Imprezy

Imprezy w czwartek w Lublinie. Etiuda & Anima 2015 w CK

Dodano: 14 maja 2015, 08:57
Autor: Damian Drabik

”Sen nocy letniej” w Multikinie
”Sen nocy letniej” w Multikinie

Wybrane imprezy w czwartek 14 maja w Lublinie.

WYDARZENIE

Cała(!) historia sztuki, godz. 17, Frutti di Mare Czwartaków 4, wstęp wolny

Czym jest historia sztuki? Jak można mówić o sztuce, tak, by wyrwać się ze stereotypowego, akademickiego przekazu? Tego dowiecie się na otwartych wykładach, które wystartują we Frutti di Mare już w kwietniu. Dowiecie się więcej o historii społeczeństw pierwotnych a zgodnie z chronologią przejdziemy przez wszystkie kluczowe momenty w historii kultury Europy.

Spotkanie autorskie z Edą Ostrowską, godz. 17, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Promocja książki „Edessy (poemat sowizdrzalski).

Spotkanie z cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”, godz. 18, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, wstęp wolny

stnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w popkulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami. Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa. Pomysłodawcą cyklu jest Mateusz Nowak.

Festiwal KODY: O obrotach – Ceremonia Sema, godz. 19, Centrum Kultury, Wirydarz, ul. Peowiaków 12, bilety 20-30 zł.

Taniec SEMÂ ma swoje źródła w pracach Mevlany Celaleddina Rumiego (1207-1273), trzynastowiecznego uczonego, poety i mistyka islamskiego. SEMÂ reprezentuje prawdziwą duchową podróż ku dojrzałości. Jest niczym legenda mi’raj, która opowiada o unoszeniu się do nieba i o powrocie na ziemię. Z biegiem czasu taniec SEMÂ stał się częścią tureckich wierzeń, tradycji i historii. Ceremonia SEMÂ składa się z 7 części, z których każda ma inne znaczenie. Nauki ścisłe uczą nas, że obroty są podstawowym warunkiem istnienia, że wszystko się obraca.

Festiwal KODY: Koncert Działania Muzyczne, godz. 20.30, Sala Koncertowa Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2

Cornelius Cardew: Tiger’s Mind, Treatise. Wykonawcy: Cardew Collective (Polska), prowadzenie: John Tilbury (Wielka Brytania).

Festiwal KODY: Czas tańca, godz. 22, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 12

Kapela Bornego z Podzamcza

KINO

Etiuda & Anima 2015, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 5 zł.

Filmy z całego świata nagrodzone i wyróżnione podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie (21-27 listopada 2014). Cztery niezwykłe seanse pełne różnorodnych emocji, opowiedziane przez doświadczonych profesjonalistów i młodych reżyserów m.in. z Polski, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Niemiec, Izraela, Francji, Kuby czy Egiptu. Wśród nich między innymi pokazywane w Cannes „Fragmenty”, prześmieszna nagroda publiczności – animowana opowieść o mitach – czeska „Mythopolis” czy kontrowersyjny dokument „Chłopiec z kurortu”.

Etiuda & Anima 2014/15 – lubelska edycja festiwalu. (fot. materiały Centrum Kultury w Lublinie)

 

”Dziewczyna z szafy”, godz. 19, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, bilety 8/10 zł.

Historia braci Jacka i Tomka oraz dziewczyny. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta - specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu.

Spektakl ”Sen nocy letniej”, godz. 19, Multikino Lublin, Aleja Spółdzielczości Pracy 36, bilety 25-35 zł.

o właśnie z tej błyskotliwej i zabawnej komedii pochodzi wiele ze słynnych językowych perełek Szekspira. Hermia kocha Lizandra, Helena kocha Demetriusza, Demetriusz ma pojąć za żonę Hermię... Gdy książę Aten stara się wyegzekwować zawarcie tego małżeństwa, kochankowie postanawiają schronić się w lesie, gdzie trafiają w sam środek sporu między królem a królową elfów. Ta historia tylko z pozoru jest błaha, a w rzeczywistości porusza uniwersalne kwestie dotyczące natury ludzkiej.

TEATR

”Kontrabasista”, godz. 19, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 40-120 zł.

Legendarny spektakl Jerzego Stuhra według tekstu Patricka Suskinda. Monolog muzyka z orkiestry, który zamiast grać zaczyna opowiadać historię swojego życia i nieodwzajemnionej miłości.

WARSZTATY

Gościnne Dzielnice, godz. 17, Nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny – zapisy mailowe

Wspólnie zastanowimy się jak zaprezentować w ciekawy i oryginalny sposób własną dzielnicę. Uczestnicy będą mogli zrealizować swoje pomysły w ramach programu Laboratorium Sztuki Społecznej, Dzielnice Kultury czy Nocy Kultury. Jeśli czujesz się lokalnym liderem, jesteś animatorem, społecznikiem, aktywistą, osobą z pasją, pracujesz w radzie dzielnicy, administracji osiedla lub zarządzie mieszkańców, a może po prostu chcesz odmienić swoją dzielnicę w sposób niezwykły, dołącz do nas koniecznie.

DLA DZIECI

TEATR

”Proszę słonia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1

Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna to dla wielu z nas powrót do dzieciństwa, zarówno jeśli chodzi o ulubioną lekturę, jak i wspomnienie starych „Dobranocek”. Tym razem historię chłopca, który nie umiał urosnąć i… słonia, który rósł ponad miarę, przenosimy na scenę.

WARSZTATY

W dolinie Muminków, godz. 9.30, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4

Zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna