywanie koronki koniakowskiej to trudna sztuka, która wymaga wiele cierpliwości i precyzji. Ponieważ nie sposób nabyć tych umiejętności podczas jednego spotkania, dlatego warsztaty w czasie Jarmarku skupią się podstawach pracy z szydełkiem. Pani Beata Legierska pokaże uczestnikom, jak rozpocząć przygodę z koronką koniakowską. Mamy nadzieję, że stanie się to impulsem do samodzielnego zgłębiania kolejnych poziomów rzemieślniczego wtajemniczenia. 

Prowadzenie: Beata Legierska

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 9.30

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: młodzież 12+

Kierce – kurpiowskie ozdoby żyrandolowe z grochu i bibuły

Niektóre ozdoby wieszane niegdyś u powały wiejskich chat przypominały przedmioty, które zobaczyć można było w dworskich i pałacowych wnętrzach. Nie sposób bowiem uniknąć porównania kształtu pająków do formy wymyślnych żyrandoli. Podobnie jest także w przypadku tradycji kurpiowskich, gdzie pod sufitem wieszano kierce z grochu i bibuły. Zainteresowanych sposobem tworzenia tych żyrandolowych ozdób zapraszamy na jarmarkowe warsztaty z panią Grażyną Dziekońską z Ostrołęki. 

Prowadzenie: Grażyna Dziekońska

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 12.00

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dorośli

ABC Lutnika

Warsztaty dla dzieci, podczas których opowiemy o zawodzie lutnika. Dzieci wykonają instrumenty o konstrukcji prostej małej harfy/liry ze strunami czy kij deszczowy. Podczas warsztatu będziemy używać różnych narzędzi, więc dźwięki wydobywać będziemy m.in z wiertarki, wkrętarki czy młotka.

Prowadzenie: Katarzyna Bednarz

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 14.30

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dzieci w wieku 10-13 lat wraz z dorosłymi opiekunami

Budowa bębenków

30 lat doświadczenia w budowie instrumentów to zaplecze, którym może się pochwalić pan Marek Mołodecki. W czasie Jarmarku pokaże najmłodszym, jak przy pomocy prostych materiałów wykonać i nastroić bębenek, który będzie nie tylko ozdobą, ale prawdziwym instrumentem!

Prowadzenie: Marek Mołodecki

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 15.30 (pierwsza grupa), godz. 16.30 (druga grupa)

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula

Dla kogo: dzieci w wieku 7+ wraz z dorosłymi opiekunami

Informacje praktyczne: Bezpieczeństwo

Decyzje programowe i logistyczne uzależnione są od obostrzeń i ogólnej sytuacji panującej w kraju. 

Na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl oraz portalu Facebook będą na bieżąco zamieszczane informacje dotyczące formy, w jakiej będzie możliwe spotkanie i realizacja tegorocznych wydarzeń.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna