Inne

Goście Rozdroży: Bieńkowski i Gaca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2010, 13:08

W sobotę (9.01) zapowiada się pasjonujące popołudnie i taki wieczór dla miłośników tradycyjnej kultury środkowo-wschodniej Europy.

Ludowy maraton zacznie się o godz. 17 w siedzibie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” przy Krakowskim Przedmieściu 39. Z miłośnikami ludowych klimatów spotka się Andrzej Bieńkowski – etnograf, pisarz, plastyk, fotograf i filmowiec, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat nagrody Oskara Kolberga.

Bieńkowski jest autorem filmów dokumentalnych "Ostatni wiejscy muzykanci”, "Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów” i "Ukraina. W poszukiwaniu pogańskich obrzędów” oraz książek o kulturze wiejskiej, m.in. "Ostatni wiejscy muzykanci” i "Sprzedana muzyka”.
Książki, filmy, płyty, fotografie i rysunki Bieńkowskiego są próbą utrwalenia i opisania świata tradycyjnej kultury, który zamiera wraz z odchodzeniem jego ostatnich bohaterów.

Najnowsze dzieło Bieńkowskiego, nad którym pracował przez ostatnie 10 lat, to opowieść faktu, której historia rozgrywa się na muzycznych szlakach badań autora od Warszawy po Kijów. W książce "1000 kilometrów muzyki”, wydanej w 2009 roku za sprawą Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, znajdziemy między innymi wyjątkowe świadectwa dawnej kultury Lubelszczyzny.

Spotkanie w Rozdrożach ma na celu promocję tej arcyciekawej publikacji. – Autor opowie o swoich podróżach w zagubione, często zapomniane, rejony naszej kultury, o wielokulturowości i granicach, jakie spotkał na swojej drodze – zaprasza Barbara Wybacz, główny specjalista ośrodka ds. komunikacji.

Na godz. 20 Rozdroża zapraszają do klubu Centrala na after party. Potańcówkę przy Dolnej Panny Marii 3 będzie nakręcać Kapela Jana Gacy z Przystałowic Małych. Zagrają Jan Gaca (skrzypce), Tadeusz Pańczak (harmonia) i Józef Pańczak (baraban).

I na spotkanie, i na balangę wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna