Inne

Dziś dzień św. Michała

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2011, 10:52

 (WOJCIECH NIEŚPIAŁOWSKI)
(WOJCIECH NIEŚPIAŁOWSKI)

Od wielu lat 29 września, w dniu dedykowanym Michałowi Archaniołowi – historycznemu patronowi Lublina i lubelskiej Fary – odbywa się Misterium Dzwonu.


Kościół farny już nie istnieje. Został rozebrany w połowie XIX wieku. – Pozostał plac zwany dziś placem Po Farze i dzwon św. Michała – wyjaśnia Maria Kowalczyk z Lubelskiej Trasy Podziemnej Ośrodek Brama Grodzka. – Dzwon został przeniesiony na Wieżę Trynitarską. Był uszkodzony, bez serca.

Otrzymał nowe 29 września 2001 roku. Odbywające się później misteria były zawsze kontynuacja tamtego wydarzenia, a dźwięk dzwonu ma przypominać mieszkańcom o dawnym patronie miasta i o świątyni, która była mu poświęcona.

Nie inaczej będzie dziś. Chociaż Wieża Trynitarska jest remontowana, to jednak dzięki współpracy teatru z Muzeum Archidiecezjalnym będzie można ożywić serce dzwonu.

MISTERIUM DZWONU
* O godz. 10.00 na placu Po Farze rozpocznie się symboliczne budowanie fary z kartonu. O tej samej porze rozpocznie się także gra miejska i warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej.
* O godz. 12.00 w Wieży Trynitarskiej zabrzmi dzwon.
* O godz. 14.00 początek gry miejskiej dla mieszkańców miasta „Śladami Michała Archanioła”. Uczestnicy będą mogli poznać fragment historii miasta i jego legend. Jeśli dopisze im szczęście może odnajdą zagubiony miecz świętego.

Kmo.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna