Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

21 kwietnia 2009 r.
22:04
Edytuj ten wpis

Architektura - najtrudniejsza ze sztuk

0 0 A A

3 projekcje i 3 debaty złożą się na lubelską odsłonę tegorocznego Arch Film Fest, objazdowego minifestiwalu filmów o architekturze (21-23.04).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Architektura to dziedzina z pogranicza sztuki i techniki. Najtrudniejsza sztuka, bo najbardziej odpowiedzialna i wymagająca ogromnej wyobraźni i wiedzy. I najpiękniejsza ze wszystkich gałęzi techniki.

Od żadnej innej ze sztuk nie jesteśmy tak bardzo zależni na dobre i złe. Dla większości ludzi jest niezbędna do mieszkania. Jest potrzebna, żeby kwitło życie kulturalne, by rozwijała się zorganizowana edukacja i nauka. Bez niej nie działałoby wiele gałęzi przemysłu, handel i medycyna.

Realizowana nieumiejętnie może stanowić wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Architektura, jak inne dziedziny z pogranicza sztuki i techniki, ma swoich klasyków, buntowników, sławy historyczne i żyjące oraz nurty i style. Wszystko to można sobie przybliżyć dzięki imprezie Arch Film Fest.

Bohaterem tej edycji minifestiwalu będzie Rem Koolhaas, jeden z najbardziej wyrazistych projektantów, także urbanista i teoretyk, szef słynnej firmy OMA (Office for Metropolitan Architecture).

Dzieła tego Holendra można spotkać na kilku kontynentach. To on zaprojektował ambasadę holenderską w Berlinie, Casa Musica w Porto, Central Library w Seattle i wieżowiec Central China Television w Pekinie.

Daniel Liebeskind mówi, że fundamentem jego profesji jest muzyka. Koolhaas ma równie oryginalną teorię. Twierdzi, że projektowanie jest jak pisanie scenariusza. Wymaga intrygi, serii epizodów i montażu, który wszystko zespoli i uczyni interesującym.

Ale bardziej znane i wpływowe jest hasło Koolhaasa "Fuck the context!”. Stało się ono sloganem wszystkich antykontekstualistów, czyli architektów lubiących narzucać użytkownikom swoje reguły i tworzącym często w kontrze do stylu i tradycji zagospodarowywanego miejsca.

W 2008 roku tygodnik "Time” umieścił Koolhaasa na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Także w ubiegłym roku holenderski architekt został zaproszony do Grupy Mędrców, organu doradczego Unii Europejskiej w sprawie jej przyszłości.

Zasiada w niej obok m.in. naszego bohatera narodowego Lecha Wałęsy, byłej prezydent Łotwy Vairy Vike-Freibergi i eksprezesa Nokii Jormy Ollili.

97-minutowy film "Rem Koolhaas: A Kind of Architect” otworzy we wtorek minifestiwal. Po projekcji odbędzie się rozmowa o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce, o architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego.

W dyskusji wezmą udział Bolesław Stelmach (architekt), Piotr Brożek (autor filmów o tematyce związanej z Lublinem), Maciej Bojarczuk (student architektury) i Włodzimierz Giermasiński (współwłaściciel Galerii "Gala Dom i Wnętrze”).

W środę zostanie pokazany 96-minutowy obraz "Leben in der Stadt von Morgen” (Żyć w mieście przyszłości). Film opowiada o berlińskiej dzielnicy Hansa, którą pół wieku temu projektowało 64 najbardziej znanych modernistów, m.in. Arne Jacobsen, Walter Gropius, Le Corbusier i Oskar Niemeyer.

Projektanci chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zrealizować wizję zielonego miasta i nowego człowieka. Po latach autorzy filmu pytają o efekt eksperymentu architektów i lokatorów.

Seans będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. Będzie też kolejną okazją do podsumowania dorobku modernizmu i jego oddziaływania na współczesną architekturę.

Udział w dyskusji zapowiedzieli Elżbieta Pytlarz (architekt prowadzący zajęcia z projektowania), Dariusz Habdas (inżynier budowlany, pracownik Urzędu Miasta Lublin, Hubert Mącik (historyk sztuki) i Małgorzata Domagała (dziennikarka "Gazety Wyborczej”).

Ostatnim filmem lubelskiej odsłony tegorocznego Arch Film Fest będzie 56-minutowy dokument "Jean Nouvel - Aesthetics of Wonder”. Nouvel to francuski architekt, który zaprojektował m.in. centrum Andel w Pradze, gdzie szklana elewacja ma nadrukowaną postać jednego z bohaterów filmu Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem”.

Po projekcji odbędzie się rozmowa o idei projektowania we współczesnej architekturze i o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej. Dyskutować będą Bogusław Szmygin (dziekan Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej), Dobrosław Bagiński (rzeźbiarz, profesor UMCS) i Marek Szcześniak (architekt).

Początek seansów o godz. 18. Miejsce: aula Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzycka 40. Wstęp wolny.


Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna