Imprezy

Gdzie na dożynki?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2012, 13:25
Autor: Oprac. AM

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Dla rolników to okazja do świętowania zakończenie żniw, a dla lokalnego samorządu pokazania się w roli dobrego gospodarza. W ten weekend okazji ku temu nie zabraknie.

Lublin

W niedzielę (26.08) mszą świętą o godz. 14.00 w kościele z Matczyna, rozpoczną się Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej.

– Organizujemy je już ponad 10 lat – wyjaśnia Krystyna Figiel, zastępca dyrektora Muzeum wsi Lubelskiej. – To piękny zwyczaj przywołujący tradycyjne zwyczaje. Podczas mszy w kościele z Matczyna będą poświęcone wieńce dożynkowe, orszak dożynkowy przejdzie pod dwór z Żyrzyna, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się inscenizacja dożynek dworskich.

Widowisko parateatralne pokaże zwyczaje obowiązujące w dwóch majątkach, w dwóch dworach Lubelszczyzny – w Guzówce i Sławinie.

– W jednym z majątków składano duży wieniec, w drugim mały wianek uwity z pszenicy i żyta wkładano na głowę dziedzica i dziedziczki – wyjaśnia K. Figiel. – Zawsze dziedzic przygotowywał poczęstunek. Tak będzie i tym razem.

O godz. 16.00 rozpocznie się koncert pieśni polskich w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, dedykowany darczyńcom muzeum. Kmo.

Stary Bazanów (gmina Ryki)

Doroczne święto plonów gminy Ryki rozpocznie się w niedzielę (26.08) mszą o godz. 12 w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Starym Bazanowie. O godz. 13 poświęcenie wieńców dożynkowych na terenie Zespołu Placówek Oświatowych.

Potem w programie: ceremonia wręczenia chleba i korowód dożynkowy, wręczenie dyplomów i nagród dla wyróżniających się rolników i ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie wieńców. O godz. 15.30 rozpocznie się festyn dożynkowy, na którym: wystawa płodów rolnych, prezentacja firm, kiermasz sztuki ludowej, plac zabaw dla dzieci i stoiska gastronomiczne.


Niedrzwica Duża

Dożynki gminne odbędą się w niedzielę (26.08) na boisku sportowym przy ul. Krótkiej w Niedrzwicy Dużej. Uroczystości rozpocznie o godz. 11 korowód dożynkowy i uroczysta msza. Tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawi Zespół Śpiewaczy Krajka oraz Grupa Teatralna "Kszyk”.

W programie m.in. występy Zespołu Śpiewaczego ze Strzeszkowic, Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Kapeli Podwórkowej Apasze, Orkiestr Dętych z Niedrzwicy Dużej i Niedrzwicy Kościelnej, Zespołu La Fete, Formacji Tańca Ognia "Ignis”.

Rozstrzygnięte zostaną konkursy na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” oraz "Najpiękniejszy ogród”. Wieczorem o dobrą zabawę zadbają Queen Band oraz Czaban Band. Przez cały dzień prowadzona będzie tez można oddać krew.

Puławy

W sobotę na puławskich błoniach Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze strażaków ochotników. W niedzielę (26.08) impreza przeniesie się na tereny osady pałacowo-parkowej Czartoryskich (siedziba IUNG – PIB). O godz. 12 msza św. na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich. Po niej korowód i obrzędy dożynkowe.

Na scenie pojawią się m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Powiśle z POK "Dom Chemika”, Międzygminny Chór Pokolenie, Kabaret Babeczki z Gołębia, Zespół Śpiewaczy Kośminianki z gm. Żyrzyn, Kapela Nałęczowska, Kabaret pod Wydrwigroszem i Zespół Kalina z Markuszowa, Zespół Oblasianki i Powiślanki z gm. Janowiec, Zespół Śpiewaczy z gm. Baranów. Gwiazda wieczoru będzie Alergen. W programie także konkursy: wieńców dożynkowych potraw regionalnych, na najładniejsze stoisko, plastyczny i zawody sołtysów.

Gorajec Stara Wieś

Powiatowo-parafialne Dożynki 2012 w Gorajcu (powiat zamojski, gmina Radecznica) rozpoczną się w niedzielę (26.08) o godz. 9.45 spotkaniem zamojskiego starosty z rolnikami. Na godz. 10 planowany jest przemarsz korowodu, a o godz. 10.30 rozpocznie się uroczysta msza. Imprezy towarzyszące to wystawa rolnicza, wystawa sztuki ludowej, festyn rekreacyjno-sportowy i występy artystyczne.Rokitno

W Rokitnie (powiat bialski) odbędą się XIV Dożynki Powiatowe. Oficjalne obchody rozpoczną się w niedzielę (26.08) o godz. 11 uroczystą mszą pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Po mszy przemarsz korowodu na stadion, gdzie m.in. rozstrzygnięcie konkursów: "Wieńce Dożynkowe”, "Czym chata bogata”, "Nasz Chleb najlepszy”, "Sołtys Roku”, "Piękne, bo bialskie”.

Poza tym w programie: występy zespołów ludowych, wystawy twórczości ludowej, pokaz sztucznych ogni. Gwiazdą imprezy będzie zespół disco polo MEJK.


Radawiec

Dożynki Powiatu Lubelskiego odbędą się za tydzień, 2 września na lotnisku w Radawcu. Gwiazdą wieczoru będzie Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing. Na scenie pojawi się też sobowtór Maryli Rodowicz, Orkiestra Świętego Mikołaja i zespół EFFECT.

Tradycyjnie będzie też korowód wieńców, występy zespołów ludowych z Kraju i zagranicy, a także kiermasz i wesołe miasteczko. Około godz. 22 rozbłysną sztuczne ognie

Serniki

Z kolei za dwa tygodnie na dożynki zapraszają Serniki ( pow. lubartowski). W niedzielę 9 września, po mszy, która rozpocznie się w południe w w kościele pw. Św. Marii Magdaleny, korowód przejdzie na boisko gminne gdzie odbędzie się cały ceremoniał dożynkowy: powitanie gości, przekazanie i dzielenie chleba i wręczenie nagród dla najlepszych rolników. W programie ponadto: biesiada sarmacka, rosyjska i włoska w wykonaniu zespołu LoLolek Orkiestra, występ kabaretu Pigwa Show i zespołu Classic, a także lot balonem na uwięzi (dla dorosłych) i kącik zabaw dla dzieci.

Górka Kocka

2 września dożynki gminno-parafialne gminy Kock odbędą sie na placu przy szkole w Górce Kockiej (program na plakacie obok).

Impreza w klimacie disco polo. Wystąpi m.in. Sławek Mazur czyli HANS i nowa wokalistka grupy LOVE SYSTEM Renata Mazurenko.

Sitno

Gminno-parafialne dożynki gminy Sitno od godz. 9.30 na obiektach sportowych w Sitnie.
9.30 Korowód dożynkowy
10.00 Msza święta
11.30 Koncerty Młodzieżowej Orkiestry Dętej, ludowego zespołu "Kajetanie", zespołu z Kormalówki, zespołu Ex-azja z ZamościaGłusk

W najbliższą niedzielę 2 września przy Zespole Szkół w Kalinówce będzie można m.in. nauczyć się pisania gęsim piórem, wybić starodawną monetę, czy posmakować pasztetu z cukinii.

Dożynki słowiańskie gminy Głusk rozpocznie msza święta na boisku (godz. 12.30). Po nabożeństwie prezentacja wieńców dożynkowych, a na scenie wystąpią zespoły: Mały Głusk, Kalinka, Mętowiaczki, Lipstick Moneys, Dobry siew. Dożynki zakończy zabawa z zespołem Solaris.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna