Imprezy

Imprezy we wtorek w Lublinie. Trwa festiwal "Dźwięki słów"

Dodano: 23 czerwca 2015, 08:25
Autor: Damian Drabik

Jerzy Satanowski (fot. materiały prasowe)
Jerzy Satanowski (fot. materiały prasowe)

Wybrane imprezy i wydarzenia we wtorek 23 czerwca w Lublinie.

WYDARZENIE

Dźwięki słów: Spotkanie z Jerzym Satanowskim, godz. 16, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Jerzy Satanowski – kompozytor i aranżer, a także reżyser teatralny, juror wielu konkursów i festiwali, znawca piosenki poetyckiej. Jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów zajmujących się muzyką filmową, teatralną i telewizyjną. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował w 1972 kompozycjami do spektaklu „Trucizna, miłość i śpiew” do tekstów Edwarda Stachury.

Bitwa o kulturę: Czy Polska potrzebuje dramatu narodowego?, godz. 18, Teatr Stary, Jezuicka 18, wstęp wolny

Michał Zadara podjął się wielkiego projektu wystawienia całych „Dziadów” Mickiewicza, co finalnie ma się skończyć w 2016 roku, zapowiada się monumentalne dzieło. Radosław Rychcik odniósł nieprawdopodobny sukces swoimi „Dziadami”, w których romantyczne i narodowe realia podmieniono na hollywoodzki i popkulturowy kod. Trwa ogólnopolski ministerialny projekt Klasyka Żywa, będący próbą ukierunkowania zainteresowań polskich twórców tekstami z przeszłości. Czy polscy reżyserzy zaczynają odwracać się od tak zwanego teatru postdramatycznego szukając wielkich tematów związanych z naszą polskością, naszą tożsamością? Czy czeka nas nowa wielka debata o historii, narodzie, tradycji? Co znajdziemy w klasycznych tekstach dramatycznych a czego nie wolno tam szukać?

Spotkanie poetyckie: Urszula Gierszoń, godz. 18, Dom Kultury "Ruta", ul. Różana 8, wstęp wolny

Urszula Gierszoń – prozaik, eseistka i krytyk literacki.

Poławiacze Pereł Improv Teatr w Domu Złotnika, godz. 20, Pub "Dom Złotnika" Złota 4, wstęp 10 zł.

Wieczór improwizacji różnymi formami. Skecze, etiudy, komedie, farsy, dramaty, otwarte czytania. Wystąpią: Publiczność, improwizatorzy, aktorzy.

Dźwięki słów: Iva Bittová z zespołem Cikori, godz. 20.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 35-60 zł.

Czeska awangardowa skrzypaczka, wokalistka i kompozytorka. We wczesnych latach 80. zaczęła grać na skrzypcach i śpiewać. Jej unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry przyniosły jej międzynarodową sławę. Nagrała kilkanaście płyt. Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. W swojej grze na skrzypcach wykorzystuje różne techniki, m.in. uderzanie strun różnymi przedmiotami czy traktowanie skrzypiec jak banjo. Jej głos zmienia się od tradycyjnego śpiewu do krzyku, świergotu i jęków. W swoje występy angażuje całe ciało, wykorzystując zdolności aktorskie, zamienia je za każdym razem w odmienny performance.

Iva Bittová z zespołem Cikori

 

Dźwięki słów: Poefonia – papilarnymi drogami, godz. 22, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Nazywają siebie lubelskim tworem muzyczno-słownym, zajmującym się piosenką autorską z nurtu poezji śpiewanej. Poefonia powstała w 2012 r. i ma swój początek przy Bursie Szkół Artystycznych w Lublinie. Zespół gości głównie na scenie lubelskiej, ale i rzeszowskiej, gdzie wystąpili w ramach „Wschodu Kultury” oraz w ramach „Osiedlowych spotkań z poezją”. Biorą udział w licznych festiwalach piosenki artystycznej – na „Wschodach” w 2014 r. zdobyli pierwsza nagrodę, dzięki czemu podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpili z pełnym autorskim recitalem. Natomiast podczas minionej edycji „Metamorfoz Sentymentalnych” zostali zdobywcami trzeciej nagrody.

Dźwięki słów: Hubert Bojarski – obraz przeszłości, godz. 23, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Autor utworów z gatunku piosenki literackiej, „wychowany” na poezji Jacka Kaczmarskiego i Jacka Kowalskiego. Prozaik i poeta, specjalizujący się w krótkich formach z pogranicza fantastyki i political fiction. W Lublinie wystąpi z koncertem piosenek autorskich, nawiązującym zarówno w stylistyce, jak i tematyce do słynnego programu Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego – „Muzeum”. Utwory wchodzące w skład programu opowiadają o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii rodzimej i powszechnej – od starożytności do współczesności.

KINO

„Ermitaż odkryty. 250 lat gromadzenia zbiorów”, godz. 19, Multikino Lublin, al. Spółdzielczości Pracy 36, bilety 30-35 zł.

„Ermitaż odkryty. 250 lat gromadzenia zbiorów” to niezwykły, trwający 83 minuty, reportaż Margy Kinmonth o jednym z najsłynniejszych muzeów świata, zrealizowany z okazji jego jubileuszu. W Ermitażu zgromadzono ponad 3 miliony dzieł sztuki – od Rembrandta po najsłynniejszych Rosjan, od Michała Anioła po Matisse’a. Twórcy filmu zabiorą nas nie tylko w podróż po salach wystawowych, ale zaproszą również do pracowni konserwatorskich, gdzie eksperci opowiedzą o eksponatach i związanych z nimi ludzkich historiach. Kamera dokładnie pokaże detale najciekawszych prac.

TEATR

Dźwięki słów: „Exterminator. Komedia muzyczna według Kochanowa i okolic”, godz. 18.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 25-40 zł.

Czterech przyjaciół gra w zespole deathmetalowym „Exterminator”. Marzyli o karierze muzycznej i piszczących fankach, a skończyło się na próbach w garażu. Pewnego dnia pojawia się propozycja od miejscowego urzędnika i szansa na występy przed szerszą publicznością. Gdzie jest granica kompromisu? Co znaczy „upadek” dla kapeli z zasadami? W co gra urzędnik i jaki związek ma z tym Koło Gospodyń Wiejskich?

Exterminator. Komedia muzyczna według „Kochanowa i okolic”

 

WARSZTATY

Warsztaty rysunku, godz. 17, Frutti di Mare, Czwartaków 4, cena 10 zł./spotkanie

Nie umiesz rysować? Chciałbyś rysować? Chciałbyś doświadczyć magicznej chwili, w której dzięki pracy Twoich rąk na papierze pojawia się COŚ? Na przykład… krzak? regał? widły? klarnet? A może po prostu chcesz poprawić dotychczas zdobyte umiejętności, szlifować je tak, by osiągnąć perfekcję? Nie ważne jaki cel Ci przyświeca – zapraszamy na zajęcia z rysunku dla początkujących i zaawansowanych.

Warsztaty z tworzenia instrumentów, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Uważamy, że instrumentem może być każdy przedmiot, a muzyka jest zbiorem dźwięków. Właśnie dlatego pragniemy przekonać uczestników o muzycznych właściwościach przedmiotów użytku codziennego. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznać się z technikami muzyki improwizowanej, zbudować proste instrumenty muzyczne oraz nauczyć się gry na nich.

Warsztaty komiksu, godz. 17.30, nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny

Podczas warsztatów opowiemy o tym czym jest komiks, jak można opowiadać historie i emocje za pomocą rysunku, poćwiczymy praktyczne rysowanie krótkich historyjek obrazkowych. Powstałe komiksy zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeni publicznej. Na zajęcia zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku.

DLA DZIECI

WARSZTATY 

Artelandia, godz. 10.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Artelandia to edukacyjne zabawy muzyczne dla dzieci w wieku 4-6 lat. Podczas tych zajęć dzieci mają okazję poznać między innymi nowe dźwięki oraz instrumenty (w większości wykonane własnoręcznie) na przykład trąbkę zrobioną z węża i lejka czy też tradycyjny japoński instrument Kokiriko skonstruowany z dyskietek komputerowych. Spotkanie z różnorodnymi brzmieniami pomoże obudzić w dziecku muzyczną wrażliwość, która w przyszłości może okazać się wielkim talentem.

Tajniki animacji, godz. 17.30, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, cena 30 zł./mc

Uczestnicy poznają różne techniki animacji poklatkowej, przygotowują scenariusze filmowe oraz tworzą krótkie sekwencje w technice plastelinowej. Warsztaty prowadzi Anna Chabros-Piłat.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna