Inne

Hańsk: Dzień Pszczelarza z fire show

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2010, 13:36

Zwolennicy plenerowej rozrywki i miłośnicy miodu powinni wybrać się w niedzielę (18.07) do Hańska na Dzień Pszczelarza.

To będzie już szósty Dzień Pszczelarza. Po raz pierwszy wydarzenie zostało zorganizowane w 2005 roku w 130. rocznicę śmierci ks. Jana Dolinowskiego. Ten unicki duchowny, który urodził się w Hańsku i po latach nauki (m.in. w szkole wojewódzkiej w Lublinie) oraz pracy w innych miejscowościach powrócił tu, był wysokiej klasy pszczelarzem.

Dolinowski w swojej pasiece prowadził badania nad budową i przydatnością rożnych typów uli. W efekcie skonstruował ul ramowy, pierwszy na ziemiach polskich ul otwierany od góry. Za swoją konstrukcję ksiądz został wyróżniony medalem przez Towarzystwo Rolnicze Królestwa Polskiego na wystawie zorganizowanej w Warszawie w 1859 roku.

Do gospodarstwa Dolinowskiego przyjeżdżali po nauki pszczelarze z różnych stron Polski. Ksiądz nie ograniczał się do nieformalnych porad – wykładał w Instytucie Rolnictwa i Leśnictwa w Marymoncie pod Warszawą. Napisał też kilka książek z dziedziny gospodarki pasiecznej i opublikował na ten temat wiele artykułów w prasie.

Bliskim nawiązaniem do dorobku wybitnego unity będzie na Dniu Pszczelarza konferencja naukowa o tematyce pszczelarskiej połączona z promocją książki "Pszczela symfonia” Aldona Dzięcioła (sala widowiskowa GOK, godz. 11).

O godz. 15.30 na placu przy remizie OSP w Hańsku wystartuje festyn, na którym także nie zabraknie pszczelarskich wątków. Będzie kiermasz z miodowymi smakołykami. Będą konkursy "Wiedzy o pszczole” , "Wypieki z miodu” i "Najsmaczniejszy miód z pasieki”. Zaplanowano nawet widowisko obrzędowe "Miodobranie” w wykonaniu zespołu obrzędowego z GOK w Hańsku.

Ludową rozrywkę zapewnią także zespół Iskra z Powiatowego Ośrodka Wsparcia we Włodawie, zespół wokalny Seniorki z DK w Dubecznie, kapela Hańszczanie z GOK w Hańsku, kapela Podzamcze z GOK w Mełgwi i kapela ludowa z Lisznej.

Ponadto wystąpią zespół tańca nowoczesnego Silence z Włodawy (o 20), białostocka grupa discopolowa Mega Dance (o 21), lubartowska formacja Antares prezentująca fire show (o 22) i chełmski band MoDeM, wykonujący covery polskich i zagranicznych przebojów (o 22.30).

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna