Inne

Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego

  Edytuj ten wpis

Wystawy, pokazy, prezentacje, projekcje i konkursy przygotował na weekend Oddział Okręgowy w Lublinie banku centralnego.

Tegoroczne, czwarte już Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego, zbiegają się ze 180-leciem polskiej bankowości centralnej. Dlatego są wyjątkowo atrakcyjne.

Na jubileuszowej ekspozycji zobaczyć będzie można grosze i złote polskie z 1828 roku. Na wystawie numizmatycznej "Monety trzeciego tysiąclecia” zaprezentowane zostaną polskie złote i srebrne monety kolekcjonerskie, emitowane od 2000 roku.
W ramach ekspozycji "Oszczędzanie się opłaca - od skarbonki do konta bankowego” pokazana zostanie po raz pierwszy w Lublinie unikatowa kolekcja blisko 300 skarbonek z prywatnej kolekcji Urszuli i Szczepana Ignaczyńskich z Kraśnika.

- Skarbonki zaskakują swoimi kształtami i formami, a najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku - opowiada Ewa Waszkiewicz, specjalistka ds. komunikacji społecznej w Oddziale Okręgowym w Lublinie Narodowego Banku Polskiego. - Wykonane są z metali, skóry, porcelany, a nawet łupiny orzecha kokosowego. Eksponaty pochodzą z Polski, Kanady, Japonii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chin, Czech i Słowacji, Niemiec i Rosji.

Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie z przedstawicielami Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA w Warszawie, która współpracuje z NBP w zakresie druku banknotów. Piotr Karczmarczyk, modelarz znaków wodnych, i Przemysław Krajewski, artysta rytownik, opowiedzą o wybranych etapach powstawania banknotu, o technice offsetowej i wklęsłodrukowej oraz o procesie tworzenia znaku wodnego.

- Będzie można zobaczyć, jak powstaje projekt graficzny, rzeźba w wosku, fragment sita eguterowego oraz efekt finalny, czyli papier ze znakiem wodnym - zaprasza Ewa Waszkiewicz. - Goście zorganizują również błyskawiczny kurs rozpoznawania autentyczności polskich banknotów oraz ich zabezpieczeń przed fałszowaniem.
Duża atrakcją Dni Otwartych Narodowego Banku Polskiego będzie stanowisko ze sztabą złota o wadze 12,5 kg i wartości blisko 800 tys. zł, którą będzie można zobaczyć z bliska i podnieść.

- Zapraszamy też na prezentację urządzeń do liczenia i sortowania bilonu oraz pakowania banknotów - mówi Ewa Waszkiewicz. - Będzie można również wziąć udział w konkursach o treści ekonomicznej z nagrodami, obejrzeć filmy o działalności banku centralnego i ulec magii iluzjonisty prezentującego sztuczki z monetami.

Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie wybić okolicznościowy żeton przy zastosowaniu techniki mincerskiej.

Dni Otwarte NBP odbędą się w siedzibie Oddziału Okręgowego w Lublinie przy ul. Chopina 6 w sobotę i niedzielę w godz. 10-14.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna