Inne

Garbów. Widowisko obrzędowe i promocja książki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2013, 14:15
Autor: Kmo.

Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego wg Józefa Nakoniecznego (Materiały prasowe)
Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego wg Józefa Nakoniecznego (Materiały prasowe)

W sobotę (13 kwietnia) o godz. 11.00 w Hotelu-Restauracji "Dwór Lwowski” w Bogucinie (gm. Garbów) odbędzie się podsumowanie konkursu literackiego "Nasze tradycje, obrzędy, obyczaje” oraz promocja książki "Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego wg Józefa Nakoniecznego” pod red. Haliny Stępniak.

– Ogłaszając konkurs chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na piękne tradycje garbowszczyzny – mówi Małgorzata Sanaluta, zastępca wójta gminy Garbów. – W sobotę będzie podsumowanie tego konkursu. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydana została niezwykła książka pt. "Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego wg Józefa Nakoniecznego”.

Jej autor zmarł w 1915 roku. Był chłopskim działaczem z Garbowa. Spisywał zwyczaje, i poglądów chłopów z gminy Garbów i okolic. W 21 rozdziałach z wielkim znawstwem przedstawia bogactwo kultury i tradycji ówczesnych mieszkańców tej ziemi. Porusza wiele zagadnień dotyczących m.in. gospodarki, handlu, życia rodzinnego, poglądów. Znajdujemy też cenne obserwacje na temat stosowania prawa cywilnego, kościelnego i zwyczajowego, a także informacje mówiące o stanie posiadania mieszkańców Garbowa i okolic.

Imprezie towarzyszyć będzie prelekcja Haliny Stępniak "Józef Nakonieczny – życiorys chłopa i polityka”, prezentacja Towarzystw Regionalnych z terenu LGD "Kraina wokół Lublina”, a także inscenizacja obrzędowa "Wesele Mani i Jantka” przygotowana przez KGW w Leścach.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna