Inne

Historia rodziny, historia Lublina - warsztaty dla młodzieży

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2010, 13:28

Projekt edukacyjny "Dom pamięci Arnsztajnów” rozpocznie się 7 września. Adresowany jest do młodzieży ponad gimnazjalnej i prowadzi go Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN”.

Będą warsztaty muzyczne, filmowe, teatralne, literackie.

– Chcemy w ciekawy sposób rozwijać zainteresowania młodzieży historią miasta, ludzi z nim związanych, też na tle wydarzeń o szerszym zasięgu – wyjaśnia Aleksandra Zińczuk, koordynator projektu. – Naszym celem jest opowiedzenie o wielo kulturowym Lublinie na przykładzie jednej rodziny – Arnsztajnów.

Franciszka Arnsztajnowa poetka, której życie było związane z Lublinem, odegrała ważną rolę w ruchu niepodległościowym jeszcze przed I wojną światową. Wraz z mężem, lekarzem, mieszkali przy ul. Złotej 2. Jej ojciec pełnił funkcję Dyrektora Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublina, zaś matka – Malwina Meyerson, była powieściopisarką, a brat Emil Meyerson znanym filozofem. To była rodzina wykształconych działaczy, społeczników.

– To też tragiczna rodzina – dodaje A. Zińczuk. – Wnuczka Arnsztajnowej opowiedziała Hannie Krall historię, która znalazła się w książce "Wyjątkowo długa linia”.

Projekt "Dom pamięci Arnsztajnów” będzie trwał do 10 listopada i zakończy się akcją przygotowaną przez młodzież przy Złotej 2. Przed tym odbywać się będą warsztaty filmowo-radiowe, literacko-radiowe, muzyczno-taneczne, teatralne. Będą uczyć, jak można poznać historię poprzez literaturę, jak realizować film-dokument, który przybliży historię rodziny, w jaki sposób można zrobić performance artystyczny upamiętniający ważne wydarzenia.

DJ Dolar będzie z grupą muzyczną pracował nad tekstem rapowanym z elementami tańca i to zostanie wykonanie podczas akcji ulicznej, jaką przygotuje grupa teatralna. Młodzież m.in. spotka się z reżyserem Ł. Wit-Michałowskim, z pisarzem Marcinem Wrońskim, będą prezentowane filmy Wojciecha Grabowskiego.
Zapisy na bezpłatne warsztaty "Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” przyjmuje do 5 września (tel. 81 532 58 67).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna