Inne

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Puławach

Dodano: 21 lutego 2017, 11:49
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W środę, 1 marca po raz kolejny obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji w Puławach organizowane będą wydarzenia patriotyczne, m.in. wykłady i apel pamięci.

Obchody rozpoczną się 1 marca o godz. 18 uroczystą mszą św. w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w intencji pomordowanych żołnierzy wyklętych na terenie inspektoratu Puławy. Po mszy będzie miał miejsce apel pamięci pod krzyżem - obok WKU.

Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w niedzielę, 5 marca. W sali teatralnej Kościoła Miłosierdzia w Puławach odbędzie się wykład Tadeusza Płużańskiego "Żołnierze Niezłomni i ich oprawcy".

Historię "Żołnierzy Wyklętych" można poznać bliżej dzięki serii filmów dokumentalnych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Jeden z odcinków pt. "Zapora" można obejrzeć pod TYM LINKIEM.

Czytaj więcej o: historia jubileusz Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Polak
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 marca 2017 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawdziwi patrioci, oddali życie za Polskę.
Rozwiń
Polak
Polak (25 lutego 2017 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aż trudno uwierzyć, że młodzież XXI wieku  ulega tej pisowskiej propagandzie. Puławy to konserwatywna społeczność chłopska, która na drodze awansu społecznego została przeniesiona przez komunistów i budowę Azotów do miasta. Ale mentalność folwarczna została, do jej pozbycia się potrzeba jeszcze kilku pokoleń (chociaż teraz odrodza się w wielkich korporaciach, nawet miedzynarodowych).  Dokumenty i świadkowie mówią o wielu "Wyklętych" - "Przeklęci". IPN mógłby oddzielić bohaterów od zbrodniarzy, ale zajmują się tworzeniem nowj historii. Wiem co mówię, badaniom historii poświeciłem wiele lat. A rzucanie obelg na czasy i ludzi z niedalekiej historii z perspektywy następnych lat może okazać się głupotą. Przykład, opluwano AK a teraż to bohaterowie, a AL z odziałów patriotycznych spadły do rangi zbrodniarzy; Zachód wrzuciła nas do sfery wpływów Związku Sowieckiego, a my widzimy winę tylo ruskich; w lipcu 1945 uznał Polskę lubelską jak i inne rządy Zachodu skazując "wyklętych" na ludzi walczących z legalnym, uznanym na arenie międzynarodowej Rządem (rozmawaiałem z oficerami, którzy zostali w Londynie, bo nie chcieli wracać do kraju, ich dramaty gdy generał zostawał kelnerem, tapicerem itp.). O POLSKIM PIEKLE, jaki zgotowali im sami Polacy i.... Sojusznicy.  A kościół, Pius XII ich stosunek do  Żydów czy SS  to  ....
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kościół katolici jak zwykle, zamiast głosić Ewangelię, to politykuje. Oj Jezus się wami zajmie "wielebni" ; koloratki wam nie pomogą. Przynanamniej wiadomo, który kościół osba szczerze poszukująca Boga ma omijac szerokim łukiem.
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2017 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
precz z czerwoną zarazą składajcie hołd Jaruzelskiemu, swierczewskiemu, bermanowi i szechterowi
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2017 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cześć i chwała bohaterom
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna