Inne

Dwudniowe obchody Dnia Europy w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2010, 19:01

M.in. Paradą Schumana, żywymi szachami i piknikiem rowerowym będzie obchodzony w Lublinie w piątek i niedzielę (7 i 9.05) Dzień Europy.

Dzień Europy jest oficjalnym świętem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w 1985 roku na pamiątkę przedstawienia 9 maja 1950 roku planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Inicjatywa Ministra Spraw Zagranicznych Francji była pierwszym krokiem w tworzeniu tego, co ostatecznie stało się Unią Europejską.

W Lublinie Dzień Europy będzie obchodzony po raz trzeci. Na świąteczną dwudniówkę zapraszają Urząd Miasta Lublin, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie i Punkt Informacyjny Europe Direct – Lublin.

Obchody rozpoczną się w Sali Obrad Rady Miasta lubelskiego Ratusza w piątek o godz. 9 od symulacji obrad Parlamentu Europejskiego. Jej uczestnikami będą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

O godz. 11 z muszli koncertowej Ogrodu Saskiego wyruszy Parada Schumana. Rozmuzykowany korowód przejdzie ulicą Długosza, Alejami Racławickimi i Krakowskim Przedmieściem na plac Łokietka. Tam od godz. 12 będą występy artystyczne i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej.

Niedziela upłynie na sportowo. W godz. 9–12 w Zespole Szkół nr 1 (ul. Podwale 11) odbędzie się Europejski Festiwal Szachowy. O 14.30 w Trybunale Koronnym nastąpi uroczyste otwarcie II Międzynarodowego Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego im. Unii Europejskiej, podczas którego zwycięzcy otrzymają puchary i dyplomy.

O 13 przed Ratuszem odbędzie się pokaz żywych szachów, czyli widowisko, którego historia sięga średniowiecza. Potem z placu Łokietka cykliści wyruszą nad Zalew Zemborzycki do ośrodka Słoneczny Wrotków na piknik rowerowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna