Imprezy

Imprezy w poniedziałek w Lublinie. "Daas" w Teatrze Starym, "Rejs" w CK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2015, 06:45

Wybrane imprezy w poniedziałek 13 kwietnia w Lublinie.

SPOTKANIE

Spotkanie z Bogusławskim, godz. 16, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
W związku z jubileuszem 250-lecia Teatru Narodowego, prelegentka (Małgorzata Szyszka) postanowiła przypomnieć jeden z tekstów ojca tegoż teatru Wojciecha Bogusławskiego tj. "Dramaturgię” – czyli naukę sztuki scenicznej dla Szkoły Teatralnej napisaną w z 1812 r.
"Dramaturgia” jest tekstem, który nie tyko może służyć edukacji młodych adeptów sztuki scenicznej ale także w komediowej formie przekazać wiedzę na temat zwyczajów panujących w Oświeceniu. Podczas jego czytania przenosimy się parę set lat wstecz odnajdując te same emocje, które rządziły wtedy jak i obecnie życiem człowieka.

KINO

”Daas”, godz. 18, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 8/10 zł.
Brawurowy debiut fabularny Adriana Panka. To niemal bezczelność w dzisiejszych warunkach – przy skromnym debiutanckim budżecie porywać się na kostium? A jednak warto było. Powstała klimatyczna, nastrojowa opowieść nie tyle o historii (choć Panek pokazuje jej nieznane a jakże ciekawe oblicze), co o ludziach w nią wplątanych, szukających wiary i sensu życia, podległych manipulacjom, próbujących się rozeznać w świecie, którym rządzą niejasne reguły.

”Rejs”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilet 4 zł.
To byłby kolejny nudny rejs statku wycieczkowego po Wiśle, gdyby nie pomyłka kapitana, który pasażera bez biletu bierze za instruktora kulturalno-oświatowego. Kaowiec mimo woli, początkowo stremowany narzuconą rolą, stopniowo zaczyna się w niej coraz lepiej odnajdywać. Formuje radę rejsu i zmusza pasażerów do coraz bardziej groteskowej aktywności. Kolejne wydarzenia: przygotowywanie występu na święto kapitana, próby wokalne i gimnastyczne, czy test na inteligencję sprawiają, że wszyscy zaczynają tracić poczucie rzeczywistości. Szkicowy scenariusz Janusza Głowackiego i Marka Piwowskiego; obsada złożona głównie z naturszczyków zachęconych niecodziennym anonsem rewelacyjny Stanisław Tym i duet Himilsbach i Maklakiewicz; groteska i surrealistyczne poczucie humoru złożyły się na jedną z najoryginalniejszych polskich komedii.

TEATR

”Ony”, godz. 11, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 - Sala Czarna, bilety 15/20 zł.
"Po co człowiekowi baśnie? Kiedyś uczono nas, że po to, byśmy wyciągali z nich morały, żebyśmy wiedzieli, że wilk jest zły, a lisek chytry. Tymczasem baśnie powstawały i wciąż powstają także po to, by uciec do innego świata – pełnego przygód, magii, ale też niebezpieczeństw. Piotruś Pan i Wendy, Alicja, Adaś Niezgódka, rodzeństwo Pavensie czy Harry Potter uciekają od bolesnej rzeczywistości, by gdzie indziej przeżyć to, czego nie mogą doświadczyć w normalnym życiu. Jednak sednem najmądrzejszych baśni nie jest sama ucieczka, przygody i czary, ale to że ten inny świat potrafi nauczyć bohaterów, jak radzić sobie z problemami bez czarodziejskich różdżek, umiejętności latania, magicznych doradców czy przyjaciół. Mądre baśnie uczą bowiem nie tyle ucieczki, co powrotu do rzeczywistości.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna