Imprezy

Imprezy w środę w Lublinie. Skandale w sztuce w Biblio

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2015, 08:55

Wybrane imprezy w środę 8 kwietnia w Lublinie.

SPOTKANIE

Wieczór autorski promujący książkę Pawła Piotra Reszki "Diabeł i tabliczka czekolady”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką, autorem wydanej w marcu książki "Diabeł i tabliczka czekolady” stanowiącej zbiór reportaży o współczesnej Polsce. Dziennikarz lubelskiego oddziału Gazety Wyborczej będzie opowiadał o swojej nowej książce i rozmawiał ze słuchaczami.

Spotkanie z prof. Zeev Baranem, Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, architektem i urbanistą, godz. 18.30, aula klasztoru oo. Dominikanów, ul. Złota 9
Spotkanie będzie połączone z wykładem profesora pt. "Jerozolima – miasto wielokulturowe i wielo religijne”.
Pracownia architektoniczna Zeev Barana specjalizuje się m.in. w planowaniu projektów dla krajów rozwijających się, ona sam prowadzi również działalność dydaktyczną i promuje Polskę w Jerozolimie.
W środę o godz. 11 wygłosi wykład dla zainteresowanych i studentów architektury w Lublinie – na temat "Wpływ fizycznego środowiska na ludzką percepcję”. Spotkanie ze studentami to możliwość włączenia ich przez prof. Zeev Barana, jako kandydatów na staże zawodowe w Jerozolimie.

Salon Ludzi Ciekawych. Spotkanie z dr Waldemarem Odorowskim, prezesem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, godz. 18, Hades Szeroka, ul. Grodzka 21. Wstęp wolny
Waldemar Odorowski, historyk sztuki, prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, kierownik Kamienicy Celejowskiej - Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest twórcą kuratorem ponad 100 wystaw w Muzeum Nadwiślańskim, w tym poświęconych wszystkim najważniejszym artystom związanym z Kazimierzem, autorem m.in. fundamentalnych monografii "Malarze Kazimierza nad Wisłą”; i "Kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX - XXI wiek”; oraz wielu artykułów o korzeniach kulturowych i tradycjach artystycznych Kazimierza. Między innymi dzięki jego pomysłom po raz pierwszy po wojnie przygotowano w Kazimierzu wystawy prezentujące malarzy żydowskich ("W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku”) oraz dawną kolonię artystyczną w Krzemieńcu. W 2000 roku doprowadził do wpisania Kazimierza Dolnego na listę członków Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych, jako pierwszego miasta z Polski, jak też doprowadził do współpracy z ważną kolonią artystyczną w niemieckim mieście Worpswede (w ubiegłym roku odbył się w Kazimierzu Festiwal Kolonii Artystycznych). Był inicjatorem i współzałożycielem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, od 2006 roku jest jej prezesem. Zainicjował "Salon Letni”, cykl wystaw współczesnych malarzy związanych z Kazimierzem, pokazy tego malarstwa pod nazwą "Kanał Sztuki”; (w korycie Grodarza) itp. W 2013 roku został uhonorowany medalem "Zasłużony dla kultury polskiej”.

Spotkanie z poetą niemieckim Janem Wagnerem, godz. 17, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Spotkanie z uznanym i nagradzanym poetą niemieckim Janem Wagnerem. Spotkanie poprowadzi oraz o poezji i jej tłumaczeniach porozmawia Tomasz Ososiński (Warszawa).
Jan Wagner (ur. w roku 1971 w Hamburgu) - wychował się w Ahrensburg, małym miasteczku w Szlezwiku-Holsztynie. Od roku 1995 mieszka w Berlinie. Wiersze Wagnera na tle wierszy innych współczesnych poetów niemieckich charakteryzuje wyjątkowe wyrafinowanie wyrazu i bogactwo formalne. W jego dorobku znajdują się m.in. nenia, eklogi, haiku, aubady, anagramy i cykle sonetów.

Wykład: Niezrealizowana idea - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krzemieńcu, godz. 17, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Otwarty wykład Doroty Seweryn-Puchalskiej z cyklu Obraz w kolekcji nowoczesnej - VI edycja wykładów z historii sztuki.
Kolonie artystyczne włączone w nurt sztuki europejskiej stały się istotnym zjawiskiem na mapie artystycznej Europy, od lat 20. XIX w. do początku XX w. W ten nurt kolonii artystycznych wpisuje się także Krzemieniec. Miasto, położone na terenie Ukrainy, w okresie międzywojennym, na mocy traktatu ryskiego, należące do Polski. Tu w latach 30. XX w. życie artystyczne rozkwitło z ogromną mocą, do czego przyczynił się tkwiący, w działającym w mieście Liceum Krzemienieckim potencjał. Artystów przyciągał także urok miasta z wyjątkowością jej architektury i otaczająca miasto przyroda. Przyjeżdżający do Krzemieńca artyści, od roku 1936 skupiali się w zorganizowanym przy Liceum Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Byli to najznakomitsi artyści ówcześnie działający. Wymienić tu można choćby: Jana Cybisa, Emila Krchę, Czesława Rzepińskiego, malarzy Grupy Krakowskiej, Grupy Artystów Plastyków "Pryzmat” czy Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg”.

Wykład: Skandale w sztuce, godz. 18, Biblioteka Multimedialna "Biblio", ul. Szaserów 13-15
Wykład poprowadzi Magdalena Ujma – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej. Ukończyła studia na historii sztuki KUL, a następnie z zarządzania kulturą w Ecole de Commerce w Dijon. Pracowała w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, gdzie prowadziła galerię. Następnie w redakcji Kwartalnika Literackiego "Kresy", gdzie prowadziła dział "Sztuka”. Jej kolejne doświadczenia profesjonalne to: Muzeum Sztuki w Łodzi i Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Była kuratorką i współkuratorką ponad 40 wystaw, w tym "Вoys” - o obrazach męskości w sztuce (2005), "Вad News” i "Last News” o medialnych obrazach zła (2006 i 2007), cykl "Transkultura” o Innych w zglobalizowanym świecie (2006-2008). Ostatnie jej wystawy to "Dzień jest za krótki. Kilka opowieści autobiograficznych”(Muzeum Współczesne Wrocław, 2013), a także "Co pozostaje” (BWA Sokół w Nowym Sączu, 2013) o pamięci emocjonalnej i cielesnej. Obecnie prowadzi projekt poświęcony pamięci miejsca i prywatnej historii instytucji kultury "Grodzka 5” w Warsztatach Kultury w Lublinie. Jest autorką ponad 400 testów o sztuce współczesnej, publikowanych w najważniejszych polskich czasopismach kulturalnych, min w "Kresach”, "Res Publice Novej”, "Twórczości”. Opublikowała eseje do książek "Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000”(CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007) i "Artystki polskie”(PWN, Bielsko-Biała – Warszawa 2011). Wydała książkę "Sztuki wizualne. Skandale” (PWN, Bielsko-Biała – Warszawa 2011). Prowadzi zajęcia z krytyki artystycznej i bloga. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe oraz Prezydenta Miasta Lublin. Do jej zainteresowań należą: sztuka zaangażowana społecznie, krytyka instytucjonalna, rola opowieści w sztuce współczesnej.

KINO

”Bab'Aziz”, godz. 18, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 10/12 zł
Niekończącą się pustynię przemierzają dwaj dziwni wędrowcy. Ishtar, pełna energii kilkuletnia dziewczynka i jej stary nie-widomy dziadek - opiekun, przewodnik i mistrz. Celem ich pielgrzymki jest wielki zjazd derwiszów, który odbywa się raz na trzydzieści lat. Miejsce spotkania jest jednak tajemnicą. Pielgrzymi, którzy chcą trafić na święto derwiszów, muszą kierować się sercem i wiarą, wsłuchiwać w odwieczną ciszę, a wtedy pustynia sama wskaże im drogę..

”Cztery noce marzeń”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Młody malarz Jacques wpada przez przypadek na Marthe, gdy ta rozważa popełnienie samobójstwa na Pont-Neuf w Paryżu. Młodzi rozmawiają i postanawiają zobaczyć się ponownie następnej nocy. Stopniowo Jacques odkrywa, że kochanek Marthe obiecał spotkać się z nią tamtego dnia na moście, ale się nie zjawił. Przez następne noce Jacques zakochuje się w kobiecie – lecz podczas czwartej z nich pojawia się kochanek Marthe…

”Locke”, godz. 19, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A, wstęp wolny
Locke – jeden z najoryginalniejszych filmów brytyjskich ostatnich lat. Całość dzieje się podczas jednej nocy, kiedy to tytu-łowy bohater – Ivan Locke (rewelacyjny Tom Hardy) podróżuje autem z Birmingham do Londynu. Poznajemy go jako czło-wieka sukcesu, spełnionego ojca rodziny, mającego świetną pracę i perspektywę wymarzonego awansu. Seria rozmów telefo-nicznych, jakie Ivan odbędzie tej nocy, podważy jednak wszystko w co wierzył i wywróci jego świat do góry nogami. Wciągająca, hipnotyczna i gęsta atmosfera filmu przykuwa uwagę widza niczym najlepszy thriller. Wątki dramatyczne mieszają się z coraz to nowymi zagadkami. Klaustrofobiczne wnętrze samochodu dodatkowo potęguje niemoc bohatera.

”Biały Bóg”, godz. 19, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5 Lublin, bilety 8/10 zł
Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

”Przystojniaki”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16 Lublin, bilety 10/12 zł
Hervé to typowy czternastolatek. Mieszka z matką, w szkole radzi sobie nienajlepiej. Jego marzeniem jest mieć dziewczynę. Kolejne próby podbojów kończą się fiaskiem, ale Hervé nie odpuszcza. Pewnego dnia, w nieco tajemniczych okolicznościach, okazuje się, że wpadł w oko jednej z najładniejszych dziewcząt w klasie. Ale chłopak tego nie widzi, a kiedy już to do niego dochodzi, jest za późno...

TEATR

”Mistrz i Małgorzata”. godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-52 zł
Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Jednocześnie każdy, kto podejmie się próby scenicznej adaptacji tego tekstu, skazany jest na wybór perspektywy spojrzenia na historię Wolanda i jego świty nawiedzającego Moskwę. Jego przybycie do rosyjskiej stolicy sprawia, że wielu zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, w dobrze znaną codzienność wkracza niesamowite, niemożliwe staje się możliwe, pojawia się niepokój, czy świat jest naprawdę takim, jakim zawsze wydawał się być. Od tego wszystkiego niektórzy (dosłownie i w przenośni) zaczynają tracić głowy.
Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Dlatego Artur Tyszkiewicz – reżyser i autor adaptacji Mistrza i Małgorzaty przygotowywanej właśnie w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie – postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

DLA DZIECI

TEATR

”Bucik Kopciuszka”. godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
To propozycja dla najmłodszych. Twórcy skupili się na jednym z symboli baśni o Kopciuszku - pantofelku, i wokół niego budują całą gamę plastycznych obrazów. Pantofelek jest jedynym śladem, dzięki któremu Książę będzie mógł odnaleźć uko-chaną. Nasze przedstawienie to zbiór obrazów i sytuacji o tropieniu przeróżnych śladów i zostawianiu ich, np. śladów butów, opon, kocich łapek, a także rysowaniu ich tam, gdzie spotkało nas coś dobrego, interesującego. Filarem przedstawienia jest zabawa przedmiotami, odkrywanie ich nowych znaczeń i funkcji.

”Pyza na polskich dróżkach”. godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1 Lublin
Tytułowa Pyza zabierze dzieciaki na ścieżki, gdzie sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi "tyci-widzowie” mają szansę spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać na przebieg i tempo spektaklu.
Opiekę muzyczną i patronat honorowy nad spektaklem objął Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna