Imprezy

Imprezy w piątek w Lublinie. Charytatywne "Pieśni morza" w Chatce Żaka

Dodano: 26 czerwca 2015, 07:18
Autor: Damian Drabik

Wybrane imprezy i wydarzenia w piątek 26 czerwca w Lublinie.

WYDARZENIE

Historia literatury: wokół czarnego romantyzmu, godz. 17, Frutti di Mare, Czwartaków 4, wstęp wolny

Wbrew pozorom romantyzm to nie wielka sentymentalna miłość, jaką wyobrażamy sobie obecnie. Romantyzm jeżeli już mówi o miłości, to przede wszystkim niespełnionej. Ważniejsza jednak wydaje się ta druga strona romantyzmu: rewolucja i powrót do mitu, do świata grozy. Jest to epoka wielkich idei i wielkich rozczarowań, epoka bohaterów bajronicznych i Miltonowskiego Szatana. Romantyzm nie musi być nudny! Spójrzmy na epokę w nieco innym świetle niż uczą tego w szkole. Konrad w Dziadach nie jest tylko oszalałym z rozpaczy poetą, jest kimś znacznie więcej i zamierzam to udowodnić.

Prowadzi: Agnieszka Skawińska

Artystki Lublina, godz. 17.30, Teatr Stary, Jezuicka 18, wstęp wolny

Zapewne zastanawiacie się kim są uczestniczki projektu Artystki Lublina? Część z nich zaistniała już na stronie internetowej, ale jeszcze nie wszystkie... Co ważne one również do końca nie znają znają pozostałych bohaterek projektu. Ale wszystkie spotkają się razem w Teatrze Starym. Będzie artystycznie, kobieco, zabawnie i interesująco.

„Pieśni morza” - charytatywny koncert dla Qni, godz. 19, ACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny „Pieśni morza”, z którego dochód przeznaczony będzie na rehabilitację Andrzeja „Qni” Grzeli, z zespołu Ryczące Dwudziestki. Andrzej „Qnia” Grzela przebywa na rehabilitacji, po przebytym w lutym udarze mózgu. By wspomóc kolegę, wystąpią znane szantowe kapele: Syndrom Beczki, Sauin, Krzysztof Szczęśniak, Igi Band i Shantymen.

Koncert Das Moon + Na Tak, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

„Umówiłem się z nią na dziewiątą” – koncert Retro Trio, godz. 21, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Potańcówka w stylu retro. Organizatorzy projektu przeniosą uczestników wydarzeń na cztery dni w romantyczną podróż do przedwojennego Lublina. Będą oni mieli okazję zobaczyć miasto oczami kochanków z tamtych czasów, poznać magiczne miejsca, zasmakować przedwojennej kuchni, posłuchać największych szlagierów, zaznać uroków życia towarzyskiego i nocnego, poflirtować w dawnym stylu. Zaplanowane wydarzenia pobudzą zmysły, posłużą rozrywce i integracji międzypokoleniowej oraz poszerzą wiedzę na temat historii i kultury retro.

KINO

Replika festiwalu Euroshorts, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 7 zł.

Euroshorts jest festiwalem filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy. Pierwsze pokazy festiwalu odbyły się w 1992 roku w Galerii Zachęta w Warszawie. Odtąd nieprzerwanie wspiera i wyróżnia młodych filmowców z całego świata. Pokazy obejmują filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także „Amerykański Film Reklamowy 2014” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

17 edycja Nocy Kina, godz. 23, Multikino Lublin | Galeria Olimp Al. Spółdzielczości Pracy 36 B, bilety 15/18 zł.

26 czerwca sieć kin Multikino zaprasza do udziału w 17. edycji Nocy Kina, podczas której z jednym biletem kinomani będą mogli przemieszczać się między wszystkimi salami multipleksów i oglądać najciekawsze filmy z ostatnich miesięcy. Od 23.00 do samego rana uczestnicy święta filmów zobaczą komedie, dramaty, filmy grozy, kino akcji oraz polskie kino.

TEATR

„Mistrz i Małgorzata”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-52 zł.

Monsieur Woland przejąwszy kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem.

„Need me”, „Open Field”, godz. 21.30, Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim

„Need Me” - Czy możemy istnieć bez naszego „Ego”? Jak bardzo pomaga nam ono utrzymać wrażenie trwałości i integralności własnej tożsamości? Jak silnie jesteśmy z nim związani, czy potrafimy je modyfikować i współpracować z nim?

„Open Field” - Spektakl „Open Field” będzie próbą nakreślenia granic wolności jednostki w społeczeństwie. Artyści będą szukali odpowiedzi na pytania jak można poszerzyć granice wyznaczane przez zbiorowość i co się stanie gdy wszelkie społeczne normy zostaną zerwane.

WYSTAWA

Wernisaż wystaw prac uczestników Ogniska przy lubelskim TPSP, godz. 17, Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36

W rocznym harmonogramie wystaw w Galerii TPSP „Przy Bramie” na koniec czerwca już na stałe zagościła wystawa, będąca podsumowaniem działań plastycznych uczestników Ogniska przy lubelskim TPSP. Obecna wystawa będzie przeglądem prac powstałych na przełomie 2014/2015r. pod kierunkiem mgr Waldemara Arbaczewskiego oraz mgr Waldemara Figla. Różnorodność zarówno tematyki jak i technik malarskich wskazuje na wszechstronne zainteresowanie sztuką przez uczestników zajęć.

„Ceremonie” / „To nie jest ostatnia fotografia”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, Galeria Białą, wstęp wolny

Strategia Roberta Maciejuka odnosi się do malarskiego cytowania kulturowych znaczeń, symboli, pochodzących ze współczesnych mediów, a także ze starych przedstawień religijnych, poprzez pejzaże , po portrety. Malarstwo Maciejuka balansuje pomiędzy naukową racjonalnością, sentymentalizmem i wyznaczeniem obszarów przestrzeni duchowej.
Wystawa belgijskiego fotografa Paula Sochackiego składa się z kilkudziesięciu zdjęć. Powstały one w formie szybkich, przypadkowych ujęć, które następnie artysta poddaje obróbce w programie komputerowym. W efekcie widzimy niezwykłe obrazy malarskie, które znacznie odbiegają od swoich pierwowzorów. Sochacki zaprosił do współpracy Jana Grykę, który na kilkunastu wydrukach wykonał dodatkowe interwencje malarskie.

Otwarcie instalacji „Kwietnik”, godz. 18, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A

Instalacja pt. Kwietnik swoją premierę miała w ramach projektu Grodzka 5 w 2014 r. Już wtedy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i spotkała się z aplauzem osób odwiedzających kamienicę przy Grodzkiej 5a. Rośliny doniczkowe, umieszczone na wewnętrznej, drewnianej klatce schodowej kamienicy, doskonale ożywiały staromiejską architekturę, wprowadzały tutaj dobrą, przyjazną i sprzyjającą skupieniu się oraz relaksowi atmosferę. Po przerwie znów będziemy mogli zobaczyć tę niezwykłą instalację i cieszyć się jej zielenią.

WARSZTATY

Gimnastyka z elementami tańca, godz. 10, nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny

Warsztat rozpocznie się od sesji pilates, a następnie będziemy się poruszać w rytmach energicznej muzyki wykorzystując elementy tańca współczesnego. Zapraszamy wszystkich lubiących ruch i taniec, bez względu na posiadane umiejętności. W ćwiczeniach wesprze nas profesjonalna instruktorka. Zajęcia odbędą się w wesołej, bezstresowej atmosferze. Jedyne, co potrzeba to wygodny strój i chęć do działania! Zajęcia poprowadzi Justyna Jasłowska - instruktorka i fizjoterapeuta.

Zajęcia muzyczne dla najmłodszych (4-7 lat), godz. 15, Frutti di Mare, Czwartaków 4,cena 5-20 zł.

We Frutti di Mare odbywać się będą regularne zajęcia dla najmłodszych. W zależności od chęci waszych pociech, nawet dwugodzinne spotkania odbywać się będą pod okiem Magdaleny Litwin – absolwentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na UMCS, która zaczęła jako pianistka a skończyła jako dyrygentka.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna