Inne

Lany poniedziałek w Kazimierzu Dolnym

Dodano: 11 kwietnia 2017, 11:15
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały organizatora)

W drugi dzień Świąt, 17 kwietnia, w Kazimierzu Dolnym odbędzie się tradycyjny Lany Poniedziałek. Jak co roku wozy strażackie urządzą na tamtejszym Rynku prawdziwy śmigus-dyngus z użyciem hektolitrów wody.

Tradycja, w ramach której kazimierscy strażacy urządzają w wielkanocny poniedziałek śmigus-dyngus dla mieszkańców i turystów sięga ponad stu lat. Po raz pierwszy wydarzenie zorganizowano w 1906 roku, gdy w Kazimierzu Dolnym utworzono Ochotniczą Straż Pożarną.

Aby zdobyć fundusze na sprzęt, ochotnicy obchodzili okoliczne domy, zbierając datki i przy okazji polewając mieszkańców wodą.

Ta tradycja przyjęła się i przetrwała do naszych czasów. Dziś jednak zamiast używania wiader, Rynek objeżdża wóz strażacki, który oblewa wszystko dookoła hektolitrami wody.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Użytkownik niezarejestrowany
?
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o której godzinie z zasady przyjeżdżają?
Rozwiń
?
? (12 kwietnia 2017 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wode biorą z hydrantu ciekawi mnie kto za to zapłaci.
a co boisz się,że w kranie Ci zabraknie?
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 06:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wode biorą z hydrantu ciekawi mnie kto za to zapłaci.
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wiara wielu jest jak ten gigantyczny posąg w Świebodzinie - martwa i w środku pusta ... wielu jeśli nie większość nie wierzy tak na prawdę że jezus Żyje ..... obchodzą święta ale na świeczniku jest choinka, karp, w wielu domach alkohol a przez resztę roku : zawiść, brak uczciwości, nie miłowanie bliźniego, wulgarne słownictwo, zazdrość, i wiele innych .... " co to za święta bez śniegu " - nie raz takie coś słyszałem. parę dni ceremonii religijnych a potem na co dzień od nowa dokopywanie sobie, złośliwość, nienawiść, krzywdzenie, obrażanie itd - aż do kolejnych świat i pustych słów : "wesołych świat" i "wszystkiego najlepszego , czas się przebudzić bo albo staniemy przed zbawicielem, albo przed sędzią ***mieczducha888.blogspot.com/2017/04/zote-cielce-w-kosciele-rzymskokatolickim.html ,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna