Inne

Lubelska odsłona Roku Kultury Niezależnej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2009, 12:32

Wystąpią gwiazdy studenckiego ruchu teatralnego lat 70. i 80., przypomniane zostaną słynne spektakle (29-30.05).

Instytut Pamięci Narodowej postanowił wpisać się w obchody 20-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości projektem edukacyjnym Rok Kultury Niezależnej.

Przedsięwzięcie, którego celem jest przypomnienie roli ludzi kultury w drodze Polski do wolności, ma formę cyklu imprez, organizowanych w różnych miastach od maja 2009 do czerwca 2010. W Krakowie celebrowana będzie wolnościowa literatura, w Poznaniu plastyka, w Radomiu film, a w Lublinie teatr.

Teatr dostaliśmy nieprzypadkowo. Kozi Gród był bowiem od połowy lat 60. do końca lat 80. silnym ośrodkiem scenicznym. Tu odbywały się słynne festiwale, tu działały znakomite trupy.

W piątek i sobotę w Chatce Żaka przywołane zostaną tamte czasy, ludzie i dzieła. Teatr "Provisorium”, czołowa grupa ówczesnego ruchu alternatywnego w Lublinie, wystąpi z fragmentami spektakli "Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe”, "Nasza niedziela” i "Wspomnienia z domu umarłych”.

Poznański Teatr Ósmego Dnia, którego występy były ważnymi wydarzeniami kolejnych edycji Konfrontacji Młodego Teatru, zagra antykomunistyczny spektakl "Piołun”. Będą też projekcje dokumentów filmowych, wystawa i panel dyskusyjny.

Program

29 maja 2009

17.30 Dyskusja panelowa na temat teatru niezależnego z udziałem prof. Lecha Śliwonika (Akademia Teatralna w Warszawie), prof. Aldony Jawłowskiej (Uniwersytet Warszawski, PAN), Zofi i Dworakowskiej (Uniwersytet Warszawski) i dr. Daniela Przastka (Uniwersytet Warszawski); prowadzi Grzegorz Kondrasiuk ("Kultura enter”); Sala Mała

20.00 "Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe”, "Nasza niedziela”, "Wspomnienia z domu umarłych”; Teatr Provisorium, czytanie fragmentów spektakli, Sala Widowiskowa.

W holu ACK UMCS "Chatka Żaka” zostanie zaprezentowana wystawa "Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać. Teatr niezależny w Lublinie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku”

Impreza towarzysząca
16.00 Spotkanie z Aldoną Jawłowską i Zofi ą Dworakowską, autorkami książki "Wolność w systemie zniewolenia”. Rozmowy o polskiej kontrkulturze; prowadzi Grzegorz Kondrasiuk; Sala Mała

30 maja 2009

16.00 Prezentacja filmów archiwalnych ze spektaklu "Wzlot” Teatru Ósmego Dnia oraz przedstawień Teatru Domowego; Sala Mała
19.00 "Piołun”, Teatr Ósmego Dnia; Sala Widowiskowa
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna