Imprezy

Imprezy w piątek w Lublinie. Flemings i Cosovel na Moście Kultury

Dodano: 19 czerwca 2015, 09:08
Autor: Damian Drabik

Flemings i Cosovel na Moście Kultury
Flemings i Cosovel na Moście Kultury

Wybrane imprezy i wydarzenia w piątek 19 czerwca w Lublinie.

WYDARZENIE

Historia literatury: wokół czarnego romantyzmu, godz. 17, Frutti di Mare Czwartaków 4, wstęp wolny

Wbrew pozorom romantyzm to nie wielka sentymentalna miłość, jaką wyobrażamy sobie obecnie. Romantyzm jeżeli już mówi o miłości, to przede wszystkim niespełnionej. Ważniejsza jednak wydaje się ta druga strona romantyzmu: rewolucja i powrót do mitu, do świata grozy. Jest to epoka wielkich idei i wielkich rozczarowań, epoka bohaterów bajronicznych i Miltonowskiego Szatana. Romantyzm nie musi być nudny! Spójrzmy na epokę w nieco innym świetle niż uczą tego w szkole. Konrad w Dziadach nie jest tylko oszalałym z rozpaczy poetą, jest kimś znacznie więcej i zamierzam to udowodnić. Prowadzi: Agnieszka Skawińska.

Przystanek poetek, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Tym razem gościem cyklu organizowanego przez Centrum Kultury będzie Joana Mueller - urodzona w Pile poetka, eseistka, redaktorka. Wydała cztery tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (2003),Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010) i „intima thule” (Wrocław 2015) oraz dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i „Powlekać rosnące” (Wrocław 2013).

Koncert Kody i Mody, godz. 19, ACK Chatka Żaka, Idziego Radziszewskiego 16, wstęp wolny

Kody i Mody, czyli Mikołaje i Młody Duch. Orkiestra świętego Mikołaja Wykona najnowszy materiał razem z tancerzami i śpiewakami z Zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej.

Koncert Zespołu Muzycznego Dorosłych The Węgliners, godz. 19, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, wstęp wolny

MAM DEDEK! Podsumowanie sezonu warsztatowego w DDK „Węglin”.

Koncert: „Samotność z Louisem Armstrongiem”, godz. 19, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a, bilety 10 zł.

Koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu artystów scen krakowskich m.in. Starego Teatru i Piwnicy Pod Baranami: Samotność z Louisem Armstrongiem. Spotkanie z twórczością Józefa Barana.

Koncert: Flemings/Cosovel, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, wstęp wolny

Flemings to powstały kilka miesięcy temu w Lublinie duet tworzą wokalista Borys Kunkiewicz oraz DJ i producent Łukasz Maron, znany jako Kiano. Utwór „Words” był oficjalnym debiutem Flemings i zarazem wypadkową inspiracji zespołu, wśród których wymieniają brzmienia disco-funk, nowoczesną elektronikę oraz kojarzone z gitarowym graniem – indie. Z kolei Cosovel Zespół grający eksperymentalny pop, którego utwory są przetłumaczonymi na języki polski i angielski tekstami słoweńskiego poety Srecko Kosovela. Autorką muzyki i słów jest Izolda Sorenson (ex Julia Marcell, Drekoty), której w występach na żywo towarzyszą basista Aleks Polak i perkusista Jose Manuel Alban Juarez.

Koncert: Łukasz Jemioła, godz. 20, Rock Bar, ul. Radziszewskiego 17, wstęp wolny

Wystąpi Łukasz Jemioła. Towarzyszyć mu będą: Robert Brzozowski na kontrabasie i Tomasz Rakowski na harmonijce ustnej. W programie m.in. materiał z nowej płyty Łukasza, którą można będzie nabyć na koncercie. Jest to płyta autorska w klimacie folku i bluesa.

Warm Up Let It Roll Party, godz. 20, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp 10 zł.

Podczas Warm Up Let it Roll Party w wirydarzu zagra mocny, wschodni i międzynarodowy skład producentów, didżejów z perkusją i saxofonem na żywo: Vshood feat. Miss God, Derrick& Tonika(Funkmasters, Lwów, Ukraina) + Michael Balog (live sax) oraz support DJ’e Mikro i Pieter (Lublin).

Variete Fundacji Sztukmistrze, godz. 20, Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim, wstęp wolny

Podczas spektaklu zobaczyć będzie można etiudy od sztuki nowego cyrku, czyli żonglerkę, akrobatykę i ekwilibrystykę, poprzez iluzję, kabaret, do muzyki i tańca i wiele innych.

TEATR

„Narodziny Fryderyka Demuth”, godz. 17, 20, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 15-50 zł.

Mieszkanie emigranta i przyszłego prawodawcy komunizmu Karola Marksa w Londynie gdzieś koło roku 1850 to tylko dwa pokoje bez kuchni i łazienki, w których gnieżdżą się żona trzydziestoletniego wówczas Karola, Jenny, była arystokratka z pięknym rodowym „von” w nazwisku, służąca Helena i czwórka dzieci. W takich warunkach powstawał "Kapitał". A raczej nie powstawał. W spektaklu i sztuce Macieja Wojtyszki nie widzimy Marksa piszącego, jesteśmy wyłącznie świadkami tego, co go od pisania odciągało. Jenny von Westphalen jest w wiecznej ciąży, dzieci hałasują, chorują i umierają, młodej służącej nikt nie płaci. Stale odwiedza ich i wspomaga bogaty przyjaciel i wielbiciel filozofa – Fryderyk Engels. Wojtyszko wydaje się z pozoru zastanawiać nad tym, czy rzeczywiście warunki życia Marksa odpowiadają za radykalizm jego społecznej diagnozy?

„Opowieści z Dolnej Francji”, godz. 18, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

„Opowieści z Dolnej Francji” to trochę „Francja społeczna”, ale przede wszystkim „Francja kulturowa”, południowa, śródziemnomorska. Ta, używająca dialektu langwedockiego, prowansalskiego, gaskońskiego czy le Nissart oraz dialektów, które za swój rdzeń mają język oksytański i wywodzą się z łaciny. Łacina wyewoluowała w langue d’oc na południu, a na północy przeszła w langue d’oil (z którego wywodzi się francuski). Są również kontrhistorią, taką, jaką często wybierali buntownicy, by sprzeciwić się centralizmowi. Spektakl w języku francuskim z tłumaczeniem na język polski.

„Sen nocy letniej”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 15-40 zł.

„Sen nocy letniej” to najbardziej erotyczna ze wszystkich sztuk Szekspira – twierdził Jan Kott. Diabelski Puk wyzwalający z ludzi najbardziej pierwotne instynkty i perfidni władcy elfów gmatwają na potęgę emocje i pragnienia bohaterów. Eros i Tanatos pchają ich w objęcia miłosnej orgii , wymienność afektów i kochanków staje się igraszką. Debiutanci w sztuce miłości idą w las na zew zwierzęcej Natury. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

WARSZTATY

Gimnastyka z elementami tańca, godz. 10, nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny

Warsztat rozpocznie się od sesji pilates, a następnie będziemy się poruszać w rytmach energicznej muzyki wykorzystując elementy tańca współczesnego. Zapraszamy wszystkich lubiących ruch i taniec, bez względu na posiadane umiejętności. W ćwiczeniach wesprze nas profesjonalna instruktorka. Zajęcia odbędą się w wesołej, bezstresowej atmosferze. Jedyne, co potrzeba to wygodny strój i chęć do działania! Zajęcia poprowadzi Justyna Jasłowska - instruktorka i fizjoterapeuta.

DLA DZIECI

TEATR

”Jaś i Małgosia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, bilety 15 zł.

Spektakl w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego przeznaczony dla dzieci od 6 lat. Baśniopisarz za pomocą czarów przeniesie młodych widzów do świata Jasia i Małgosi.

WARSZTATY

Zajęcia muzyczne dla najmłodszych, godz. 15, Frutti di Mare Czwartaków 4, koszt 5-20 zł.

We Frutti di Mare odbywać się będą regularne zajęcia dla najmłodszych. W zależności od chęci waszych pociech, nawet dwugodzinne spotkania odbywać się będą pod okiem Magdaleny Litwin – absolwentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na UMCS, która zaczęła jako pianistka a skończyła jako dyrygentka.

„Kreska do kreski”, godz. 17, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, opłata 30 zł./mc.

Uczestnicy warsztatów uczą się opowiadać ciekawe historie za pomocą symbolicznej kreski. Komiksy powstają pod okiem Macieja Pałki.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna