Inne

Dziś startuje "Miasto Poezji - Lubelski Festiwal Literacki”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2008, 09:23

Przez siedem najbliższych dni lublinianie będą bardziej liryczni niż zwykle. W mieście odbędzie się ponad 100 poetyckich zdarzeń.

Organizatorzy nowego festiwalu nawiązują do bogatej poetyckiej tradycji Lublina, z którym - bliżej lub luźniej - związani byli tak wybitni twórcy jak Kochanowski, Arnsztajnowa, Klonowic, Krasicki, Pol, Czechowicz i Stachura. Jednocześnie chcą pokazać, że i dziś liryka ma szansę stać się marką miasta.

W tym tygodniu w Lublinie trudno będzie nie zauważyć poetów i poezji. Codziennie o godz. 14 wiersze zagoszczą na deptaku w ramach cyklu "Artspot”. O godz. 17 na ulicy Grodzkiej recytatorzy z MDK "Pod Akacją” będą czytać poezje m.in. Herberta, Gałczyńskiego, Czechowicza i Twardowskiego.

Z lublinianami spotkają się najciekawsi współcześni artyści wersyfikacji. W cyklu "Twarz poety” we wtorek będzie można porozmawiać z Ryszardem Krynickim (godz. 13, KUL) i Tomaszem Różyckim (godz. 17, Teatr NN), w środę z Arturem Szlosarkiem (godz. 17, Teatr NN), Anną Nasiłowską (godz. 18.30, Teatr NN) i Janem Polkowskim (godz. 20, Teatr NN), a w piątek z Ewą Lipską (godz. 13, KUL).

W cyklu "Poeta na scenie” swoje wiersze przeczytają Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poniedziałek, godz. 19, Teatr NN) i Andrzej Sosnowski (wtorek, godz. 19, Teatr NN), a zaśpiewa Marcin Świetlicki (czwartek, godz. 20, Teatr NN).

Pod hasłem "Miejsce poezji, miejsce wyob­ra­źni” w poniedziałek o Lublinie jako ośrodku liryki będą rozmawiać Arkadiusz Bagłajewski, Andrzej Niewiadomski i Eda Ostrowska (godz. 17.30, Teatr NN), a w piątek o Gdańsku podyskutują Tadeusz Dąbrowski, Paweł Huelle i Wojciech Wencel.

Poezją będzie tętnić Winiarnia u Dyszona. Tu wystąpią Marcin Różycki, Dolar i zespół Variété. Tu odbędzie się slam poetycki.

Festiwal zakończy się 1 czerwca festynem na placu Litewskim. Zaplanowano wiele atrakcji, m.in. pokaz czerpania papieru i czytanie przez znanych lublinian fragmentów "Lokomotywy” Juliana Tuwima.

To nie wszystko. "Miasto Poezji” znajdzie się w Second Life. Będzie też działać "Radio poezji”.

Jacek Szymczyk
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna