Inne

Daniel Passent zagości w UMCS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 marca 2010, 12:07

Znakomity pisarz i jeden z najpopularniejszych dziennikarzy tygodnika "Polityka” spotka się w środę (3.03) z czytelnikami w Lublinie.

Jako dziecko ocalony z Holocaustu, a potem wychowywany w Berlinie przez wuja Jakuba Prawina, generała Ludowego Wojska Polskiego i szefa Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie.

Studiował na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie (1955–1956), na Uniwersytecie Warszawskim (1956–1960) i na Uniwersytecie Princeton (1962–1963).

Już jako student rozpoczął pracę dziennikarską w "Sztandarze Młodych” (1956). Od 1959 pisze w "Polityce”. Na początku lat 60. zdobył prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna, odpowiedzialnego za zagładę Żydów. W ten sposób "Polityka” była jednym z dwóch czasopism na świecie, które jako pierwsze je opublikowały.

Był korespondentem podczas wojny wietnamskiej. W latach 80. na łamach "Polityki” bronił decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz polityki ówczesnych władz. W latach 1996–2001 pełnił funkcję Ambasadora RP w Chile.

W telewizji prowadził audycję "Goście Daniela Passenta”. Pisał skecze i monologi dla STS, kabaretu Dudek i kabaretu Pod Egidą oraz do przedstawień rewiowych w Teatrze Syrena. Jacek Kaczmarski zadedykował mu piosenkę "Marsz intelektualistów”, będącą krytyką elity, która popierała reżim wojskowemu w Polsce.

Już po tym zarysie biografii widać, że tematów do rozmowy z Danielem Passentem jest w bród.

A jest on także autorem książek "Bywalec”, "Bitwa pod wersalikami”, "Obywatelu, nie denerwujcie się”, "Co dzień wojna” (reportaże z wojny wietnamskiej), "Pan Bóg przyjechał do Monachium” (o Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku), "Rozbieram senatora”, "Dzisiaj umrą dwie osoby” (o problemie narkotykowym w USA), "To jest moja gra” (o tenisie i Wojciechu Fibaku), "Choroba dyplomatyczna” (wspomnienia z Chile), "Codziennik” (osobiste notatki z 2005 roku) i "Pod napięciem” (zbiór felietonów z lat 2002–2009).

Ukazanie się ostatniej z nich było pretekstem do zorganizowania spotkania z Passentem w ramach cyklu „Salon »Polityki«”. Odbędzie się ono na Wydziale Politologii UMCS. Początek o godz. 17. Adres: plac Litewski 3.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna