Inne

Lepiej niż na YouTube

  Edytuj ten wpis

Rozmowa z Justyną Domaszewicz, nowym z-cą kierownika ds. programowych Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka”

Od paru lat nie dostawałem tyle maili z zapowiedziami ciekawych imprez w Chatce Żaka. Skąd to przyspieszenie?

Przede wszystkim stąd, że rozpoczął się właśnie nowy rok akademicki i do Lublina, po wielotygodniowej przerwie wrócili studenci. Chatka Żaka nie może tego przespać:) Dlatego otwiera swoje drzwi szeroko i zaprasza wszystkich, a studentów w pierwszej kolejności na niebanalne imprezy, koncerty, spotkania oraz występy teatralne i kabaretowe.

Najbardziej cieszę się na występy kabaretów. Od czasu zamknięcia Dyszona bardzo sie w tej dziedzinie przerzedziło.

Mam nadzieję, że za chwilę zapomnicie wszyscy o kabaretowej przerwie w mieście;) A Chatka na to pozwoli, mamy w planach przynajmniej po dwa kabaretowe występy w miesiącu, a także ogólnopolski przegląd. Ale na razie zostańmy przy najbliższych.

Najpierw Dno, bo to szczególny dla Lublina kabaret, chociaż z drugiego końca Polski. Mają tu wierną publiczność, a Chatka to dla nich też nieprzypadkowe miejsce. Właśnie tu zarejestrowali swoje pierwsze DVD, które już wkrótce pojawi się na rynku.

Teraz mają przed sobą premierę nowych skeczy na jednym z najważniejszych przeglądów kabaretowych Ryjek i na tydzień przedtem chcą je poddać lubelskiej publiczności po ocenę.

Zaraz potem będzie Kabaret Jachim Presents.

Jeszcze w Dyszonie dostawałam mnóstwo zapytań o występ kabaretu Tomka Jachimka. Także nie pozostawało mi nic innego jak go zaprosić. Tomek jest w rewelacyjnej formie twórczej i scenicznej, dlatego jego występy to prawdziwa gratka dla miłośników humoru w najlepszym wydaniu. Zapraszam serdecznie.

Nie wiem, kiedy znów uda się znaleźć miejsce w zapełnionym kalendarzu pana Jachimka, dlatego warto skorzystać z okazji i zobaczyć na scenie gwiazdę audycji TVN24 "Szkło kontaktowe”.

Wiele osób zapewne ucieszy sie z tegorocznej, dużej reaktywacji Bakcynaliów.
Dokładnie. Bakcynalia po latach wracają w całej swej świetności. W tym roku, chociaż jednodniowe - wprost przebogate.

Zapraszam wszystkich miłośników wspaniałych turystycznych klimatów. Myślę, że przez ten jeden dzień wszyscy poczujemy się jak w przytulnym schronisku, gdzieś na szlaku, a wszystkie te piękne piosenki na długo zostaną w naszych sercach.

A potem ZdaErzenia.

Jeśli chodzi o ZdaErzenia, to ja teraz się tak naprawdę z nimi poznaję, zawsze ten festiwal robił na mnie ogromne wrażenie. A teraz utwierdza mnie w tym pełne zaangażowanie i pomysłowość organizatorów, przede wszystkim Renaty Kołaczek i Marcina Kamoli.

Tegoroczny program jest niebywale interesujący, według mnie to jedna z najważniejszych imprez w mieście i naprawdę bardzo serdecznie wszystkich na ZdaErzenia zapraszam.

Co jeszcze przygotowujecie na ten rok akademicki?

O, nie sposób w kilku zdaniach opowiedzieć o tym, co jeszcze w tym roku... Z najbliższych wydarzeń mogę wymienić koncert czeskiego barda Jaromira Nohavicy. To będzie pierwszy jego koncert w Lublinie, zapraszam na występy kabaretu Noł Nejm, a także kabareton andrzejkowy.

Zapraszam na cykliczną imprezę "Duchowość Pogranicza”. Fani dobrej muzyki z pewnością ucieszą się z listopadowego koncertu Mariki. O kolejnych imprezach będziemy informować na bieżąco. Zapraszam przy okazji na naszą stronę internetową. Tam zawsze znajdziecie najnowsze wiadomości. Ale przede wszystkim zapraszam do Chatki Żaka.

Sądzisz, że uda wam się oderwać studentów od komputerów i telewizorów?

Mam nadzieję, że atrakcyjne występy na żywo zwyciężą z tymi z YouTube ;)


Skąd się wzięłaś w Chatce?

W wakacje ogłoszono konkurs na stanowisko z-cy kierownika ds. programowych. Jak się tylko o tym dowiedziałam, pomyślałam, że muszę spróbować. Lublin jest dla mnie bardzo ważnym miejscem na ziemi, a Chatka Żaka od zawsze mi się mocno kojarzy z Lublinem.

To kultowe miejsce. Kiedyś, wiele lat temu, przychodziłam tu na koncerty, występy i patrzyłam na ludzi, którzy "tworzyli” Chatkę z podziwem, teraz pomyślałam, że ja też mogę to robić. Do tej pory działałam w Winiarni u Dyszona, miejscu, które chwalono niejednokrotnie za prężność i różnorodność działań. Dyszona niestety już nie ma, a ja mogę swoją energię, chęć działania i możliwości spożytkować w Chatce:)

Z kim pracujesz?

W Chatce działa wiele wspaniałych podmiotów artystycznych, które od zawsze podziwiałam. Mam teraz przyjemność współdziałać z Orkiestrą Świętego Mikołaja, akademickim chórem, ZTL UMCS, ZTT Impetus, DKF-em i Kinem Studyjnym, a także ze wspaniałymi fotografami czy plastykami na stałe związanymi z tą instytucją. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna.

Chciałabym zachęcić do współpracy z Chatką studentów. Chatka jest akademickim centrum kultury. Zależy mi na tym, żeby była "akademickim” nie tylko z nazwy. Dlatego zapraszam wszystkich, którzy chcieliby coś pokazać czy zorganizować.

Mam nadzieję, że studentów zachęci program grantowy, skierowany właśnie do nich (szczegóły na www.ack.lublin.pl). Mam nadzieję zachęcić też studentów do przychodzenia do nas bogactwem programu, jak i specjalnymi dla nich cenami biletów.

Nie ukrywam też, że zależy mi na współpracy z miastem, a przede wszystkim na wsparciu z tej strony. Dzięki temu z pewnością będziemy mieli dużo większe możliwości do działania.

Rozmawiał Jacek Szymczyk
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna