Inne

5 Rajd Zapory w Bełżycach. Śladami Zapory i zaporczyków

Dodano: 5 maja 2017, 20:49
Autor: aa

Około 500 uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznego, piątego już Rajdu im. mjr. cc. „Zapory”. Dwudniowa impreza rozpoczyna się w sobotę 6 maja.

Trasa tegorocznego rajdu przebiega z Bełżyc przez Matczyn i Radawiec do Konopnicy. Na niedzielę zaplanowano zaś m.in. inscenizację historyczną.

– Inicjatywa się przyjęła. Z roku na rok uczestników rajdu jest coraz więcej – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc, który wspólnie ze Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław” organizuje Rajd im. mjr. cc. „Zapory”. – Rajd co roku jest urozmaicany, ponieważ plan jest taki aby nie było to w jednym miejscu. Trasa rajdu jest jednak tak dobierana aby przebiegała śladami miejsc pamięci, żeby młodzież mogła się czegoś dowiedzieć. Sporo jest wiedzy historycznej.

W sobotę, o godz. 9 uczestnicy rajdu wyruszą w trasę do Konopnicy z rynku w Bełżycach. Pod drodze będą konkursy historyczne. Zaplanowane jest też ognisko. O godz. 12.30 nabożeństwo przy pomniku w Radawcu, który upamiętnia osoby zamordowane przez hitlerowców w 1940 r. Natomiast ok. godz. 16 (o ile dopisze pogoda) na lotnisku w Radawcu zaplanowano pokaz skoków spadochronowych. Pierwszy dzień rajdu zakończy się ok. godz. 19.30 w Konopnicy koło remizy strażackiej.

Z kolei w niedzielę o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Bełżycach zostanie odprawiona msza święta w intencji mjra Hieronima Dekutowskiego. O godz. 11.45 na bełżyckim rynku ma się rozpocząć inscenizacja egzekucji, która miała miejsce 9 czerwca 1944 r.

– Inscenizacja dotycząca tych tragicznych wydarzeń była już prezentowana – dodaje burmistrz Bełżyc. – Wzbudziła wówczas wiele emocji dlatego chcemy ją powtórzyć, tyle, że w krótszej formie.

Po inscenizacji – o godz. 12.45 na błoniach rozpocznie się koncert charytatywny „Rodakom na Kresach”.

Czytaj więcej o: Bełżyce ryszard góra Rajd Zapory
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2017 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doczytaj, potem możesz obrażać...
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2017 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Milczeć komusze bekarty.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2017 o 04:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A moze pochylimy glowyprzed tymi ktorzy zgineli z rak pododzialow podlegajacych Zaporze przeciez to tez ludzie byli.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2017 o 01:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ileż można tłuc to samo...? Zapora to nie jest postać jednoznaczna moralnie. Poza tym może już wystarczy odgrzebywania trupów sprzed 70 lat?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna